روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 221
  • بازدید دیروز: 1,407
  • کل بازدید ها: 843,840
از «بازنشستگی معلمان» تا سونامی «کمبود نیرو»

کمبود معلم در آموزش و پرورش، موضوعی است که سالهاست آن را در قالب اخبار و مصاحبه‌های مختلف، می‌خوانیم و می‌شنویم. البته این مسأله فقط محدود به اخبار نیست و چه به عنوان آموزگار در مدرسه‌ای مشغول به تدریس باشیم و چه در جایگاه اولیای دانش‌آموزان، احتمالا از نزدیک هم به شواهدی برای این امر برخورد کرده‌ایم.
در طول سال‌های اخیر، آموزش و پرورش برای تأمین نیروی موردنیاز خود، سعی کرده با راه‌حلهایی همچون به‌کارگیری معلمان حق‌التدریس، سرباز معلمان و آموزگاران بازنشسته به نحوی کمبود نیروی خود را برطرف کند تا از این راه، هم نیروهای موردنیاز تأمین شده باشند و هم آموزش و پرورش، مجبور به استخدام نیروهای جدید به صورت انبوه نباشد.
اما از آن جا که این راه‌حل، بیش‌تر یک مسکّن و درمان موقت بر دردهای سیستم آموزشی است، ضمن این که مشکل کمبود نیرو در برخی بخشها همچنان به قوت خود باقی است، مشکلات دیگری نیز از کنار آن سربرآورده‌اند تا شرایط را برای این سیستم، پیچیده‌تر سازند.
برخی مسئولان و کارشناسان آموزش و پرورش، خود نیز ضمن اشاره به اینکه تامین نیروی انسانی در آموزش و پرورش طی سال‌های آینده به یک مشکل جدی تبدیل خواهد شد، خروج ۶۰۰ هزار معلم از آموزش و پرورش طی ۸ سال آینده و جذب کم نیروی انسانی را سونامی کمبود نیروی انسانی نامیده و نسبت به آن هشدار داده‌اند.
در نظر گرفتن ردیف‌های استخدامی برای به‌کارگیری معلمان در آزمونهای استخدامی هم نتوانسته مشکل را آن گونه که باید و شاید، حل کند؛ چرا که در آزمون‌های برگزار شده، ظرفیتهای استخدامی آموزش و پرورش به قدری محدود بوده که گاه در سطح یک شهرستان، تنها برای به‌کارگیری یک نفر نیرو اعلام نیاز شده است.
به نظر می‌رسد بعد از گذشت این مدت طولانی، بالاخره لازم است مسئولان مربوطه، راهکارهایی جدی و نه موقت را برای حل این مشکل دنباله‌دار در پیش بگیرند.
تبدیل وضعیت معلمان حق‌التدریس به رسمی، در نظر گرفتن ردیف استخدامی کافی در آزمون‌های استخدامی دوره‌ای، ایجاد ظرفیت‌های کافی در دانشگاه فرهنگیان و… مواردی هستند که می‌توانند ضمن برطرف کردن بحران کمبود نیرو، نوعی ثبات را نیز با خود برای این سیستم به دنبال بیاورند.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز