روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 635
  • 420
  • 1,436,091
اشتغالزایی فقط برای ۳۰۰۰ نفر در استان

منصوریجلسه ستاد اشتغالزایی و سرمایه گذاری استان که به ریاست جهانگیری معاون اقتصادی استاندار برگزار گردید، گویای یک آمار مهم بود .نرخ پایین اشتغالزایی دولتی.
علیرغم اینکه همه نهادها برای موضوع اشتغال موظف به انجام تکالیف قانونی شده اند اما آمارهایی که تا ۱۳ مرداد ماه احصاء و ارائه شد نشان از این داشت که تا نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم.
حسینی مدیرکل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی در ابتدای جلسه اذعان داشت طرح کارورزی که یکی از الزامات مهم قانونی دستگاه ها برای اشتغالزایی است مورد بی مهری است و در واقع هیچ حرکت مهمی در این خصوص انجام نشده است . هرچند این طرح جزو طرح هایی است که از ابتدای دولت یازدهم مسئولین امر وعده اجرای آن را داده ند.
سامانه کارا
آمار مربوط به سامانه کارا، سامانه ای که برای ایجاد اشتغال فراگیر در کشور طراحی شده است .
همین موضوع را تائید میکند که استان ما در امر اشتغالزایی به موفقیت مطلوبی دست نیافته است .
در بخش اشتغال روستایی تا کنون در سامانه کارا ۹۷۰ طرح ارسال شده است که تنها ۲۰۳ طرح با موافقت پرداخت بانک ها مواجه شده و مبلغ ۶۲ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده اند که از این بابت برای ۱۵۰۰ نفر شغل ایجاد شده است .
حسینی رتبه استان در اشتغال روستایی را ۲۰ ام کشوری عنوان نمود در حالیکه ۶۳ درصد پرداخت های مورد نظر انجام پذیرفته است .
دربخش اشتغال فراگیر نیز وضع بدتر از روستایی است .
حسینی تعداد طرح های این بخش را ۱۲۵۷ طرح ثبت شده در سیستم اعلام نمود که فقط ۱۴۰ طرح با موافقت پرداخت بانکها مواجه شده و ۱۲۱ میلیارد تومان نیز تسهیلات دریافت کرده اند. دراین بخش درصدد تحقق اهداف ۲ درصد اعلام گردید که در نهایت تعداد ۱۱۷۷ شغل نیز از این طریق ایجاد شده است.
با یک حساب سرانگشتی می توان ادعا نمود در این پنج ماه گذشته کمتر از ۳۰۰۰ شغل در استان ایجاد شده است که برای تحقق شعار ایجاد یک میلیون شغل برای کشور در سال فاصله بسیار زیادی وجود دارد.
هرچند جهانگیری از ارسال ۸۹ طرح مصوب به کارگروه اشتغال ملی برای دریافت ۱۸۷ میلیارد تومان وام نیز اشاره نمود اما با این تفاسیر بازهم تا نتیجه مطلوب فاصله بسیار زیادی وجود دارد.
در این جلسه هم چنین توافقنامه دولت با نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد، بهزیستی و .. برای ایجاد ۷۵۰۰ شغل با تخصیص اعتباری معادل ۱۳۸ میلیارد تومان در سال جاری مورد تاکید و یادآوری قرار گرفت.
غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز