روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 252
  • 863
  • 1,353,588
از توهم تولید تا ضرورت نظم و حاکمیت قانون

صف های طویل خرید گوشت منجمد که در رسانه ها منتشر می شود، واقعا آزار دهنده است البته به دو دلیل. نخست اینکه چرا مردم ما وقتی متوجه گران شدن کالایی می شوند اتوماتیک وار احساس می کنند باید ذخیره سالهای آتی خود از همان کالا را در منزل انبار کنند و دوم اینکه استان ما قبلا بعنوان یکی از قطب های مهم صنعت دامپروری کشور مطرح می شد و میشود اما این صف ها نشان می دهد اشکالات عمده ای در کار وجود داشته و دارد.
برای اینکه کمی عمیق تر به موضوع نگاه کنیم باید واقعیاتی را مرور کنیم.
در ده ماهه نخست امسال تراز تجاری کشور با دنیای خارج به میزان ۶۷۸ میلیون دلار مثبت شد و مسئولین کشور با افتخار تمام از آن یاد می کنند. در حالی که باید بدانیم ۸۷درصد صادرات ایران مربوط است به صدور منابع خام و یا فرآورده های مرتبط که چیزی جز خام فروشی نیست.
۵ یا ۶ درصد این صادرات نیز محصولات کشاورزی است که عملا صادرات آب و خاک رایگان محسوب می شود چرا که راندمان این بخش به شدت پائین است . یعنی عملا ما چیزی برای صادرات نداریم . معنای درست این گزاره این است که ما اصلا تولید نداریم.
تولید آن موقع معنی می یابد که توان رقابت با نمونه های مشابه خارجی خود در شرایط برابر را داشته باشد نه اینکه متکی بر رانت و منابع خام کشور باشد.
از همین گوشت بگیرید تا هر چیزی که سالهای سال ادعا شده است در تولید آن خودکفاییم و..
واقعیت این است که در گذشته هیچ کدام از زیرساخت های تولید به صورت اصولی نهادینه نشده است و این رانت ها بوده است که دست تولید کننده را گرفته بوده و اکنون که رانت ها به دلیل وضعیت اسفناک مالی دولت ، قطع شده است همه چیز به هم ریخته است. از پوشک بچه بگیرید تا گوشت گرم.
باری امروز روز شماتت کسی نیست.چه اینکه ابتدا خود ما مردم نیز مقصریم ، اما باید گفت به امتحان سختی مبتلا هستیم بطوریکه این شرایط تا آخر ۹۸ همچنان باقی خواهد ماند . بنابراین:
الف. مردم باید هوای همدیگر را داشته باشند و در الگوهای مصرف خود تجدید نظر کنند و به اصطلاح علیه خود نشورند.
ب. وقت آن است تا دولتی ها و حکومتی ها اثر وجودی خود را در کف بازار نشان دهند. هرچند از بابت اشتباهات گذشته همه پشیمانیم و متضرر، اما اگر رو به فردا سخن بگوییم باید مسئولین استان بصورت نقطه به نقطه تلاش کنند نیازمندی های اساسی مردم را تامین کنند و قیمت ها را ثابت نگه دارند. مسیر این کار مشخص است.در مقابل خروج کالا از استان بایستند، خروج کالا از مرز را کنترل کنند ، در شبکه های توزیع تجدید نظر و با گران فروشی مقابله کنند و از طرح شعارهای بی خاصیت اجتناب کنند.
در آخر باید خاطرنشان ساخت ظاهرا چاره ای جز این نداریم که از دولتی ها بخواهیم برقراری نظم و قانون را به هر امر اجتماعی دیگری ترجیح دهند.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز