روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 145
  • بازدید دیروز: 1,264
  • کل بازدید ها: 842,357
اخبار کوتاه

قضات مجـــاز به انتشار نــــام مفســـدان‌اقتصـادی‌ شدند 

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: در این جلسه ایرادات مربوط به طرح برگزاری علنی دادگاه های مفاسد اقتصادی بررسی شد.
یحیی کمالی پور عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس اظهار داشت: در نشست طرح الحاق یک تبصره به ماده ۳۵۳ قانون آیین دادرسی کیفری درخصوص انتشار اسامی متهمان در دادگاه های مفاسد اقتصادی ارجاعی از صحن مجلس، مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: طرح مذکور در رابطه با چگونگی انتشار اسامی مفسدان اقتصادی اخیرا در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت اما به علت مغایرت این طرح با اصل ۸۵ قانون مجلس، برای اصلاح به کمیسیون قضایی و حقوقی ارجاع شد، از این رو در نشست این کمیسیون جهت تأمین نظر نمایندگان و عدم مغایرت با قانون، مقرر شد که قاضی بررسی کننده پرونده مفاسد اقتصادی، طبق شرایط و مصلحت، اسامی متهمان پرونده را منتشر کند.
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد درمجلس شورای اسلامی، افزود: از سوی دیگر لایحه الحاق ایران به موافقتنامه نیس و لوکارنو ارجاعی از شورای نگهبان نیز مورد بررسی و ایرادات آن رفع شد،.
عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، تصریح کرد: همچنین کلیات طرح مبارزه با جرایم اقتصادی نیز به تصویب رسید.

آسیب جدی اشتغال، قاچاق است

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار می‌گوید: اگر خط فقر را به خط تورم نزدیک کنیم و رکود و قاچاق کالا را از بین ببریم بیش از ۵۰۰ هزار شغل در سال ایجاد می‌شود. او معتقد است که سوق دادن سپرده‌های بانکی به سمت تولید زمانی محقق می‌شود که تولید حرف اول را در کشور بزند.
علی اصلانی در ارزیابی تحقق هدف‌گذاری برنامه ششم توسعه در ایجاد ۹۵۰ هزار شغل در سال، اظهار کرد: وقتی فاصله بین تورم و خط فقر زیاد است، نقدینگی‌ها در جایی می‌رود که مدنظر دولت نیست. اگر دولت تولید را رونق بدهد پول وارد تولید می‌شود. امروز قاچاق کالا پدر کارگاه‌های ۱۰ نفره را درآورده است. کیف و کفش و لباس اکثرا در بازار قاچاق است بنابراین اگر بتوانیم با قاچاق مبارزه کنیم، مشکل تولید و اشتغال کشور حل می‌شود.شخصا معتقدم در صورتی که وزیر کار به عنوان رییس شورای عالی کار بتواند فاصله بین خط فقر و تورم را به حداقل برساند، ۴۰۰ هزار شغل که سهل است، بیش از ۵۰۰ هزار شغل در سال می‌توانیم ایجاد کنیم.
عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار با بیان اینکه کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی کمکی به تولید نکرد، افزود: این فکر که اگر سود سپرده‌ها را کم کنیم مردم پولشان را به سمت تولید می‌برند، اشتباه بود. زمانی این ایده به نتیجه می‌رسد که تولید در این ممکلت حرف اول را بزند و کسی که ۲۰۰ میلیون تومان سپرده دارد برایش بصرفد که آن را در تولید سرمایه گذاری کند. به بیان اصلانی چند هفته است که از اجرای بخشنامه کاهش ۱۵ درصدی سود سپرده‌ها می‌گذرد ولی نتیجه اش این بود که قیمت سکه، طلا، دلار و اجاره خانه‌ها بالا رفت و کسانی که پولشان را از بانکها بیرون کشیدند آن را وارد شغل‌های کاذب، بازارهای دلالی، سفته بازی و خرید زمین کردند.زمانی که کارگاههای قدیمی و با سابقه توان ماندن ندارند، کارخانه‌ها از تامین مواد اولیه عاجزند و بسیاری از بنگاه‌ها به سمت تعطیلی رفته‌اند، سرمایه‌گذار داخلی این ریسک را نمی‌کند که پولش را وارد تولید کند.به گفته این مقام مسئول کارگری مشکل اصلی تولید و یکی از آسیبهای جدی اشتغال، قاچاق کالا و پس از آن رکود است به همین دلیل مسئولان ابتدا باید اشتغال موجود را حفظ کنند تا به بیکاران کشور افزوده نشود و بعد از آن به تدریج برای اشتغال برنامه‌ریزی کنند.
اصلانی خاطرنشان کرد: ورود کالای قاچاق، رکود و فاصله‌ زیاد بین خط فقر و تورم سه عاملی است که ایجاد شغل را سخت می‌کند لذا برای تحقق اهداف برنامه ششم در حوزه اشتغال باید این سه عامل را از بین ببریم.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز