روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 233
  • 639
  • 1,435,269
استاندار میزبان خانه احزاب

دکتر محمدرضا پورمحمدی در دیدار با اعضای شورای اجرایی خانه احزاب استان آذربایجان شرقی با اشاره به جایگاه احزاب در جامعه اظهارداشت: احزاب و گروه های سیاسی و صنفی به عنوان نمایندگان اقشار و توده های مختلف مردم می توانند در تبیین صحیح مشکلات و ارایه راهکار نقش اساسی ایفا کنند.
به گزارش کمیته اطلاع رسانی خانه احزاب استان آذربایجان شرقی وی از احزاب به عنوان یکی از بنیان های اساسی برای شکل گیری جامعه مدنی یاد کرد و گفت: استان آذربایجان شرقی با توجه به پیشینه موثر خود در شکل گیری احزاب و تأثیر آنان بر وقایع مهم سیاسی و اجتماعی اکنون نیز باید در این عرصه فعالانه وارد میدان شود که تشکیل خانه احزاب در استان این بستر را به خوبی فراهم کرده است.
دکتر پورمحمدی با اشاره به وحدت و همدلی میان اعضای خانه احزاب استان آذربایجان شرقی آن را برای پیشبرد اهداف توسعه تحزب گرایی مهم دانست و گفت: اختلاف سلیقه میان گروه های سیاسی طبیعی بوده اما این مهم خود عاملی برای توسعه و پیشرفت است که خوشبختانه خانه احزاب استان آذربایجان شرقی از آن به خوبی بهره گرفته است.
استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی نباید تنها به زمان انتخابات معطوف شود اظهار داشت: با توجه به آغاز فعالیت خانه احزاب استان آذربایجان شرقی از احزاب سیاسی انتظار می رود با ایجاد بسترهای لازم زمینه مشارکت هرچه بیشتر اقشار مختلف مردم، نخبگان و دانشگاهیان را در فعالیت های سیاسی اجتماعی فراهم آورند.
دکتر پورمحمدی با انتقاد از روند کنونی ساختار های سیاسی به ویژه در عرصه انتخابات اظهار داشت:احزاب می توانند به عنوان نهادهایی متعهد افرادی شایسته را برای انتخاب مردم معرفی کنند که دنبال منافع عمومی بوده و پس از انتخاب نیز در قبال عملکرد خود پاسخگو باشند.
وی در خاتمه با قدردانی از تلاش های انجام شده برای تشکیل خانه احزاب استان آذربایجان شرقی آمادگی استانداری را برای حمایت های لازم از احزاب و گروه های سیاسی اعلام کرد.
در این نشست همچنین استادرحیمی مدیرکل سیاسی امنیتی استانداری آذربایجان شرقی با ارایه گزارشی از روند تشکیل خانه احزاب و تصویب اساسنامه آن گفت: در حال حاضر ۴۸ حزب سیاسی در سطح استان آذربایجان شرقی دارای نمایندگی بوده که از این تعداد ۱۴ دفتر غیرفعال می باشد همچنین یک حزب استانی نیز در آذربایجان شرقی فعال است و در کنار این احزاب ۴۸ کانون صنفی نیز فعالیت دارند.
وی یکی از ویژگی های اساسی خانه احزاب استان آذربایجان شرقی را وحدت میان احزاب سیاسی برای پیشبرد اهداف خانه احزاب عنوان کرد و گفت: احزاب سیاسی استان وحدت در عین کثرت را در اولویت قرار داده و تاکنون برنامه های خود را به خوبی به پیش برده اند.
وی یکی از مشکلات خانه احزاب استان را فقدان مکان مناسب برای آن عنوان کرد و گفت: بر همین اساس با مذاکرات انجام شده با شهردار محترم تبریز مقرر است مکانی به خانه احزاب استان اختصاص یابد که امیدواریم با پیگیری های صورت گرفته هرچه سریعتر محقق شود.
در ادامه جعفر تقوی رییس خانه احزاب استان آذربایجان شرقی با ارایه گزارشی از روند فعالیت این نهاد گفت: خانه احزاب استان با حضور ۳۴ نفر از نمایندگان احزاب تشکیل و با برگزاری انتخابات اعضای شورای اجرایی معرفی و سپس اعضای هیأت رئیسه آن با برگزاری انتخابات داخلی تعیین شدند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر کمیته های چندگانه خانه احزاب استان آذربایجان شرقی نیز تعیین شده اند گفت:با تعیین مسئولین کمیته ها آیین نامه های اجرایی آنها نیز در حال تدوین است که بزودی شاهد فعالیت این کمیته ها نیز خواهیم بود.
تقوی از خانه احزاب به عنوان نهادی مدنی در راستای اهداف سیاسی یاد کرد و گفت: اعضای خانه احزاب با وجود دیدگاه های مختلف در صورت نیاز در موضوعات مشترک با صدور بیانیه مواضع خود را اعلام می کنند و هر کجا سلیقه های مختلفی داشته باشند خود در قالب شورای اصلاح طلبان و یا شورای اصولگرایان و یا احزاب دیدگاه های خود را اعلام می کنند.
وی با تأکید بر اینکه اعضای دو گروه عمده سیاسی خانه احزاب استان آذربایجان شرقی با تفاهم امورات این نهاد را به پیش می برند اظهار داشت: خانه احزاب استان با اشاعه و تقویت فرهنگ تحزب و تعمیق بینش سیاسی و آگاهی بخشی به جامعه را دنبال کرده و تلاش می کند روحیه تعاون و تفاهم بین احزاب به منظور ایجاد فضای سالم و قانونمند فعالیت سیاسی در استان را تقویت کند
وی با اشاره به موضوع استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی نقش احزاب را در این زمینه
مهم دانست و گفت: بر این اساس احزاب در شناسائی و معرفی شایسته ترین کاندیداها در انتخابات به مردم نقش مهمی خواهند داشت و در این راستا باید گسترش فرهنگ اعتماد مردم به احزاب و گرایش آنها به رای دادن به لیستهای انتخاباتی در اولویت قرار گیرد و در انتخابات آینده دایر شدن میز احزاب و فعال شدن کمیته انتخابات آن بیش از پیش احساس می شود.
نعلبندپور از جمعیت ره پویان انقلاب اسلامی نیز در این نشست در سخنانی با تأکید بر نقش احزاب گفت: ضرورت دارد هر حزبی که در چارچوب نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و قانون اساسی فعالیت خود را آغاز کرد دیدگاه های خود را در بخش های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ارایه نماید.
وی با انتقاد از تشکیل احزاب دولتی در آستانه انتخابات اظهار داشت: آفات احزاب دولتی را که در آستانه انتخابات تشکیل شده اند را در سالهای قبل دیده ایم چرا که این احزاب هیچگونه پایبندی به قوانین در عملکردشان دیده نمی شود.
نعلبندپور وجود خانه احزاب را موجب تقویت جایگاه احزاب در افکار عمومی دانست و با اشاره به فعالیت خانه احزاب استان آذربایجان شرقی گفت: کنار هم قرار گرفتن سلیقه های مختلف در خانه احزاب استان برای پیشبرد اهداف نظام الگویی در سطح کشور است که روند خوبی به فعالیت های آن داده است.
در ادامه این نشست سایر اعضای شورای اجرایی خانه احزاب آذربایجان شرقی به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
خانه احزاب استان آذربایجان‌شرقی از شهریور ماه سال‌جاری با تشکیل اولین مجمع عمومی با حضور ۳۴ حزب و تشکل سیاسی با تصویب اساسنامه و انتخاب ۱۱ عضو شورای اجرایی، یک نفر بازرس اصلی و یک نفر بازرس علی‌البدل فعالیت خود را آغاز کرده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز