روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۲/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 280
  • 965
  • 1,043,857
استاندار آینده و مشخصاتش

منصوریبا قطعی شدن خداحافظی مجید خدابخش با کاخ استانداری، طبیعتا خیل عظیم عاشقان خدمت به خلق الله، در خیابان کشاورز تهران به صف می ایستند.
متاسفانه در خلا سیستم حرفه ای کشورداری (مبتنی بر شایسته سالاری و تحزب )مانند آنچه در غرب با آن مواجهیم عمده ترین روش در انتصاب مدیران ارشد،سیستم جا بینداز، راه بینداز یا همان لابی خودمان است.
با این امر کاری نداریم که احتمالا بازهم استاندار آذربایجان شرقی با همان روش انجام پذیرد اما به دو منظور شایسته است حداقل شاخص ها و در قدم بعدی مصادیق مطلوب برای چنین پست مهمی، طرح گردد.
ابتدا، این مواقف زمینه ای برای توسعه فرهنگ سیاسی است .اشکالی ندارد که خیلی از این احزاب تک نفره استان یا سیاسیونی که هر دو سال یکبار روزنامه و سایت خبری میبینند، نگاهی به دور و بر سیاسی خود بیفکنند.
دوم اینکه،ذکر شاخص ها و مصادیق مطلوب، هزینه تصمیم غلط احتمالی در خیابان کشاورز را افزایش می دهد.
باری، نکته مهم دیگری را هم به مقدمه باید بیفزایم که نباید دچار این توهم فانتزی باشیم که یک استاندار هرچقدر هم که توانمند باشد،یک تنه می تواند تمام مشکلات استان را مرتفع نماید. چرا که ریشه بسیاری از مسایل و مصایب ما به دلیل تمرکزگرایی شدید موجود، به پایتخت ربط دارد نه به اهر و تبریز و مرند.
اما در این نوشته بمنظور جلوگیری از تطویل کلام صرفا به ذکر ۴ شاخص مهم برای سمت استانداری بسنده میشود :
الف. اشراف به موضوعات عمرانی. در استان بیش از دهها هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام و یا قابل تعریف وجود دارد. فردی بدون اطلاع از مسایل عمرانی، عملکردی بسیار مخرب خواهد داشت.
ب.شجاعت . اوضاع آشفته کشور نیازمند اتخاذ تصمیمات سختی است که استاندار باید بعضا با کنار زدن بروکراسی های زاید و قبول مسئولیت، ایفای نقش کند.
ج.پرتلاش و خلاق. حجم گسترده کارهای فرهنگی،عمرانی،سیاسی و اقتصادی بر زمین مانده فردی کاری و خلاق را می طلبد که در صحنه عمل، نقش آفرینی کند.
د۰ توسعه گرا. متاسفانه مدیران سابق بدلیل عدم وجود نگاه توسعه ای فرصت های طلایی و بی نظیری را از دست داده اند.
مدیر توسعه گرا با نگاهی به افق های درازمدت تر ،میتواند نقش عمده ای در خلق ارزش افزوده برای استان ایفا نماید.
در خاتمه باید گفت دولت عملا به سمت راست چرخیده، بروکراتها را به روشنفکر ها ترجیح داده است و ظاهرا بنایی برای تغییر صورت بندی کنش های سیاسی خود نیز ندارد، بنابراین استاندار آتی باید نه وجهه ای سیاسی بلکه وجهه ای بروکرات داشته باشد تا در میدان تطابق بیشتری با تهران به انجام ماموریت های محوله بپردازد .

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز