روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 420
  • 882
  • 994,333
استاندارد آفرینی های ناهنجار

vqhدیروز خبری در رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه هیئت کوهنوردی استان خراسان رضوی در ابلاغیه ای به همه زیرمجموعه های خود تاکید کرده است، حضور بانوان در کوهپیمایی ها فقط با اجازه همسر ممکن است. برای دختران زیر ۲۰ سال و زنان مجرد نیز اجازه والدین شرط است.یعنی اگر زنی از همسر یا پدر خود رضایت نامه ای نداشته باشد اجازه حضور در کوهنوردی را نخواهد داشت. در حالیکه تا کنون هیچ مرجع قانونی ای چنین دستور و قانونی صادر نکرده است.
این خبر را بگذارید در کنار فرمان حجه الاسلام علم الهدی ، مبنی بر ممنوعیت برگزاری کنسرت در کل استان خراسان رضوی. در حالی که در همه کشور برگزاری کنسرت با اخذ مجوز از ارشاد ممکن است و این محدودیت موجب مخالفت افکار عمومی و وزارتین کشور و ارشاد شده است.
باز این خبرها را بگذارید در کنار فرمان ابراهیم رییسی مبنی بر تشکیل یگان مستقل نظامی برای آستان قدس و به منظور حفاظت از این مکان مقدس.در حالیکه این امور وظیفه ذاتی نیروی انتظامی است و از سال ۷۱ تا کنون نیز هیچ مخاطره ای حرم را تهدید نکرده است.
در بادی امر میتوان ادعا نمود هر کدام از این دستورها، ذیل یک هدف مقدس قرار گرفته اند و شاید نتوان حرجی بر آنها وارد کرد چرا که جای محکمی سنگر گرفته اند .
اما این رفتارها یک تاثیر و عملکرد دیگری هم دارد که آنهم الگوسازی برای دیگران است.
اینکه چنین تصمیم هایی گرفته میشوند لاجرم، محدودیت ها یا محذوریت هایی در استاندارد های قانونی فعلی وجود داشته است. اما نکته مهم اینجاست که چگونه میخواهیم با این محدودیت ها مقابله کنیم. اینکه آرام آرام با پوشیدن لباسی فراتر از قانون ، حسب سلیقه خود مسایل را حل کنیم ، یقینا بهانه سازی خواهد بود برای قانون شکنی های آتی.
فراموش نکنیم که قانون عین عدالت و انصاف نیست اما نبودنش عین بی عدالتی است .بنابراین اگر با استاندارد های دلبخواهی موقعیت قانون و هنجارهای رسمی کشور را مخدوش کنیم نباید انتظار داشته باشیم همه قوانین توسط همه شهروندان اطاعت شوند.
اینکه تعریف ما از وضعیت ایده آل چیست ارتباطی به قانون ندارد. قانون برای همه نوشته شده است و اگر میخواهیم سلیقه های خود را جا بیندازیم، باز هم باید از طریق قانون گذاری باشد نه از طریق استاندارد سازی های نابهنجار که یقینا مخاطرات ناشی از این روش برخورد با موضوعات بسیار بیشتر از منافع کوتاه مدت سیاسی آن خواهد بود.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز