استاندار آینده و مشخصاتش

منصوریبا قطعی شدن خداحافظی مجید خدابخش با کاخ استانداری، طبیعتا خیل عظیم عاشقان خدمت به خلق الله، در خیابان کشاورز تهران به صف می ایستند.
متاسفانه در خلا سیستم حرفه ای کشورداری (مبتنی بر شایسته سالاری و تحزب )مانند آنچه در غرب با آن مواجهیم عمده ترین روش در انتصاب مدیران ارشد،سیستم جا بینداز، راه بینداز یا همان لابی خودمان است.
با این امر کاری نداریم که احتمالا بازهم استاندار آذربایجان شرقی با همان روش انجام پذیرد اما به دو منظور شایسته است حداقل شاخص ها و در قدم بعدی مصادیق مطلوب برای چنین پست مهمی، طرح گردد.
ابتدا، این مواقف زمینه ای برای توسعه فرهنگ سیاسی است .اشکالی ندارد که خیلی از این احزاب تک نفره استان یا سیاسیونی که هر دو سال یکبار روزنامه و سایت خبری میبینند، نگاهی به دور و بر سیاسی خود بیفکنند.
دوم اینکه،ذکر شاخص ها و مصادیق مطلوب، هزینه تصمیم غلط احتمالی در خیابان کشاورز را افزایش می دهد.
باری، نکته مهم دیگری را هم به مقدمه باید بیفزایم که نباید دچار این توهم فانتزی باشیم که یک استاندار هرچقدر هم که توانمند باشد،یک تنه می تواند تمام مشکلات استان را مرتفع نماید. چرا که ریشه بسیاری از مسایل و مصایب ما به دلیل تمرکزگرایی شدید موجود، به پایتخت ربط دارد نه به اهر و تبریز و مرند.
اما در این نوشته بمنظور جلوگیری از تطویل کلام صرفا به ذکر ۴ شاخص مهم برای سمت استانداری بسنده میشود :
الف. اشراف به موضوعات عمرانی. در استان بیش از دهها هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام و یا قابل تعریف وجود دارد. فردی بدون اطلاع از مسایل عمرانی، عملکردی بسیار مخرب خواهد داشت.
ب.شجاعت . اوضاع آشفته کشور نیازمند اتخاذ تصمیمات سختی است که استاندار باید بعضا با کنار زدن بروکراسی های زاید و قبول مسئولیت، ایفای نقش کند.
ج.پرتلاش و خلاق. حجم گسترده کارهای فرهنگی،عمرانی،سیاسی و اقتصادی بر زمین مانده فردی کاری و خلاق را می طلبد که در صحنه عمل، نقش آفرینی کند.
د۰ توسعه گرا. متاسفانه مدیران سابق بدلیل عدم وجود نگاه توسعه ای فرصت های طلایی و بی نظیری را از دست داده اند.
مدیر توسعه گرا با نگاهی به افق های درازمدت تر ،میتواند نقش عمده ای در خلق ارزش افزوده برای استان ایفا نماید.
در خاتمه باید گفت دولت عملا به سمت راست چرخیده، بروکراتها را به روشنفکر ها ترجیح داده است و ظاهرا بنایی برای تغییر صورت بندی کنش های سیاسی خود نیز ندارد، بنابراین استاندار آتی باید نه وجهه ای سیاسی بلکه وجهه ای بروکرات داشته باشد تا در میدان تطابق بیشتری با تهران به انجام ماموریت های محوله بپردازد .

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از