روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۷/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 75
  • بازدید دیروز: 1,264
  • کل بازدید ها: 842,287
از طراحی طلا و جواهرات تا صنعت توریسم و گردشگری و کارآفرینی در تبریز ۲۰۱۸

امروزه توریسم فراتر از یک صنعت به مثابه یک پدیده پویای جهانی و اجتماعی دارای پیچیدگیهای خاص خویش است.کشورهای پیشرفته جهان، توریسم را بهترین راه اعتلای فرهنگ، ایجاد تفاهم بین المللی ودستیابی به درآمدهای سرشار اقتصادی میدانند. مهمترین هدف توسعه توریسم داخلی و خارجی، توسعه اقتصادی – اجتماعی نواحی مقصد است . اهمیت سیر و سفر و توریسم در تعالی فرهنگی و تفاهم بین المللی سبب شده که مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز ۲۹سپتامبر ( ۵ مهر) هر سال را روز جهانی « جهانگردی » اعلام کند. لذا جابه جایی و حرکت انسانها، به جز تأثیرات فرهنگی و روحی ثمرات اقتصادی عظیمی به بار میآورد
توسعه توریسم در شهر تبریزدر سال ۲۰۱۸ میتواند با فراهم آوردن زمینه مناسب برای توسعه و حمایت از صنایع و هموارسازی بستر مناسب برای افزایش درآمد ملی، توسعه فرصتهای شغلی و ایجاد تحول مثبت در سایر بخشهای اقتصادی همراه باشد.رسیدن تبریز به جایگاه مناسب در توریسم نیازمند توجه همه بخش های دولتی،سازمان های مرتبط با گردشگری و بخش خصوصی به این صنعت است.لذا توجه به توریسم شهری می تواند نقش موثری در توسعه شهرها و نواحی داشته باشد.هر چه فضای توریسم شکل گرفته اصیل و از فرهنگ و آداب و رسوم قدیمی برخوردار باشد جاذبه بیشتری را برای گردشگران به وجود می آورد.یکی از موارد مورد توجه گردشگران،فضای تاریخی شهرهاست.فضایی که با توجه به بافت آن به عنوان یک چالش بزرگ در جهت توسعه شهری از آن یاد می شود.در نتیجه می توان با طراحی لوگوی این اماکن جلوه بیشتری به این بناها داد.
زائران در صنعت گردشگری جایگاه مهمی دارند. به گردشگران صادرات نامرئی هم می‌گویند. می توان به عنوان یک طراح ایرانی فکر ایرانی را ترویج داد و با افزایش ارزش افزوده برای مخاطب ایجاد شغل و کسب درآمد برای ایران داشت که می توان به صادرات این مجموعه هم توجه خاصی نمود . با توسعه فعالیتهای گردشگری زمینه برای ایجاد اشتغال فراهم می‌شود و این امر برای کشورهایی که با جمعیت جوان و متقاضی روبه رو هستند بسیار مفید است از هر ده نفر گردشگر که وارد کشور میزبان می‌شود یک فرصت شغلی ایجاد می‌گردد.
جاذبه های ناملموس فرهنگی بخش عمده ای از جذابیت های توریستی را شامل می شوند که در مجموع بیانگر تنوع فرهنگی و منعکس کننده هویت ایرانی است.این گروه از جاذبه ها اغلب مورد توجه مردم شناسان،محققان و طراحان و معماران است که آداب و رسوم،سنت ها،وسایر عناصر فرهنگی هر ناحیه مانند صنایع دستی،سوغاتی ها را شامل میشوند.در این میان نقش طراحان و معماران در پیشبرد اهداف توسعه گردشگری و نیز تولید نوعی خلاقیت در جذب گردشگر و شناساندن هویت ایرانی و فرهنگ فولکولوریک و اصیل آذربایجانی به سایر اقوام و ملل دنیا حائز اهمیت است.موضوع معماری منحصر به ساختن ساختمان و یا طراحی داخلی نمیباشد بلکه معماری با تولید یک طرح و ساخت آن با متریال های متفاوت جان میگیرد.حال چه این طرح و ایده در قالب نما و جزئیات داخلی یک بنا در مقیاس بزرگ باشد و یا در قالب یک اثر در مقیاس کوچک مانند طراحی طلا و جواهرات با بهره گیری از عناصر و نمودهای معماری شهر تبریز و طراحی لوگوی مختص هر بنای ارزشمند تاریخی صورت گیرد.در این میان کارآفرینی برای تامین تقاضاها و نیازهای سریع التغییر مشتریان گردشگری امری حیاتی میباشد و عرضه این محصولات به بازار تبریز در سال ۲۰۱۸ تنها راه آوردن محصولات نوآورانه و بدیع به بازار است تا بتوانند چشم مشتری مشکل پسند را بگیرند و دوام و بقای کسب و کارهای گردشگری را تامین نمایند.که این کار نمایانگر فرهنگ اصیل آذربایجان و یادگاری از کشور ایران برای گردشگران کشورهای اسلامی است. برای دستیابی به این هدف اولین ورکشاپ طراحی و ساخت یک ایده با موضوع زیورآلات معمارانه در تاریخ ۱۳ و ۱۴ اسفند ماه ۱۳۹۵ برگزار شد که اینجانب به عنوان مدرس دوره به بررسی نقش نرم افزارهای معماری اعم از اتوکد و تری دی مکس و راینو و…در طراحی لوگوی اماکن تاریخی پرداختم. امروزه، اجرای طراحی، محدود به استفاده از ابزارهای سنتی (مداد، زغال و غیره) نیست بلکه روش‌های متنوع دیگر وجود دارد که محدودیت ها را کنار زده و با استفاذه از وسایل و ابزار مناسب مانند بکار گیری از ، رایانه، انواع وسایل پیشرفتۀ ساخت مانند تردی پرینترو لیزر کات و غیره ، امکانات تازه‌ای در این زمینه به وجود آورده‌است که آشنایی با انها باعث ارتقاء گشته است . با این همه، آموزش طراحی از مسیر همان ابزارهای سنتی عبور می‌کند و از این طریق است که طراح قادر به استفادۀ ماهرانه و خلاقانه از ابزارهای تازه می‌گردد.
در این میان کارهای آقای سید محمد حسین غفاری مشاور شورای عالی تمبر و موزه پست و ارتباطات و مدرس دانشگاه تهران حائز اهمیت است. سید محمد حسینی غفاری معمار، طراح طلا وجواهرات کارشناس ارشد مهندسی معماری، در سال ۱۳۶۳ متولد شد. علاقه بسیار به نقاشی داشت، توانست خیلی زود با هنر نقاشی ارتباط برقرارکرده و از این هنر در معماری استفاده نماید. ، مدرس دوره هــای عالی تخصصی معمـاری داخلی دانشگاه تهران قطب علمی و فناوری ازسال ۱۳۹۱ تا کنون میباشد و کار هنری خود را با یک نمایشگاه هنری درروسیه با عنوان شب هنرهای ایرانی واقع در دانشگاه شولوخفآغاز نمود. محمدغفاری برای تبدیل شدن به یک طراح از گرایشهای هنرهای دیگر از جمله معماری ، طراحی صنعتی ،گرافیک ، فشن مد با موضوع طراحی استفاده نموده به گرایشهای دیگر درزمینه طراحی معماری و طراحی طلا و جواهرات بهره برده، دیدگاه ترکیبی و بین رشته ای در هنر جزء علاقمندی ها در حوزه کاری وی می باشد . او باگرایش به سبک مینیمال و اختصار نمایی که بر پایه قوانین گشتالت استوار است، رویکردی جدید را تحت عنوان معماری بدون مرز“archigold & graphitecture پدیدآورده است.
دیدگاه بین رشته ای ایشان باعث شده که از ترکیب هنرهای معماری ، طراحی صنعتی ، گرافیک و فشن مد بوجود می آید .تولید محصول در حوضه های متفاوت طراحی که از جمله انها می توان به طراحی و ساخت مجموعه طلا و معماری با عنوان آرچی گلد ( (ArchiGold که منتخب جشواره مد ایران گردیده اشاره کرد . طراحی مجموعه کارد های ویژه با کانسپت منقار قوی سیاه استرالیایی و یا مجموعه زوجی دکمه سر دست با ایده رشداز جمله بخشی از اثار این کالکشن معروف می باشد .در این مجموعه می توان به طراحی ادکلن بدون در نیز اشاره کرد. می توان مجموعه هارا در سه مقیاس خرد (micro) و میانه (medium) و کلان (macro) دسته بندی نمود. ویژگی این مجموعه ها به داشتن مفهوم و کانسبت خاص می باشد .. توجه به فضا های پر و خالی و ایجاد دیالوگ بین اثر و کاربر و خطوط مینیمال در طراحی از اهمیت خاصی بر خوردار می باشد.
من در قالب یک معمار با تفکر معماری به مقوله طراحی و گرایش های ان می پردازم . من بیشترین زمانم را در فرایند طراحی و ساخت پروژه های معماری می گذرانم . همکاری در پروژه های بزرگ و کوچک دفتر معماری بخش زیادی از زمان من را بخود اختصاص میدهد و برای من بسیار جذاب می باشد. کسب رتبه برتر مسابقات معمــاری ایران (طراحی سنگ فرش باغ دولت آباد یزد) دریافت لوح تقدیر یونسکو و کسب رتبه چهارم در مسابقه معماری ملی ایران طراحی نمای مرکز طرح های صنعتی ایران و عضو انجمن مهندسان معماری داخلی ایران و همکاری در دفتر معماری تداوم پویا که برنده جوایز متعدد معماری حاکی بر این موضوع میباشد ، هر چند من بغیر از معماری در حوضه طراحی صنعتی ،گرافیک ، فشن مد نیز فعالیت پویا دارم .که در حیطه طراح صنعتی به عنوان یک کار افرین باعث بوجود امدن یک تیم شدم . دغدغه من برای کارافرینی و اقتصاد برای مخاطب توریسم در ایران می باشد. یکی دیگر از مسائلی جهانگردی، راه‌اندازی تورهای مجازی است. این قبیل تورها به کمک تصاویر ویدیویی و عکس‌های سه‌بعدی چشم‌اندازهای زیبایی را از محل سفر نشان می‌دهند تا تمایل افراد برای انجام این مسافرت افزایش یابد. مجریان تورهای مجازی معمولاً عکس‌های روی اینترنت را بسیار باکیفیت و با تمام جزییات آن مکان به نمایش می‌گذارند. برای تهیه این قبیل تصاویر عکاس مجبور است که چند عکس را از قسمت‌های مختلف فضای مورد نظر تهیه کرده و آن‌ها را به صورت ماهرانه‌ای در کنار یکدیگر قرار دهد. تور مجازی عبارت است از ترکیبی از تصاویر، نماهای ۳ بعدی، نماهای سراسرنما (۳۶۰ درجه)، ویدئو، صوت و … که یک فضای حقیقی را مدل سازی کرده و به کاربر امکان می‌دهد که در این فضا به صورت مجازی به گشت و گذار بپردازد و از محیط مجازی اطلاعات مورد نظر خود را کسب کنند.که میتوان از این ابزار برای فروش محصولات ایرانی ویژه توریسم پرداخت که حاصل آن افزایش اشتغال زایی و کسب درامد را در پی خواهد داشت.
نویسنده دکتر طرلان زرنشانی اصل ، دکتری معماری و مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز

بر گزاری اولین کارگاه آموزشی “طراحی و ساخت زیورآلات معمارانه”

اولین کارگاه آموزشی با عنوان “طراحی و ساخت زیورالات معمارانه” از سلسله کارگاه های آموزشی پیش رو می باشد که طی دو روز در ١٣ و ١۴ اسفند ماه سال ٩۵ توسط انجمن مهندسان معمار استان آذربایجان شرقی و با مدیریت و برنامه ریزی این جانب و تیم راد و تیم اجرایی انجمن صنفی استان و حضور اساتیدی چون خانم ها دکتر طرلان زرنشانی اصل و زهره حسینی و آقایان دکتر محمد غفاری، حسین جمالی و بهروز صادقی و علی اسماعیل زاده با هدف اصلی ایجاد کسب و کار برای معماران جوان و از طرفی ارتقا و اعتلای هویتی شهر در استانه رویداد تبریز ٢٠١٨ برای اولین بار در سطح استان برگزار گردید. ‎ این کارگاه آموزشی که یکی از دغدغه های همیشگی ام با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه معماری و رکود حرفه ای معمار در صنعت ساختمان بوده و هست، سعی بر آن بود تا با ایجاد این دیدگاه که معماران خارج از حیطه صرفا طراحی ساختمان (با در نظر گیری حرفه اصلی هر معمار) نیز می توانند فعالیت کنند و از چارچوب این تفکر اشتباه بیرون بیایند که آیا معماران فقط بنا طراحی می کند؟! و در نهایت تلاشی بود در جهت رفع مشکلات معیشتی.در جامعه معمولا با توجه به وجود افراد در سطوح مختلف اجتماعی و فرهنگی و همینطور تهیه آن در قبال پاسخگویی به نیاز ثانویه انسان متاسفانه نقش آن در ابتدایی ترین حالت ممکن ایجاد می شود. در حالیکه از نظر من جواهر فقط یک عنصر تزئینی نیست بلکه بار معنایی از هویت و فرهنگ و هنر جامعه را به دوش می کشد چرا که توسط یک هنرمند واقف به این موضوعات باید طراحی و ارائه شود. از آنجایی که معماری با توجه به ذات خود که فنی آمیخته با هنر است جوابگوی تمامی عوامل مربوط به هویت و فرهنگ به هنر انسانی و جامعه بوده و می تواند در بسیاری از حرفه های اجتماعی و حرفه ای خود را درگیر نموده و نمود پیدا میکند. امروزه بسیاری از معماران موفق در کنار حرفه اصل خود به صورت تخصصی کار طراحی جواهرات تا مرز صادرات انجام می دهند که جای تحسین و تبریک دارد. امید است در رویداد بزرگ تبریز ۲۰۱۸ توجه ویژه ای به این هدف و پوشش دهی به عملی بودن آن توسط مسئولین محترم داده شود تا بجای فروش و تولید محصولات وارداتی و بدون شناسنامه هویتی محصولات دست ساز وطنی که توسط متخصصین آن دشته تولید می شوند عرضه و صادر شود.
نویسنده دکتر نسیم نجفقلی پور کلانتری

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز