روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 501
  • 746
  • 1,351,257
از دست داخلی ها به ستوه آمدم

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در مصاحبه مفصلی که با روزنامه اطلاعات انجام داده این بار با صراحت بیشتری از زخم خنجرهایی که از پشت خورده است ، سخن می گوید. هر چند او باز هم محافظه کارانه صحبت می کند و نمی خواهد حریف را جری تر کند اما این شاید از معدود دفعاتی است که وزیر ظریف مان ، لب گشوده و به ستوه آمدن خود از فشارهای سیاسی داخلی را روایت می کند. هر چند ظریف قبلا در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه چرا ملت ایران باید این همه فشار تحمل کنند ، گفته بود چون این مسیر را ملت ایران خودشان انتخاب کرده اند و هیچ انتخابی بدون هزینه نیست.
ظریف در این مصاحبه بازهم به این انتخاب اشاره می نماید و می گوید : کمترکشوری را دیده ام ‌بتواند مثل جمهوری‌اسلامی بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌ای‌ بر اساس دیدگاه خود عمل کند ، تصمیم بگیرد یا موضعگیری داشته باشد ادامه می‌دهد:این که برخی کشورهای عربی در منطقه بدون‌ نظر مثبت آمریکا نمی‌توانند زندگی کنند، یک باور ریشه‌دار در آمریکاست. لیکن آقای ترامپ این وقاحت را دارد که آن را به زبان می‌آورد. یا این تصور که اگر آمریکا دست از حمایت ‌اینها بردارد، ‌فارسی صحبت می‌کنند یا هر تصور دیگری که دارند، مسأله ای ریشه‌دار است و منحصر به آقای ترامپ و لیندسی گراهام نیست.متاسفانه آمریکایی‌ها این وقاحت را پیدا کرده‌اند و باعث شرمندگی ما‌ست که حکام کشورهای منطقه بدون هیچ‌گونه عکس‌العملی اجازه این وقاحت را به آقای ترامپ داده‌اند تا به زبان بیاورد.
نگران خنجرهای داخلی بودم که از پشت می زنند
اما مهترین سخنان ظریف مربوط می شود به اصطلاحا خالی کردن پشت او توسط سیاسیون داخلی . ظریف با انتقاد از این که دراین مساله مهم یعنی مذاکرات هسته‌ای و برجام هیچ‌وقت هم‌افزایی داخلی مشاهده نشده است تصریح می‌کند:در دوران مذاکره نگرانی ما بیشتر از خنجرهایی بود که از پشت می‌خوردیم تا به مذاکره. هیچ‌وقت از دست طرف مقابل به ستوه نیامدیم، اما در طول مذاکره و بعد از آن در برابر فشارهای داخل واقعاً‌ به ستوه آمدیم.معتقدیم اگر اینها نبود، برجام می‌توانست در همان دو سال اول اجرا، علی‌رغم همه بدعهدی‌های آمریکا و همه کاستی‌ها و ضعف اروپا و دیگر کشورها، شرایطی را ایجاد کند که خروج از برجام برای آقای ترامپ بسیار بسیار پرهزینه‌تر باشد. می‌توانستیم در دو سالِ بعد از برجام، کشور را بسیار غیرقابل تحریم‌تر از شرایطی کنیم که اکنون هستیم. راه داشت. البته راهش نگاه به غرب نبود. راه آن یک نگاه جامع به دنیا بود و نیاز اولیه‌اش این بود که اعلام نکنیم کدام آدم عاقلی می‌آید دراین سرزمین سرمایه‌گذاری کند؟
ما را در برابر خارجی‌ها طوری معرفی کردند که انگار برای اهداف کوتاه انتخاباتی وارد این مذاکره می‌شویم. به‌جای آنکه ما را در سطح بالا در مقابل طرف خارجی قرار دهند که از موضع ملی این کار را انجام می‌دهیم ،ما را فروکاستند به کسی که نیازمند است برای دعوای انتخاباتی. منِ وزیر خارجه از چه زمانی سیاسی و جناحی بودم که اکنون بخواهم باشم؟ اینها واقعیاتی بود که وجود داشت. این واقعیات حتی امروز در شرایطی که در یک جنگ اقتصادی قرار گرفته‌ایم تشدید شده است و برخی همان سیاست‌ها و اهداف را دنبال می‌کنند و این به نظر من کاستی عمده‌ای است که در آن زمان بوده و اکنون هم هست.
آیا درست است که من همزمان هم توسط نتانیاهو مورد حمله قرار بگیرم و هم توسط دوستان داخل؟به خاطر حرف واحدی که درباره رژیم صهیونیستی می‌زنم، همزمان آقای نتانیاهو و دوستان داخل به من انگ دروغگویی می‌زنند. ببینید ما چقدر منافع ملی را فدای اهداف سیاسی می‌کنیم.
ظریف با تمامی خوب و بدهایش به قول رهبر انقلاب بالاخره دست و پای مذاکرات را در یک جا هم آورد. یعنی هرچند صوری، اما بالاخره این مذاکرات را تعیین تکلیف نمود . حال این روایت او بیش از آنکه نفعی برای شخص ظریف یا دولت روحانی داشته باشد، میتواند برای آگاهی مردم ایران مفید باشد تا بدانند حتی در اجرای سیاست هایی که توسط رهبر معظم انقلاب نیز مورد تائید قرار گرفته است، منافع عده ای ایجاب می کند تا دست به هر اقدامی بزنند تا مانع از پیش برد امور شوند و اصطلاحا مجری سیاست ها را که مورد تائید نظام نیز می باشد، با خنجرهای از پشت خود از پای درآوردند تا به ستوه آید.
این عده چنان در منافع خود غرق هستند که حتی اگر این کارشکنی ها ، با سرنوشت یک ملت نیز سر و کار داشته باشد هیچ تفاوتی به حال آنها ندارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز