روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 2
  • بازدید امروز: 504
  • بازدید دیروز: 1,548
  • کل بازدید ها: 877,333
ارس دومین ژئو پارک خاورمیانه در آستانه ثبت جهانی

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس گفت: با تهیه و ارسال پرونده ژئو پارک ارس به عنوان دومین ژئو پارک خاورمیانه، این اثر طبیعی در آستانه ثبت در فهرست آثار جهانی قرار گرفته است.
محسن خادم عرب‌باغی در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با بیان اینکه ژئو پارک ارس، به عنوان دومین ژئوپارک خاورمیانه در آستانه ثبت در فهرست آثار جهانی قرار گرفته است، اظهار داشت: ژئوپارک قشم اولین ژئو پارک ایرانی است که ثبت جهانی شده و حال ژئوپارک ارس به عنوان دومین ژئوپارک ایران در آستانه ثبت در فهرست آثار جهانی است.
وی در ادامه با بیان اینکه در همین ارتباط اخیر رئیس شورای ژئوپارک های جهانی یونسکو ضمن سفر و بازدید از این منطقه، ژئو پارک ارس در آستانه ثبت در فهرست آثار جهانی قرار گرفته است، تصریح کرد: در این سفر پروفسور مارتینی در جریان آخرین اقدامات انجام گرفته از سوی سازمان منطقه آزاد ارس برای پرونده ثبت جهانی ژئوپارک ارس قرار گرفت.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، با تاکید بر اینکه پرونده ثبت جهانی ژئوپارک ارس بعد از چند سال پیگیری این سازمان، در آستانه ثبت است، یادآور شد: ژئوپارک ارس یکی از سایت های منحصر به فرد جهان است و با وجود گونه های مختلف گیاهی و جانوری، از منظر طبیعی و فرهنگی حائز اهمیت است.
به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، ژئوپارک ارس شامل بیش از بیست ژئوسایت از جمله کوه علی‌باشى، کوه کیامکى، کوه گئچى قالاسى، آبشار ماهاران و آبشار آسیاب خرابه است که هر کدام نمونه‌هاى زمین‌شناسى کم‌نظیرى دارند.
خادم عرب‌باغی اضافه کرد: یکی از مهمترین و بارزترین جاذبه‌های علمی منطقه ارس، مرز دوره‌های زمین‌شناسی «پرمین» و «تریاس» است، که تنها در چند نقطه‌ی معدود در جهان قابل مشاهده است و از بین آن‌ها جلفا بهترین نقطه به شمار می‌رود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس خادم عرب‌باغی خاطر نشان کرد: با ثبت جهانی ژئوپارک ارس در شبکه ژئوپارک‌های یونسکو به عنوان دومین ژئوپارک خاورمیانه، در آینده نزدیک تحول چشمگیری در عرصه گردشگری ارس ایجاد خواهد کرد.
خادم عرب‌باغی با تاکید بر اینکه تا کنون ۹ اثر تاریخی و طبیعی به عنوان میراث منطقه ارس، به ثبت ملی رسیده است، اظهار داشت: جاذبه‌هـای طبیعـی این منطقه دارای ظرفیت های فراوانی برای جذب گردشگر دارد که از جمله آنها می توان به رود زیبـای ارس، آبشـار آسـیاب و طبیعــت منحصر به‌فــرد آن، اشاره کرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، در خاتمه با بیان اینکه ژئوپارک طبق تعریف یونسکو گستره‌ای است با مرزهای کاملاً آشکار و پهنه کافی که دربرگیرنده چند پدیده زمین‌شناسی کمیاب و برجسته بوده و در آن گستره جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ارزشمند نیز یافت شود، اضافه کرد: در حال حاضر چین اولین کشور آسیایی است، که بیشترین تعداد ژئوپارک جهانی و ملی دارد و از این رو ژئوپارک جزیره قشم نیز اولین ژئوپارک ایران و خاورمیانه است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز