اخبار کوتاه

صادرات منطقه آزاد ارس به بیش از ۳۰ کشور

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ارس از صادرات انواع کالا از این منطقه به ۳۴ کشور جهان نظیر ترکیه، آلمان، اسپانیا، روسیه و گرجستان خبر داد.
محسن خادم عرب‌باغی در این باره اظهار داشت: چهار مقصد برتر صادراتی ارس که بیشترین صادرات به آن کشورها صورت گرفته به ترتیب کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و پاکستان بوده است.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه منطقه آزاد ارس در صادرات در بین مناطق آزاد کشور رتبه اول را بردست آورده است، یادآور شد: میزان صادرات قطعی این منطقه از سال ۱۳۹۲ لغایت هفت ماه سال جاری در حدود ۲۱۵ میلیون دلار بوده است.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ارس در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه پیش بینی می شود میزان صادرات این منطقه امسال در مقایسه با سال گذشته دو برابر و ۱۰۰ درصد نیز افزایش یابد، تصریح کرد: مجموع صادرات تولید منطقه آزاد ارس نیز از بازه زمانی سال ۱۳۹۲ لغایت هفت ماه سال جاری بیش از ۳۷۹ میلیون دلار بود و همچنین در این مدت مجموع صادرات حاصل از تولید به سرزمین اصلی به میزان ۳۱۴ میلیون دلار بوده است.
به گفته وی آلمان، اسپانیا، روسیه، گرجستان، ترکیه، امارت متحده عربی، پاکستان، عراق، ارمنستان، آذربایجان، قزاقستان، لهستان، افغانستان و… از جمله کشورهای هدف صادرات قطعی ارس هستند.
خادم عرب‌باغی در ادامه با اشاره به اقلام صادراتی قطعی این منطقه نیز یادآور شد: شمش و مغز بادام و گردو، زردآلو، نخ، مبلمان و انواع صفحات کابینت، تجهیزات پارک بازی کودکان، کیسه و رول پلاستیکی، شمش مس، اکسیدروی، پالت چوبی، پایه فلزی، بنزین، گازوئیل، روغن صنعتی، قیرنفت، پلی اتیلن و بشکه پلاستیکی، میله فولادی، لوازم آشپزخانه، فریزر خانگی، فرش ماشینی، کورز، تختخواب، بارکش کشاورزی، موتورسیکلت و … در کنار دیگر محصولات، اقلام صادراتی قطعی این منطقه را تشکیل می‌دهند.

رتبه نخست استانی مرند در پدیده کودک همسری

۴۰۰۰ معلول در مرند زندگی می کنند
رئیس اداره بهزیستی شهرستان مرند از وجود ۴ هزار معلول جسمی حرکتی، ذهنی و روانی، نابینا و ناشنوا در این شهرستان خبر داد و گفت: شهرستان مرند رتبه نخست استانی در زمینه کودک همسری را دارد.
محمدزاده در گفتگو با خبرنگاران به مناسبت روز معلولان با اشاره به رتبه چهارم شهرستان مرند در میزان معلولیت ها در بین شهرستان های استان آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: بیش از ۴ هزار نفر معلول در شهرستان مرند زندگی می کنند که پنج درصد از آن ها معلول روانی هستند، یکهزار و ۶۶۵ نفر معلول جسمی حرکتی، یکهزار و ۸۴ نفر معلول ذهنی، ۶۱ نفر معلول گفتاری، ۷۱۴ نفر معلول شنوایی و ۳۸۰ نفر نیز نابینا هستند.
وی افزود: بیشترین علل معلولیت جسمی حرکتی، تصادفات و حوادث ناشی از کار است؛ هم اکنون ۷۲ نفر ضایعه نخایی کامل در مرند زندگی می کنند که ۵۰ درصد آن ها به دلیل سقوط از ارتفاع معلول شدند.
محمدزاده با اشاره به رایگان بودن آزمایش ژنتیکی اظهار کرد: طرح غربالگری ژنتیکی در مدارس شهرستان مرند آغاز شده است که پیشگیری از معلولیت ها از آنجا آغاز می شود.
رئیس بهزیستی شهرستان مرند همچنین به اشتغال معلولان در این شهرستان اشاره کرد و گفت: ۳۰ معلول از محل هدفمندی یارانه ها بیمه شده اند و ۱۴۰ وام خوداشتغالی نیز در حال پرداخت به آنان می باشد که سقف آن ۲۰۰ میلیون ریال است.
وی تاکید کرد: کارفرمایانی که معلولان را به کارگیری می کنند از پرداخت سهم بیمه کارفرمایان معاف هستند و ۲۰۰ میلیون ریال نیز وام کارفرمایی پرداخت می شود.
محمدزاده از تشکیل جلسات مناسب سازی اماکن در شهرستان خبر داد و گفت: یکی از مدارس شهر مرند که دارای یک دانش آموز معلول است سطح شیبداری را برای رفت و آمد صحیح این دانش آموز انجام داده که قابل تقدیر است.
رئیس بهزیستی شهرستان مرند در ادامه از برگزاری جشنواره نقاشی و انشانویسی با موضوع معلولیت در سطح مدارس خبر داد و اذعان داشت: جشنواره عکاسی با موضوع آسیب های اجتماعی نیز در شهرستان مرند برگزار خواهد شد که فراخوان آن منتشر شده است.
وی همچنین با اشاره به تهیه مسکن برای خانواده های بیش از دو معلول تشریح کرد: سال گذشته ۶ مورد مسکن به خانواده های دارای دو معلول پرداخت شد و امسال نیز ۹ پروژه در دست تهیه است.
محمدزاده خاطرنشان کرد: سه خانواده در شهرستان مرند دارای بیش از سه معلول و ۶ خانواده دارای ۲ معلول هستند.
وی با اشاره به انواع کودک آزاری در مرند اظهار کرد: کودک آزاری جسمی بیشترین کودک آزاری در شهرستان مرند را به خود اختصاص داده است.
وی همچنین گفت: ۱۰ سال دیگر نرخ سالمندی کشور ما به ۱۷ درصد می رسد که هم اکنون ۱۲ درصد از جمعیت ما را سالمندان تشکیل می دهند؛ هم اکنون ۳۳ نفر سالمند در مرکز نگهداری سالمندان مرند نگهداری می شوند.
وی از احداث سوئیت سالمندان در مرند نیز خبر داد و ابراز داشت: در کشورهای توسعه یافته خانواده ها سوئیتی را خریداری و یا اجاره می کنند تا سالمند خود را در این مرکز نگهداری کنند که از تجهیزات کاملی نیز برخوردار است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz