روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۱۲/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 21
  • 609
  • 1,234,735
ارز را رها کرده اند

سرویس اقتصادی ساقی آذربایجان
در آشفته بازار نرخ ارز و تورم، انجمن اقتصاددانان شمالغرب کشور در محل اتاق بازرگانی تبریز نشست تخصصی برگزار نمود تا در این مراسم روایتی انتقادی از ناتدبیری های دولت های بعد از انقلاب برای اقتصاد را ارائه کند.
ابراهیمی نائب رییس اتاق بازرگانی تبریز و مدیرعامل تراکتورسازی داستان تحریم ها را از منظر دیگری نگاه می کند و بر تقصیرات تحریم ، یک مورد دیگر را هم اضافه می کند: برهم خوردن منطق محاسباتی را.
اومیگوید هر کجا کار برای محاسبه لنگ شد گفتیم بخاطر تحریم ها بوده و همین باعث شده تا وزن هیچ کدام از مسائل دخیل در اقتصاد به درستی و خوبی محاسبه نشود. و نیز این مسئله بهانه ای شده است تا همه چیز را بیندازیم گردن تحریم و خود را از سختی ارائه راه حل، راحت کنیم .
ابراهیمی تحریم را به مثابه سایه ای می بیند که بر سر همه نواقص موجود چنبره انداخته و حتی تحلیل ها را با سوگیری مواجه میکند.
نایب رییس اتاق بازرگانی تبریز مهمترین انتقاد خود از دولت در شرایط موجود را بی مهری به تولید کنندگان ناامید و گفت : دولت چند ماه پیش وعده داد مالیات بر تولید را برخواهد داشت اما بعدها بخشنامه ها نشان از آن داشت که فقط نرخ مالیات را از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد رسانده اند که البته هیچ تفاوتی به حال تولید کننده نداشته و ندارد و این کل حمایت دولت از تولید در این وضعیت بحرانی است .
اصغرپور از اساتید دانشگاه تبریز در تعریف جامعی که از وضعیت موجود ارز داشت با تکیه بر آمارهای ۴۰ سال گذشته تا کنون اظهار داشت : دولت های گوناگون تا کنون به دنبال حل مسئله اقتصاد و بخصوص ارز نبوده اند و این مشکلاتی که امروز با
آن مواجهیم تلنبار مشکلات این ۴۰ سال گذشته است.
وی گفت : جی دی پی کل کشور بین سال ۵۷ تا کنون دو برابر شده است که سرعت رشد آن تقریبا معادل رشد جمعیت بوده است. اما درهمین اثنا نقدینگی بیش از ۵۳۰۰برابر و در فاصله سالهای ۹۲تا ۹۶ نیز میزان نقدینگی کشور۲۳۵برابر شده است .
و نیز پایه پولی که در اختیار بانک مرکزی است بیش از ۱۸۰۰برابر شده است. وی یکی از دلایل مهم افسارگسیختگی نرخ ارز در شرایط کنونی را خلق پول بدون پشتوانه در موسسات مالی اعتباری مجاز و غیر مجاز دانست و گفت : بدهی دولت به بانک مرکزی در این مدت ۴۰ ساله ۴۵۹ برابر و همچنین بدهی بانک ها به بانک مرکزی ۶۷۹۸ برابر شده است .
وی با تاکید براینکه دولت ارز را رها کرده است به انتقاد منطقی و علمی از سیاست های ارزی اخیر دولت پرداخت .
اصغرپور اذعان کرد: عمده بدهی ها، مربوط میشود به بدهی بانک های خصوصی و نه دولتی که البته این وضع سبب افزایش سرسام آور نرخ نقدینگی شده است که خود دلیل عمده بروز شرایط کنونی ارز است .
وی هم چنین با انتقاد از آمار بانک مرکزی گفت : دراین آمار اعتبار بانک در اعطای تسهیلات چون محاسبه نشده است بنابراین اعداد صحیحی بدست نیامده است .
وی عملکرد منفی مجلس که با نام شاخص ناترازی نیز ذکر میشود را اینگونه عنوان نمود: مجلس محل درآمد موهوم تعیین و تصویب می کند و دولت هزینه می کند، چون درآمد واقعا وجود نداشته است بنابراین تبدیل میشود به بدهی.
وی به ارائه تحلیل منطقی رفتار مردم در برابر تحریم ها نیز اشاره کرد و گفت : چون مردم سابقه رفتار بازار و عملکرد مسئولین را داشتند این بارهم مانند سالهای ۹۰ تا ۹۲ گرفتار مشکلاتی شدیم که اغلب ناشی از بی اعتمادی مردم به مسئولین و سقوط سرمایه های اجتماعی بود. برهم خوردن توازن ورود دلار به کشور، باعث افزایش نرخ ارز شد، دلالان که مشاوران اقتصادی هم دارند شروع به خرید ارز کرده و همین مسئله موجب تورم قیمت ها شد . دولت ابتدا با سیاست اشتباه سرکوب وارد عمل شد ، تا بازار بازهم ملتهب تر شود، سپس زمانی که انتظارات مردم بیدار شده بود دولت بازار ثانویه را ایجاد نمود که بسیاری از فعالین و صادرکنندگان رغبتی به آن نشان ندادند و همچنان بحران ارز تداوم دارد.
وی ورود به باشگاه اف ای تی اف را یکی از راه حل های شفافیت در کشور دانسته اظهار کرد : عملکرد ضعیف دولت در پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومنی برای ورود اجناس غیر اساسی و رانت هایی که در آن وسط خلق شد ، خود تبدیل به یکی دیگر از گره های اقتصادی کشور شد.
وی در انتهای سخنان خود راه حل مدیریت ارز را مدل خلق سکه هایی دانست که غیر قابل سرمایه گذاری هستند و در مجارستان نیز با موفقیت انجام پذیرفته دانست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز