اخبار کوتاه

شناسایی ۵۰۰ بیمار مبتلا به ایدز در استان
محمدحسین صومی با اشاره به آمار بیماران HIV استان آذربایجان شرقی اذعان داشت: نزدیک به ۵۰۰ نفر با این عفونت در استان شناسایی شده و طبق آمار ارائه شده علوم پزشکی تبریز در سال ۹۵ افراد شناسایی شده ۲۶ نفر بوده و در شش ماهه اول سال جاری نیز ۱۳ نفر شناسایی شده است. هفت مرکز ویژه تحت مراقبت بیماران HIV در استان آذربایجان شرقی، ۴ مرکز ویژه مخصوص زنان در تبریز و یک مرکز در شهر جدید سهند تبریز در حال آماده سازی است.
صومی با تاکید به اهمیت اطلاع رسانی دقیق در زمینه بیماری ایدز، تصریح کرد: افزایش دو برابری ابتلای زنان به بیماری ایدز، که نتیجه آن تولد کودکان مبتلا به ویروس است؛ اهمیت کنترل روابط خارج از چارچوب خانواده را دو چندان میکند.

آغاز برنامه ملی بازآفرینی شهری در ۹ استان کشور
با دستور رئیس‌جمهور از طریق ویدیوپروژکتور، برنامه ملی بازآفرینی شهری در ۹ استان کشور از جمله آذربایجان‌شرقی و کلانشهر تبریز آغاز شد.
به گزارش شهریار، رئیس جمهور با حضور در وزارت راه و شهرسازی و از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس با استان‌های منتخب آذربایجان شرقی، بوشهر، تهران، فارس، کردستان، همدان، مازندران، ‌خراسان رضوی و اصفهان، دستور آغاز اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری را صادر کرد. برنامه ملی «بازآفرینی شهری امید»، با دستور حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهور در سراسر کشور آغاز شد.
با اجرای این طرح ضمن نوسازی بافت‌های فرسوده، بهسازی سکونت‌گاه‌های غیررسمی و حاشیه شهری و احیای بافت‌های تاریخی، پیش‌بینی می‌شود ۲۵۰ هزار شغل ایجاد شود.
ریس‌جمهور، در این برنامه، با ابلاغ دستور کاهش وام مسکن در بافت‌های فرسوده به ۶ درصد اظهار داشت: نرخ تسهیلات مسکن برای ساکنان بافتهای فرسوده با کمکی که به صندوق پس انداز مسکن می شود، به ۶ درصد کاهش می‌یابد.
روحانی با اشاره به کارکرد «زمین از دولت، ساختن از سوی سرمایه گذار و توسعه‌گر» گفت: هر دستگاه دولتی که زمین مناسبی برای اجرای طرح مسکن داشته باشد، باید آن را بطور رایگان در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهد.
وی اضافه کرد: بانک ها باید مکلف به اعطای وام به مردم برای اجرای مطلوب برنامه ملی بازآفرینی شهری شوند. اجرای این طرح ملی، فعال شدن صنعت بسیار بزرگ ساختمان و در نتیجه ایجاد اشتغال را به دنبال خواهد داشت.
در سطح شهرهای کشور، ۱۴۱هزار هکتار بافت ناکارآمد، شامل بافت‌های فرسوده، حاشیه‌نشین، سکونتگاه‌های غیررسمی، محلات تاریخی و لایه‌های میانی وجود دارد و بر این اساس، ۱۹میلیون‌نفر در شرایط بدمسکن به سر می‌برند.
طرح ملی بازآفرینی بافت ناکارآمد شهری، با اعتباری بالغ بر ۱۲۳هزار میلیاردتومان در یک دوره ۱۰ ساله پیش‌بینی شده‌است.
کلان‌شهر تبریز با حدود ۵ هزار هکتار، بافت فرسوده و حاشیه‌نشین، دومین وسعت بافت ناکارآمد شهری را در کشور در اختیار دارد.
تبریز، شهر پایلوت در اجرای طرح اسکان پایا است و شهرداری تبریز، علاوه بر ارایه تسهیلات نوسازی و ارایه پروانه‌ رایگان در محدوده تراکم مجاز، دو پروژه «۱۷۱ واحدی شهرک ارم» و «۶۰۰ واحدی شهرک اندیشه» را در قالب مشارکت‌های مستقیم اجرا کرده‌است.
گفتنی است ارتباط مستقیم رییس‌جمهور با آذربایجان‌شرقی، با حضور استاندار آذربایجان‌شرقی و شهردار تبریز در بافت قدیمی میارمیار تبریز برقرار شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از