روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 257
  • 933
  • 1,362,189
« استرس، تغذیه نامناسب و رنگ‌های شیمیایی » علل اصلی ریزش مو

یک متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه یافتن علت اصلی ریزش مو مهمترین قدم در درمان آن است، گفت: به‌هم خوردن شرایط درونی و هورمونی بدن باعث ریزش شدید مو می‌شود.
امیرهوشنگ احسانی استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و متخصص پوست و مو، گفت: استرس عامل مهمی برای ریزش مو محسوب می‌شود؛ به طور طبیعی ۵ تا ۱۰ درصد موهای سر در مرحله استراحت به سر می‌برند؛ استرس شدید باعث می‌شود درصد زیادی از موها در یک زمان وارد مرحله‌ استراحت شده و رُشدشان متوقف شود؛ چند ماه بعد از استرس وارده شده، موهای درحال استراحت دچار ریزش شده و این ریزش به حدی شدید است که باعث نگرانی فرد می‌شود.
وی اضافه کرد: استرس می‌تواند شامل یک ضربه روحی ناگهانی (مرگ یکی از نزدیکان، از دست دادن شغل، جدایی، بیماری و تب شدید، عفونت، آنفلوآنزا و….) خستگی شدید ناشی از کار زیاد و جراحی باشد؛ این یک شرایط موقتی است و طی چند ماه موهای جدید با سیکل طیبعی شروع به رشد می‌کند.
این متخصص پوست و مو گفت: آناژن آفلوویوم یا ریزش ناگهانی نیز شرایطی است که موجب می‌شود تا حد زیادی از موهای در حال رُشد به طور ناگهانی ریزش پیدا کنند؛ شیمی درمانی و رادیوتراپی در درمان سرطان، عامل پُرقدرتی است که باعث توقف فاز رُشد و ریزش مو می‌شود.
احسانی، تغذیه‌ نامناسب را از عوامل اصلی ریزش مو دانست و گفت: پس از مدتی تغذیه‌ نامناسب بدن را با کمبود ویتامین و پروتئین مواجهه می‌کند و هر یک از این کمبودها می‌تواند باعث ریزش شدید موی سر شود؛ در صورت اصلاح کمبودها ریزش متوقف شده و رشد موها طبیعی می‌شود.
مواد شیمیایی از عوامل ریزش مو
وی خاطرنشان کرد: مواد شیمیایی که در رنگ کردن موها، فر کردن، صاف کردن و دکلره کردن استفاده می‌شود می‌تواند باعث خشک شدن و خُرد شدن موها شده و ریزش موقت ایجاد کند؛ در مواردی ریزش موها دائمی می‌شود و موهای ریخته شده مجدد رُشد نمی‌کند.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت: بهم خوردن شرایط درونی و هورمونی بدن باعث ریزش شدید مو می‌شود؛ این موارد شامل دیابت کنترل نشده، بیماری تیروئید، بیماری‌های کلیوی، کبدی، لوپوس اریتماتوز، سندروم تخمدان پُلی‌کیستیک است؛ در این شرایط تا درمان کامل بیماری اصلی و زمینه‌ای ریزش مو ادامه خواهد داشت؛ بنابراین یافتن علت اصلی ریزش مو مهمترین قدم در درمان آن است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز