روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 638
  • 798
  • 1,334,137
اخبار کوتاه

حل بحران بیکاری با ظرفیت تولید ملی

اقتصاددان‌های حرفه‌ای در بحث‌های اشتغال و برنامه‌ریزی اقتصادی از بیکاری به عنوان متغیر بحرانی نام می‌برند. متغیر بحرانی از نظر آنها این است که اولویت برنامه‌ریزی‌های یک کشور، اجرای سیاست‌های اقتصادی و تخصیص منابع با هدف ایجاد اشتغال باشد.
محمد خوش‌چهره استاد دانشگاه تهران، در مقاله ی خود نوشته است: البته در کشورمان، در زمینه اشتغال و رفع بیکاری، اظهارنظرهایی می‌شود که مبتنی بر نبود درک صحیح از واقعیت‌های جامعه است. به عنوان مثال برخی عنوان می‌کنند راه‌حل اصلی رفع بیکاری، توسعه تولیدات دانش‌بنیان یا سیاست‌های صادرات‌گراست.
اما اگر این موضوعات خوب ریشه‌یابی نشود و تناسب بین عرضه و تقاضای نیروی کار وجود نداشته باشد، این راه‌حل‌ها می‌تواند رؤیایی و غیرواقعی باشد. البته دانش‌بنیان بودن و صادرات‌محوری در تولید یکی از موضوعات مهم اقتصاد است اما راه‌حل اصلی مقابله با بیکاری در این مقطع، این موضوعات نیست.
در بیان ساده، باید گفت: اشتغال با شعار، نصیحت، پند، دعا و معجزه ایجاد نمی‌شود. پایه اساسی اشتغال، ریشه در تولید ملی دارد. تولید ملی یک کشور هرچقدر بیشتر باشد فرصت‌های اشتغال در آن اقتصاد بیشتر خواهد شد.
اولین نکته‌ای که منجر به افزایش تولید ملی هم می‌شود تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی اقتصادی درست است. تولید ملی معمولا پاسخگوی تقاضاهای داخلی و خارجی است. در این شرایط باید در نظر داشت تا وقتی که هنوز تقاضا و نیاز داخلی رفع نشده اظهارنظرهایی مانند تولید صادرات‌محور که شروط و الزامات گسترده‌ای دارد، نمی‌تواند راهکار خوبی برای افزایش اشتغال پایدار در کشورمان باشد.
همان‌طور که ذکر شد بیکاری یک متغیر بحرانی است و چالش‌های اجتماعی، اقتصادی و امنیتی به دنبال دارد. آنچه مهم است تشخیص صحیح ریشه‌های عدم تعادل بین عرضه و تقاضای نیروی کار است. در کشوری که تقاضاهای اجابت‌نشده فراوان مانند خوراک، پوشاک و مسکن وجود دارد و بخشی از سهم بازار توسط واردات و قاچاق تأمین می‌شود، مشکل اشتغال به سادگی برطرف نخواهد شد. طبق بررسی‌های انجام‌شده بخش‌های مهم اقتصاد ایران با ۵۰ درصد ظرفیت فعالیت دارند. اگر به صورت موردی به این موضوع بپردازیم نساجی با ۲۵ درصد ظرفیت، خودرو با زیر ۵۰ درصد و کارخانه‌هایی مانند سیمان که وابسته به صنعت ساختمان و پروژه‌های عمرانی هستند با زیر ۴۰ درصد ظرفیت کار خود را ادامه می‌دهند.
بنابراین، با افزایش ظرفیت بخش‌هایی مانند پوشاک از ۲۵ درصد به ۵۰ درصد حدود ۱۰۰ درصد افزایش اشتغال در بخش نساجی اتفاق می‌افتد. ایران به دلیل جمعیت ۸۰ میلیونی که دارد می‌تواند مشکل اشتغال را حل کند اما بخشی از سهم بازار خود را به واردات اختصاص داده که در این زمینه باید بازنگری در سیاست‌های اقتصادی لحاظ شود./جام جم

ایران و ترکیه نقش استعمارگر را در منطقه عربی ایفا می‌کنند

شیخ عبدالله بن زاید وزیر امور خارحه امارات متحده عربی گفت که ایران و ترکیه، نقش استعمارگر را در منطقه عربی ایفا می‌کنند.
شیخ عبدالله بن زاید در کنفرانس خبری مشترک با سرگئی لاورف وزیر امور خارجه روسیه در ابوظبی، نقش تهران و آنکارا را در بحران سوریه، نقشی «منفی توصیف کرد».
وزیر امور خارجه امارات در این باره گفت: «تهران و آنکارا، نقش تاریخی استعمارگر را در منطقه عربی بازی می‌کنند،»
در همین کنفرانس خبری، سرگئی لاوروف گفت که مذاکراتش با شیخ عبدالله بن زاید بر مبارزه با تروریسم و تروریست‌ها در همینه زمینه‌ها متمرکز شد. او گفت که در مذاکرات، به اوضاع فلسطین، لیبی و عراق هم پرداخته شد و در اکثر مسائل مطرح شده، نظارت دو طرف مشترک است.
لاوروف به بحران سوریه پرداخت و از اپوزیسیون این کشور خواست شرط‌های متعارض با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد، مطرح نکنند.

راه‌اندازی سایت « حامی بانو »  

سایت «حامی بانو» با حضور استاندار تهران و ابتکار معاون زنان و امور خانواده رئیس جمهور در استانداری تهران رونمایی شد.
هاشمی استاندار تهران در همایش صمیمی فعالان اقتصادی و رونمایی سایت «حامی بانو» با اشاره به آنکه ایران دارای منابع طبیعی بسیار گسترده‌ای است گفت: هر چند کشورمان دارای منابع طبیعی بسیار گسترده‌ای است اما مهمتر از همه آنها وفور نیروی انسانی در کشور است که این عامل به عنوان عامل توسعه کشورها در نظر گرفته می‌شود.
وی ادامه داد: در ابتدای کار دولت یازدهم در سال ۹۲ تلاش کردیم تا استعدادهای استان را در حوزه زنان شناسایی کنیم و همچنین آنکه زنان سرپرست خانوار را نیز محور ارائه خدمت قرار دادیم.
وی ادامه داد: تشکیل نمایشگاه‌های عرضه محصولات و خدمات زنان سرپرست خانوار و … همگی از جمله اقدامات استانداری در این زمینه بود. همواره نگران آن بودم که فروش محصولات تولیدی زنان به چه شکل خواهد بود. زیرا ممکن است افراد تولید کننده‌های خوبی باشند اما در بحث فروش با مشکل مواجه شوند. زیرا فروش در دنیا از جمله علوم به شدت به روز و دقیق است.
هاشمی ادامه داد: به این ترتیب نسبت به راه اندازی سایت «حامی بانو» اقدام کردیم تا بتوانیم تا حدودی موضوع فروش محصولات زنان را در استان تهران ساماندهی کنیم.

تشریح وضعیت زائران ایرانی بیمار در حج

معاون حج و عمره مرکز پزشکی هلال احمر، آخرین آمار بیماران بستری در بیمارستان‌های هلال‌احمر ایران در عربستان را ۴۹ نفر اعلام کرد و گفت: ۱۱ زائر بیمار هم در بیمارستان‌های سعودی بستری هستند.
دکتر پیرحسین کولیوند ضمن اشاره به خدمات دلسوزانه و داوطلبانه کادر بهداشتی و درمانی شاغل در بیمارستان های جمعیت هلال احمر در مکه و مدینه، گفت: در موسم حج علاوه بر شرایط محیطی، شرایط زائرین بیمار و مراجعه کننده نیز خاص است، لذا کادر درمانی حج همواره با حسن خلق و رفتار حسنه موجب ایجاد آرامش در بین مراجعین می گردند.
وی ادامه داد: یکی از امور مهم این مرکز در تعیین استطاعت جسمی زائرین پیش از اعزام به حج است، اما در این زمینه هنوز به مرز ایده آل نرسیده و باید کارهای متفاوت تری انجام شود.
کولیوند همچنین آخرین آمار بیماران بستری در بیمارستان‌های هلال‌احمر ایران را ۴۹ نفر اعلام کرد و گفت: ۱۱ زائر بیمار هم در بیمارستان‌های سعودی بستری هستند.
مدیر عملیات پزشکی حج در ادامه به آمار فوت زائران ایرانی اشاره کرد و افزود: شمار فوتی های امسال به ۸ نفر رسید.
وی، سن بالا و ناراحتی قلبی را علت فوتی های اخیر اعلام کرد و گفت: البته این آمار قابل مقایسه با آمار فوتی‌های سال ۹۴ در مدت زمان مشابه نیست.

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز