روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 1,034
  • 882
  • 994,947
استاندارد یا انحصار؟

vqhموضوع رعایت استاندارد، امروزه جزو ضروریات زندگی مدرن است و البته که گریزی از رعایت آن نیست چرا که تنوع موجود در خدمات و کالاهای قابل ارائه شده در دنیای امروز ، به قدری است که اگر دولت ها به نقش و وظیفه ذاتی خود در بعد نظارتی ورود نکنند ، این امر میتواند به تباه شدن حق و حقوق شهروندان و نیز وارد آمدن خسارتهای متعدد به زندگی آنها شود.
تا اینجای کار که در واقع سطح مقدماتی و البته تئوریک بحث است، مشکلی وجود ندارد و برای همگان قابل پذیرش است اما پیچیدگی داستان به این جا ختم نمیشود.
اخیرا در یکی از جلسات استانی، پیمانکاران ساختمانی از موضوعی گلایه مند بودند که قابل تامل و تعجب بود.
داستان از این قرار بود که یکی از سازمان های ذی مدخل در امر پروژه های ساختمانی ، با الزام رعایت یک استاندارد مشخص برای پیمانکاران ، سبب شده است تا بسیاری از کارخانجات برای فروش محصولات خود دچار مشکل شوند.
اما اصلا چرا این استاندارد با این مشخصات مطرح و الزام شده است ؟ بررسی های بیشتر ، رشته سخن را به آدرس های متعددی می رساند.
گفته میشود در سال ۹۲ یک تکنولوژی جدید در بتن سازی به بازار می آید با ادعاهای متعدد که عملا بعد از چند سال ، لزومی برای استفاده از آن در ساختمان سازی احساس نمیشود اما متاسفانه مشخصات آن تکنولوژی مبنای استاندارد میشود برای مصالح .
در استان نیز تنها یک کارخانه از آن محصول با آن استاندارد تولید میکند که سبب ایجاد یک بازار انحصاری برای آن کارخانه شده و کارخانجات دیگر را با مشکل فروش مواجه می نماید.
کوتاه سخن آنکه ، استاندارد هرچند امری ضروری و محتوم برای زندگی بشر امروزی است اما به نظر میرسد ضرورت به روز بودن خود موضوع استاندارد و مقابله با مساله انحصار از وظایف مهمتر سازمان های ارائه دهنده استاندارد است که حداقل در این مورد مشخص مغفول باقی مانده است.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز