روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 616
  • 420
  • 1,436,072
اطلاعات مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه اشتبــــاه بود

“ایرج شهین باهر” در واکنش به برخی اظهارنظرهای در خصوص اختصاص حقابه دریاچه ارومیه به استخر آب پارک بزرگ تبریز، به خبرنگاران گفت :این آب بند قبل از ستاد احیای دریاچه ارومیه اجرایی شده است و متعلق به شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی است و ماموریت این آب بند هم جمع آوری آب های سطحی و هدایت آن به طرف دریاچه ارومیه است و در اصل این یک طرح آبخیزداری است که در داخل پارک بزرگ تبریز توسط شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی اجرایی شده است.
وی افزود: شهرداری تبریز در این پروژه فقط عملیات سالم سازی محیط را انجام داده است و جالب است بدانید حجم آب جمع آوری شده در این آب بند نیز از ۳۰ هزار متر مکعب تجاوز نمی کند و عمق این آب بند خیلی کم است و عمیق ترین قسمت آن حدود یک متر است.
با فضاسازی رسانه ای آب بند پارک بزرگ تبریز را در حد دریاچه چیتگر بزرگنمایی کردند
شهردار تبریز ادامه داد: متاسفانه عده ای با ایجاد تنش و فضاسازی رسانه ای این آب بند پارک بزرگ تبریز را در حد یک دریاچه به وسعت دریاچه چیتگر تهران بزرگنمایی کردند و تقصیر خشک شدن دریاچه ارومیه را گردن این طرح پارک بزرگ تبریز انداختند!
شهین باهر گفت: شهرداری تبریز قصد ایجاد تنش با دولت و سازمان های دیگر را ندارد و با اینکه دوستان ستاد احیای دریاچه ارومیه این طرح را از نزدیک دیدند و متوجه شدند که آب به حجم قابل توجهی در این آب بند وجود ندارد، ما برای احترام به نظر ستاد احیای دریاچه ارومیه آب موجود در این آب بند را باز کردیم، هر چند آب به جایی نرسید و نهایتا چند هزار متر جلوتر جذب زمین شد.
وی افزود: مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه اطلاعات اشتباهی در مورد آب بند پارک بزرگ تبریز در دست داشتند و در رسانه ها اعلام کرده اند که دریاچه پارک بزرگ تبریز ۶۰۰ هکتار وسعت دارد! در حالی که کل پارک بزرگ تبریز کمتر از این مقدار است.
این مقام مسئول ادامه داد: با مشاهده و مقایسه نقشه هوایی اسخر پارک بزرگ تبریز وسعت این طرح مشخص است و تقریباً هم اندازه میدان آذربایجان است و عمق آن هم از ۲۰ سانتی متر تا یک متر است.
آب استخر پارک بزرگ تبریز را باز کردیم
شهردار تبریز گفت: فکر می کنم مسئولان ستاد احیای دریاچه ارومیه با این اقدامات که بیشتر تبلیغاتی هستند، سعی دارند برای خود کارنامه و عملکردی برای احیای دریاچه ارومیه دست و پا کنند و اگر دریاچه ارومیه با رهاسازی آب استخر پارک بزرگ تبریز احیا می شود، ما این کار را انجام دادیم.
شهین باهر افزود: این آب بند از محل حقابه دریاچه ارومیه آبگیری نشده بود و از محل جمع آوری آب های سطحی تبریز آبگیری شده بود که حجم آن بیشتر از ۳۰ هزار متر مکعب نبود و این آب هیچ وقت به دریاچه ارومیه نرسید، اما فضای زیبایی که با آبگیری این استخر در پارک بزرگ تبریز ایجاد شده بود از دست رفت و کسانی را که قصد انجام سرمایه گذاری در پارک بزرگ تبریز را داشتند را دلسرد کرد. البته ما تلاش می کنیم این سرمایه گذاری ها را جذب کنیم.
وی افزود: کسانی که با چنین کارهایی قصد دارند به مردم بگویند دارند برای احیای دریاچه ارومیه کار می کنند، بهتر است حقابه دریاچه ارومیه را از پشت سدهای آذربایجان غربی که چندین برابر حجم فعلی دریاچه ارومیه، آب پشت شان جمع شده مطالبه کنند.
این مقام مسئول تاکید کرد: اساساً شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی این طرح را برای کمک به احیای دریاچه ارومیه اجرا کرده است.
شهردار تبریز در ادامه گفت: تبریز از فقر فضای سبز رنج می برد و پارک بزرگ تبریز می تواند منطقه غرب تبریز را که کم برخوردار است، متحول کند. اما برخوردهای این چنینی که بیشتر تبلیغاتی و سیاسی هستند، به جذب سرمایه گذاری در این منطقه آسیب بزرگی می زند.
شهین باهر گفت: شهرداری تبریز سرمایه گذاری در منطقه غرب تبریز را در اولویت برنامه های خود دارد و پارک بزرگ تبریز در چند قطعه دارد کار می شود و امیدواریم در آینده ای نزدیک به رقیبی برای پارک ائل گولی تبدیل شود./نصر

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز