استانی

پــر شــدن ۵۹ درصــد ظرفیت سدهای آذربایجان غربی
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی با اشاره به پرشدن ۵۹ درصد ظرفیت سدهای ۱۳ گانه این استان، گفت: در حال حاضر یک میلیارد و ۳۶۶ میلیون مترمکعب آب در مخازن این سدها ذخیره شده است.
کیومرث دانشجو در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه این میزان در مقایسه با زمان مشابه سال ۱۳۹۶ حدود چهار درصد افزایش یافته است، افزود: سال گذشته در چنین روزی یک میلیارد و ۳۱۰ میلیون مترمکعب آب در پشت سدهای آذربایجان غربی وجود داشت.
وی اضافه کرد: امسال سد سیلوه نیز به جمع سدهای این استان اضافه شده و مخزن این سد در زمان حاضر دارای ۳۹ میلیون مترمکعب آب است.
وی اظهار کرد: بیشترین آب موجود در پشت سدهای استان به سد بوکان با ۶۲۶ میلیون مترمکعب اختصاص دارد که این میزان نیز حدود نیم درصد و به میزان سه میلیون مترمکعب بیشتر از زمان مشابه سال گذشته است.
وی ادامه داد: سد آغ چای چایپاره با ۲۰۶ میلیون مترمکعب، سد مهاباد با ۱۶۵ میلیون مترمکعب و سد شهرچای ارومیه با ۱۲۸ میلیون مترمکعب پس از سد بوکان بیشترین آب را در زمان حاضر دارد.
وی بیان کرد: در زمان حاضر حجم آب در پشت سدهای حسنلو نقده، زولا و دریک سلماس و همچنین سد ماکو کاهش یافته که نشان دهنده کاهش بارندگی در این مناطق است.
به گفته وی بیشترین میزان کاهش آب سدهای استان مربوط به سد ماکو در حوضه آبریز ارس و سد حسنلو نقده در حوضه آبریز دریاچه ارومیه بوده و آب هر یک از این سدها ۱۷ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.
به گزارش خبر نگاران در حال حاضر ۱۳ سد شامل سدهای بوکان، شهرچای، آغ چای، مهاباد، حسنلو، ساروق، زولا، دریک، ماکو، شهید قنبری، ارس ۲، قیقاج و سیلوه در آذربایجان غربی آبگیری شده است.

افتتاح ایســتگاه راه آهن ارومیــه تا پایان فروردین
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اقدامات قابل توجه انجام شده در حوزه های مختلف زیربنایی برای افتتاح ایستگاه راه آهن ارومیه، گفت: این ایستگاه تا پایان فروردین ماه جاری به بهره برداری می رسد.
تقی کهوریان در بازدید از ایستگاه راه آهن ارومیه افزود: با تزریق گاز به خط انتقال، انشعاب گاز ایستگاه برقرار می شود و جاده دسترسی به ایستگاه نیز تا ۲۵ فروردین ماه جاری با آسفالت ریزی به پایان می رسد.
وی اظهار کرد: همچنین انشعاب های آب و برق ایستگاه حداکثر تا پایان ماه جاری برقرار می شود و این امر آخرین گام برای افتتاح این ایستگاه به شمار می رود.
وی با انتقاد از تعلل پیمانکار در شروع احداث سینی دوار در ایستگاه و اثرگذاری آن در تعویق افتتاح راه آهن مراغه – ارومیه بیان کرد: با وجود هماهنگی ها و اقدامات انجام شده برای تکمیل این طرح، بر اساس زمان بندی که مسئولان ارشد وزارتخانه راه و شهرسازی اعلام کرده بودند، متاسفانه پیمانکار در اجرای بخش سینی دوار که بخش نهایی و مهمترین مرحله از تکمیل خط آهن بوده، تعلل کرده است و باید پاسخگو باشد.
به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی مقرر بود تا بخش سینی دوار با بهبود شرایط جوی شروع و در فروردین ماه با اتمام پروژه، امکان بهره برداری از قطار باری فراهم شود.
کهوریان گفت: همچنین قرار بود پس از انجام تست های فنی در مسیر راه آهن احداثی و تکمیل سیستم های مخابراتی از خرداد سال جاری قطار مسافربری به ایستگاه ارومیه وارد شود.
وی افزود: خط آهن مراغه به ارومیه به طول ۱۸۲ کیلومتر است که تاکنون ۸۴ کیلومتر آن به بهره برداری رسیده و پیشرفت کلی طرح ۹۵/۶۹ درصد است.
وی اضافه کرد: برای تکمیل این خط آهن یکهزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.
به گزارش خبرنگاران، ساختمان ایستگاه راه آهن ارومیه ۹۶/۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با برقراری انشعابات قابل بهره برداری خواهد بود.
سینی دوار لوکوموتیو در ایستگاه های راه آهن و کارگاه های تعمیراتی جهت تعویض جبهه لوکوموتیو یا ارسال آن به خطوط مختلف استفاده می شود و باعث می شود زمان مانور تا حد زیادی کاهش پیدا کند.

ذخیره خون در کشور ۷ بــرابــر مصرف روزانـه است
رئیس سازمان انتقال خون ایران گفت: هیچ کمبودی در تامین خون مورد نیاز در مراکز درمانی و بیمارستان های کشور نیست و همیشه هفت برابر مصرف روزانه در این مراکز ذخیره موجود است.
علی اکبر پور فتح الله در گفت وگو با خبرنگاران افزود: فرهنگ سازی در اهدای خون به خوبی در کشور انجام شده و پارسال ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر برای اهدای خون به پایگاه های انتقال خون مراجعه کردند که از این تعداد ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر موفق به اهدای خون شدند.
وی با بیان اینکه پارسال ۷۰۰ هزار نفر مراجعه کننده در کشور در چرخه اهدای خون پذیرفته نشدند، اظهار کرد: به همین علت سال گذشته نسبت به سال ۹۵ افزایش اهدای خون در کشور نداشتیم زیرا که کاهش ضایعات خون، اهدای خون سالم و اهدای خون به روش محافظه کارانه از الویت های سازمان انتقال خون ایران بوده است.
وی بیان کرد: شاخص اهدای خون در ایران ۲۷ به ازای هر هزار نفر می باشد در حالی که این رقم در سایر کشورها با شاخص توسعه متوسط ۱۳ واحد به ازای هر هزار نفر است و به عبارتی بیش از ۲ برابر آن کشورها در ایران مردم خون اهدا می کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از