روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 495
  • 906
  • 1,359,558
از لحاظ تجهیزات هواشناسی وضعیت مطلوبی نداریم

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بارندگی های اخیر دلیل پایان خشکسالی نیست، گفت: استان آذربایجان‌شرقی و شمال‌غرب کشور درگیر خشکسالی متوسط تا شدید هستند.
فرخ مطلبی‌فر در نشست شورای فرهنگی و اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه در خصوص وضعیت بارندگی استان‌های درگیر حوزه دریاچه ارومیه اظهار داشت: در آذربایجان‌شرقی تا ۱۰ اسفندماه ۱۶۳ میلی‌متر بارندگی وجود داشته که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل ۴۲ درصد افزایش و نسبت به نرمال ۲۴ درصد افزایش داشته است.
وی افزود: همین روند در آذربایجان‌غربی هم وجود داشته یعنی ۴۱ درصد نسبت به سال گذشته و ۱۵ درصد نسبت به نرمال افزایش وجود داشته است.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی ادامه داد: در استان کردستان نیز ۴۰ درصد نسبت به بلند مدت و پنج درصد نسبت به نرمال در حوزه دریاچه ارومیه افزایش بارندگی وجود داشته است.
وی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود تا آخر فروردین ماه بارندگی‌هایی که اتفاق خواهد افتاد، حداقل در حد نرمال باشد.
مطلبی‌فر خاطرنشان کرد: از لحاظ دمایی در فصل زمستان با افزایش دما مواجه بودیم، در شمال‌غرب کشور بین ۱/۵ تا پنج درجه افزایش دما داشته‌ایم و این روند تا آخر فروردین ادامه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: براساس پهنه‌بندی خشکسالی از نظر هواشناسی در پنج ماهه سال زراعی جدید و با این بارندگی‌های اخیر، آذربایجان‌غربی و شرقی و حتی شمال این دو استان به حد نرمال رسیده‌اند منتها استان کردستان نوارهای غربی و شرقی در حد خشکسالی متوسط بوده و این دلیلی بر جدا شدن از بحث خشکسالی نیست.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه بارندگی‌های اخیر دلیل پایان خشکسالی نیست، ادامه داد: در خشکسالی ۱۲ ماهه، ۲۴ ماهه و ۳۶ ماهه همچنان استان آذربایجان‌شرقی و شمال‌غرب کشور درگیر با بحث خشکسالی متوسط تا شدید هستند.
وی با بیان اینکه اطلاعات هواشناسی در حوزه‌های مختلف کاربرد اساسی دارد، گفت: یا وجود هماهنگی مدیرکل بحران و سازمان مدیریت استان در خصوص اعتبارات دستگاه‌های هواشناسی، متأسفانه در حوزه شرق دریاچه ارومیه از لحاظ تجهیزات هواشناسی وضعیت مطلوبی نداریم.
مطلبی‌فر تاکید کرد: انتظار داریم در این خصوص مساعدت‌های لازم انجام شود چرا که هرقدر سیستم و تجهیزات بیشتر باشد، پایش‌ها و مطالعات مثمرثمرتر خواهد بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز