از لحاظ تعداد نزاع ها در دنیا رتبه بالایی داریم

رئیس کمیسون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه خشونت یکی از ۵ آسیب اجتماعی است که بیشترین نمود را در کشور دارد، آن را متاثر از مجموعه‌ای از عوامل اجتماعی و اقتصادی ناشی دانست.
سلمان خدادادی در مورد افزایش نزاع های خیابانی و به دنبال آن افزایش مراجعه مردم به پزشکی قانونی در ۳ ماهه نخست سال جاری، گفت: در آسیب های اجتماعی علاوه بر موارد متعددی که مطرح است ۵ مورد در چند سال اخیر بنا به دلایل مختلف از درصد بالایی برخوردار بوده و به نوعی در کشور نمود غیر طبیعی داشته است.
نماینده مردم ملکان در مجاس شورای اسلامی ابراز داشت: یکی از این ۵ مورد خشونت است، به عبارتی خشونت در کنار مواردی مانند طلاق، حاشیه نشینی، اعتیاد جزو موارد است که در اولویت رسیدگی یا پیش گیری قرار گرفته، البته این موارد از ۳ سال پیش مورد تاکید رهبری انقلاب هم قرار داشته است.
در چند ماه اخیر آمار نزاع در کشور افزایش داشته است
وی ادامه داد: در واقع ریشه این موضوع مربوط به چند ماه گذشته نیست، منتها آمار در ماه های اخیر افزایش پیدا کرده و در دوره طولانی مدت نیز خشونت در چند سال اخیر از حد نرمال خود بالاتر بوده است.
این نماینده مجلس دهم تصریح کرد: بر اساس نظر روانشناسان و مطالعات علمی، ریشه خشونت و نزاع های خیابانی در مشکلات عصبی و روانی ناشی از مشکلات اجتماعی و خانوادگی ناشی می شود؛ یعنی فرد ذاتاً این گونه نیست و این اتفاقات بیرونی است که او را ناخوداگاه وادار به واکنش می کند.
نماینده مردم ملکان در مجاس شورای اسلامی افزود: مثلاً شما اگر با اکثر کسانی که دچار نزاع خیابانی شده اند صحبت کنید می بینید که پشیمان هستند و اعتقادی به کاری که کرده اند ندارند. به عبارتی این ها انسان های عادی هستند که ذاتاً دچار اختلالات روانی نیستند و در لحظه دچار این عصبانیت شده اند که متاسفانه ما موارد متعددی و زیادی داشته ایم که همین نزاع ها منجر به قتل هم شده است.
خدادادی تاکید کرد: بر اساس همین مطالعات بخش قابل توجه دیگری از این نزاع ها به مسائل مادی و فقر برمی گردد؛ وقتی که کار و نیازهای مردم متناسب با توان جسمیشان نیست یا وقتی بیشتر از حد توانشان بیشتر کار می کنند اما درآمد کمتری به دست می آورند، آنقدر فشار بالا می رود که فی نفسه زمینه درگیری در فرد به وجود می آید و با کوچکترین برخوردی از کوره در می روند.
رئیس کمیسون اجتماعی مجلس با اشاره به این که به همین دلیل یکی از مهمترین موضوعاتی که در دستور کار نهاد های ۱۸ گانه نظام قرار گرفته است مساله خشونت است، اظهار داشت: این نهادهای ۱۸ گانه نشان می دهد که حداقل ۱۸ حوزه در ایجاد خشونت دخیل هستند و هر کدم از این ها باید از بعد خوشان در راه رفع این مشکات اقدام کنند.
نماینده مردم ملکان یاد آور شد: نزدیک به سه سال است ک با دستور رهبر انقلاب نهادهای مختلف نظام، اقدامات خود را در راستای مبارزه با آسیب های اجتماعی آغاز کرده اند و بر اساس آخرین پژوهشهایی که انجام شده در برخی از شاخص ها موفقت های بوده است اما در برخی از شاخص ها هنوز موفقیتی کسب نکرده ایم؛ ازجمله آن ها خشونت، اعتیاد یا در بعضی از استان ها طلاق است.
از لحاظ تعداد نزاع ها در دنیا
رتبه بالایی داریم
وی در مورد جایگاه ایران در بین کشورهای دنیا از لحاظ آمار خشونت و نزاع های خیابانی ، گفت: در دنیا در زمینه خشونت کمّی، جزو چند کشور رده بالای جهان هستیم اما از لحاظ کیفی وضعیت بعتری داریم .منظور از کیفی و کمی این است که مثلاً در آمریکا ممکن است درگیری کم باشد اما اکثر همان درگیری ها منجر به قتل می شود اما در ایران درگیری ها زیاد است اما نسبت به آمریکا قتل کمتری اتفاق می افتد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان تصریح کرد: البته در کشورهای مختلف انگیزه ها متفاوت هستند؛ در آمریکا ممکن است بیشتر دلایل مسائل اعتقادی یا نژاد پرستی باشد اما در ایران مجموعه عوامل اقتصادی و اجتماعی منجر به این در گیری ها می شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از