استاندارمازندران: شناسنامه شعر مازندران با نظریات نیما یوشیج پیوند خورده است

استاندار مازندران گفت: نیما شاعری با ظرفیت های بین المللی و جهانی است که شناسنامه شعر مازندران در سطح کشور با نظریات این شاعر برجسته یوشیج پیوند خورده است.
ربیع فلاح جلودار در همایش ملی نیما در دانشگاه آزاد اسلامی واحد نور گفت: شعر معاصر در دوران حیات خود با نام شاعران بزرگ و تأثیرگذار زیادی عجین شده است اما نیما یوشیج با کشف و ارتقای ظرفیت‌های جدید در شعر فارسی و افزودن به گسترهٔ واژگانی آن از مخزن سرشار و پررمز و راز بومی و محلی، فرم و قالب تازه در حوزه فن وزیبایی ‌شناختی به آثار فاخر فارسی داده است.
وی افزود: نیما شاعری است با ظرفیت‌های جهانی و مؤثر در عرصه‌های بین‌المللی به‌گونه‌ای که در بسیاری از کشورهای جهان؛ شاعران نو پرداز و تأثیرگذار خود را به نیما ملقب کرده و مورد تشویق قرار می‌دهند.
استاندارمازندران تصریح کرد: علت اینکه نیما را نمی‌توان تنها یک شاعر بومی و محلی و یا یک شاعر فارسی سرای محدود به جغرافیای ایران برشمرد این است که تلفیق نوینی از شعرفارسی با زبان بومی خود است و آنچه نیمای بزرگ را نسبت به دیگر شاعران بلندآوازهٔ هم‌عصر او متمایز می‌کند این است که علاوه بر ریختن طرحی نو در شعر و ادبیات فارسی، فرهنگ بومی و زبان و گویش زادگاه خود را در سطح وسیعی از آثار خود گسترش داد و نقطه عطف استخراج نظریه‌های تازه‌ای در این عرصه شد.
ربیع فلاح خاطرنشان کرد: ما شعر مازندران را جدای از شعر ملی و شعر فارسی نمی‌دانیم اما شناسنامه شعر مازندران در سطح کشور با نظریات نیما یوشیج پیوند خورده است و اهمیت چنین همایش‌هایی در تأکید بر چنین موضوعاتی است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz