روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 670
  • 702
  • 1,334,871
اسپوتنیک: هیچ چیز در خاندان آل سعود عادی نیست

رسانه روسی اسپوتنیک با اشاره به اینکه «در خاندان آل سعود هیچ چیزعادی نیست» نوشت: عربستان سعودی بزرگترین تولید کننده نفت جهان بیش از همه از سقوط نرخ نفت که از سال ۲۰۱۴ ادامه دارد، ضرر دیده است.
این رسانه افزوده است: تحلیلگران گروه «سیتی گروپ» می گویند که ذخایر نفت عربستان سعودی رو به کاهش است و سال ۲۰۳۰ به پایین تر از میزان صادراتی می رسد.
خبرگزاری اسپوتنیک نوشته است: سال ۲۰۱۷ در عربستان چرخش بنیادی رخ داد. پادشاه آل سعود سنت موجود را نقض کرد و برخلاف مقررات پیشین، نسل ارشد خاندان از حکومت برکنار و محمد بن سلمان پسر کوچک ملک سلمان ولیعهد شد، در حالیکه پیشتر حکومت این پادشاهی از برادر به برادر تحویل می شد نه مانند سلطنت های اروپایی که از پدر به پسر می رسد.
این رسانه در ادامه نوشته است: عبد العزیز پادشاه اول عربستان (از ۱۹۳۲ الی ۱۹۵۳) از همسران بی شمار ۴۵ فرزند داشت و کلا در خاندن آل سعود ۵- ۶ هزار ولیعهد و امیر وجود داشت، ولی هیچ کس از نسل اول مدعیان پادشاهی، مخالف مقررات موجود نبود و تاج سلطنت به پسر بزرگ خاندان می رسید.
به این ترتیب، شش پسر عبدالعزیز در تخت سلطنت کشور عوض شدند تا زمانی که پادشاه کنونی این رسم را عوض کرد. ابتدا برادر و سپس برادرزاده بزرگ خود را از حکومت برکنار کرد و منطق وراثت بیشتر با مقررات اروپایی شبیه شد. سلمان همه چیز را به پسر کوچک داد. اکنون خاندان سعودی منتظر حوادث بعدی است و دیده می شود که از این پس هر ولیعهدی می تواند مدعی پادشاهی باشد.
ولی مساله اصلی که بر اثر سقوط قیمت نفت آشکار شد، زیربنایی است. معلوم شد ۲۵ % سعودی های تا سن ۳۰ سالگی بیکارند و با یارانه های دولتی یا هزینه والدین خود زندگی می کنند. بیشتر خانواده های عربستان نیز در بخش های دولتی وابسته به رشته در حال بحران نفتی کار می کنند.
اسپوتنیک نوشته است: سال ۲۰۱۵ با روی کار آمدن سلمان بن عبد العزیز صرفه جویی بودجه اعلام شد که بیشتر کارمندان دولتی را در بر گرفت. آنان از دریافت مزدهای اضافی محروم و به پرداخت پول گاز، آب و برق مصرفی در ابعاد کامل ملزم شدند.
همچنین مقام های سعودی با هدف ایجاد فرصتهای کاری برای افراد بومی، شکار کارگران خارجی را آغاز کردند و به کارفرمایان این کارگران ضربه زدند. سهام شرکت نفتی آرامکو نیز به فروش گذاشته شد و به معنای آن بود که بخشی از ثروتهای طبیعی عربستان در اختیار خارجی ها قرار می گیرد و به این ترتیب وضع مرسوم عربستان از نقطه سکون خارج شد.
ساکنان عربستان هر روز بیشتر فقیر شدند و موج ضعیف اعتراض بلند شد. در این اوضاع و احوال محمد بن سلمان ۳۱ ساله نیز ولیعهد عربستان معرفی شد.
رسانه روسی به نقل از روزنامه نیویورک تایمز نوشته است: او (ولیعهد جدید) از پادشاه مبتلا به زوال عقل برای جنگ در یمن موافقت گرفت و نشان داد که ریاض می تواند جنگ انجام دهد، اما تلفات ارتش عربستان بیش از حد زیاد بود و نظامیان فاقد تجربه چنان ضربات مهلکی به یمنی های بی دفاع می زدند که خط مشی ولیعهد در رسانه های جهانی مورد انتقاد قرار گرفت و بدنام شد.
از سوی دیگر، اختلاف با قطر نیز بخشی از سیاستهای ولیعهد است. ریاض از دوحه می خواهد روابط با تهران را قطع کند. سلمان (ولیعهد) سال ۲۰۱۶ در سخنانی تلویزیونی گفت که نباید منتظر ماند، تهران به جنگ ریاض بیاید، بلکه باید در خاک ایران جنگ را بر پا کرد. وی می خواهد در قطر و یمن به تهران ضربه بزند و در این هنگام نیز تعداد مخالفان ولیعهد در خاندان سعودی بیشتر می شود، زیرا از این کار ناراضی هستند و بزودی کسی حاکم می شود که اصلا حق آن را ندارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز