روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 150
  • 702
  • 1,334,351
از پروژه عظیم مقبره الشعرا تا توسعه تحول آفرین تفرجگاه عینالی

امروزه نحوه ی مدیریت صنعت گردشگری یکی از حوزه های مهم و حساس شهری در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است که سالانه بودجه ای کلانی به این امر اختصاص داده می شود.
به گزارش شهریار، گردشگری صنعتی با سود آوری بالا و زودبازده و پایدار که در عین حال باعث اشاعه فرهنگ و تمدن میزبان توسط گردشگران ورودی در شهرهای مختلف جهان می شود. تبریز نیز به عنوان کهن ترین و پرقدمت ترین شهر ایران، چند سالی است که در این مسیر قدم گذارده ولی آنچنان که در شان این کهن شهر است نتوانسته خود را در حد منطقه ی و جهان مطرح کند. شروع تحقق این فرصت ارزشمند، نیازمند یک شوک و یا اتفاق در خور توجه بود که بالاخره انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام آن را تحقق بخشید تا به یکباره نگاه گردشگران جهان اسلام و کشور را به خود جلب کند.
انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام سال ۲۰۱۸ بهانه ی شد تا مروری بر اقدامات شهرداری تبریز در جهت ارائه تصویری واقعی و در شان تبریز برای گردشگران داخلی و خارجی در چند سال گذشته داشته باشیم.
نگاهی به وضعیت بودجه شهرداری تبریز
در سال‌های اخیر در مقایسه با سال ۹۶
متوسط بودجه سالانه شهرداری تبریز از سال ۹۲ تا سال ۹۶ مبلغی در حدود ۲۶۰۰ میلیارد تومان بوده که ارزش پروژه‌های سرمایه‌گذاری در همین مدت بالغ بر ۸ هزار میلیارد تومان است این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود حجم سرمایه‌گذاری تنها در سال ۹۶ به ۵ هزار میلیارد تومان برسد.
تحقق سالانه بودجه شهرداری تبریز از سال ۸۴ تا پایان سال ۹۱ حدود ۵ هزار میلیارد تومان بوده و این میزان، در چهار سال گذشته به حدود ۸ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. درآمد شهرداری تبریز از سال ۸۴ تا سال ۹۲ حدود ۵ هزار میلیارد تومان و این رقم در چهار سال گذشته، به حدود ۸ هزار میلیارد تومان رسیده که از این میان، حدود ۶ هزار میلیارد تومان، مربوط به توسعه زیرساخت‌های عمرانی بوده‌است.
افزایش بودجه شهرداری تبریز و بالا رفتن حجم سرمایه گذاری در چند سال اخیر، نشان از فعالیت های ثمربخشی را می دهد که در دگرگونی چهره شهر طی ۴ سال گذشته کاملا ملموس و انکار نشندنی است.
توسعه زیرساخت های شهری، ایجاد امکانات و تجهیزات به روز شهری، توسعه فضای سبز شهری و پارک ها، کاهش آسیب های اجتماعی تبریز، احداث مراکز متنوع فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، تفریحی در سطح شهر و علی الخصوص مناطق کم برخوردار و پرجمعیت، ساماندهی ورودی و خروجی های تبریز و …. مسئله ایست که با نگاهی گذرا در زمینه توسعه و آبادانی تبریز در طی چند سال گذشته به صورت بارز خود نمایی می کند.
علاوه بر فعالیت ها و خدمات معین شهرداری، طی چند سال گذشته این ارگان به عنوان بازوان حمایتی بسیاری دیگر از ادارات و سازمان ها عمل کرده تا چهره مطلوب از شهر نشان داده شود از تملک خانه های تاریخی گرفته تا مرمت آثار باستانی با بودجه های میلیاردی. هر چند اجرای این فعالیت ها ربطی به وظایف ذاتی شهرداری نداشته و صرفا در راستای آبادانی شهر و بالا بردن وجه فرهنگی شهروندان تبریز در سطح ملی و جهانی بوده است.
شمه ای از فعالیت های شهرداری تبریز
در زمینه مراکز تاریخی- گردشگری
مقبره الشعرای تبریز
بازآفرینی مجموعه تاریخی مقبره‌الشعراء یکی از مهم‌ترین مراکز فرهنگی کشور با هدف پایان چهار دهه بلاتکلیفی توسط شهرداری تبریز انجام و مراحل پایانی مرمت خود را پشت سر می گذارد . تمهیدات در نظر گرفته شده شامل تالارها، گذرگاه‌ها، نظرگاه، قدمگاه، نگارخانه و سالن‌های زیبا و مجهز، بخش‌های خدماتی، رفاهی و جنبی است.شهرداری تبریز این پروژه را پس از سال‌های متمادی، در سال ۹۳ از بخش دولتی تحویل گرفته و عهده‌دار بازآفرینی و مرمت آن شده است. این مجموعه به عنوان یکی از قطب های اصلی گردشگری در سال ۲۰۱۸ مطرح است.
بهسازی محوطه موزه قاجار
این پروژه با تملک و تخریب دو ملک مجاور اجرا شده است. با اجرای این پروژه، موزه قاجار، از طریق یک پیاده‌راه زیبا به مجموعه تاریخی مقبره‌الشعرا متصل می‌شود. سامان‌دهی ورودی و محوطه یکی از مهم‌ترین موزه‌های قاجاری کشور انگیزه شهرداری برای انجام این پروژه بود که مطمنا هر گردشگر در ورود به کهن شهر تبریز بازدید از این مجموعه را در برنامه خود دارد.
پارک‌موزه‌ دفاع مقدس
ایجاد زیرساختی مجهز و گسترده برای تبیین مفاهیم عالی فرهنگ انقلاب و دفاع‌مقدس در فضایی سبز و جذاب هدف از انجام این پروژه ارزشی و فرهنگی است.
فاز نخست پروژه در ۴ طبقه با نماکاری هشت وجهی، برگرفته از معماری اسلامی و ایرانی طراحی، اجرا و افتتاح شده‌است. فاز دوم نیز شامل محوطه بیرونی و بخش‌های جنبی است.
ارتقای مجموعه عون‌بن‌علی
به جایگاه اکوتوریسم شهری و منطقه‌ای
مجموعه عینالی با توسعه فضای سبز۲۰۰ هکتار از اراضی مجاور، اجرای پروژه‌های جنگل‌کاری سالانه، احدث و آبگیری دریاچه ۵۴ هزار مترمکعبی، ایجاد پارک ۴۰ هکتاری حیات‌وحش، توسعه منابع آبی مکانیزه، احداث کانال آبروی ۳٫۵ کیلومتری، کف‌سازی ۳/۵کیلومتری، گل‌کاری‌های ماندگار و فضاسازی‌های طبیعی به یکی از مهم‌ترین کانون‌های گردشگری شمال‌غرب کشور تبدیل شده‌است.
تملک و احیای خانه‌های تاریخی
* خانه‌های تاریخی ختایی، علی‌مسیو و نیکدل، به همراه خانه‌موزه استاد شهریار، از خانه‌های مهمی است که در سال‌های اخیر توسط شهرداری تبریز تملک، مرمت و احیا شده است.
* خانه تاریخی کلکته‌چی، از خانه‌های قاجاری شهر است که در سال ۹۵ توسط شهرداری توسط شهرداری تبریز تملک شده و هم‌اکنون در مراحل مرمت و احیاست.
* خانه تاریخی حریری، با حمایت شهرداری تبریز، در حال مرمت بوده و به زودی به عنوان موزه مطبوعات و نگارگری، راه‌اندازی می‌شود.
* خانه باغ امامی، از زیباترین خانه‌های قدیمی تبریز، به وسعت ۱۱ هزار مترمربع در محدوده مرکزی شهر واقع شده و سال گذشته از سوی شهرداری تبریز تملک شده‌است. عملیات سامان‌دهی این خانه‌باغ، با حفظ ساختار بکر و سنتی، در مراحل پایانی است.
* خانه تاریخی شربت‌اوغلی(در خیابان ثقه الاسلام) و خانه تاریخی رستگار (محل فعلی بنیاد شهریار در نبش چهارراه باغشمال) دو خانه دیگری هستند که در تملک شهرداری تبریز است و توسط برخی نهادهای دیگر مدیریت می‌شود.
احیای درب‌های تاریخی
تبریز به گواه تاریخ، هشت درب تاریخی از هشت ورودی شهر داشته است. عمده این درب‌ها به مرور زمان فرسوده و از بین رفته‌است. با این حال، درب‌های نوبر، باغمیشه، استانبول و گجیل با استناد به طرح‌های تاریخی، احیا و بازآفرینی شده‌است.
بهره‌برداری از موزه بازار و مشاغل
این موزه منحصربه‌فرد، جلوه‌های زیبایی از فضای اجتماعی بازار تبریز و مشاغل سنتی را در خود جای داده‌است. انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام سال ۲۰۱۸ بهانه ی شد تا مروری بر اقدامات شهرداری تبریز در جهت ارائه تصویری واقعی و در شان تبریز برای گردشگران داخلی و خارجی در چند سال گذشته داشته باشیم. چنانچه باهم نمونه فعالیت های شهرداری تبریز را در زمینه توسعه گردشگری و مراکز تفریحی خواندیم .
در ادامه طی روزهای آتی شمه ای از تلاش های مجموعه شهرداری تبریز را در حوزه های دیگر شهری از جمله زیباسازی، عمرانی، فرهنگی و …. با هم خواهیم خواند./مهدیه فرج زاده

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز