روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۵/۲۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 169
  • 231
  • 1,307,789
اعتراف اپوزیسیون به نفوذ ایران

علی افشاری جزو آن دسته از اپوزیسیونی است که از متن سیاست داخلی ایران برخاسته و اشراف کاملی بر اوضاع کشور دارد .
وی سابقه چهار دوره فعالیت در شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه امیر کبیر و سه دوره دبیری آن و ۵ دوره عضویت در شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت و سه دوره مسئولیت واحد سیاسی آن را داشته‌است و بعد از وقایع سال ۷۸ مشهورتر شد و یکی از افرادی بود که در کنفرانس برلین حضور داشت و البته در سال ۷۹ درنشستی که به عبور از خاتمی معروف گردید حضور داشت.
وی اخیرا در مقاله ای تفصیلی به موضوع نفوذ ایران پرداخته است و این سئوال را مطرح میکند که چرا تحریم‌ها بر نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی اثرگذار نیست؟ وی به توضیح روند شکل‌گیری حزب‌الله لبنان می پردازد که به گسترش روابط ایران با دولت سوریه منجر شده و باعث گردید تا ایران جاپای محکمی در عرصه سیاسی لبنان به دست آورده و از این کار در جلو بردن سیاست‌های مد نظر در منطقه استفاده کند.
او می نویسد :
سقوط حزب بعث در عراق و خلأ قدرت باعث شد تا گروه‌های شیعه همسو با جمهوری اسلامی قدرت در عراق را به دست بگیرند. از سوی دیگر نیروهای عراقی که در زمان جنگ در داخل ایران در قالب مجلس اعلای عراق فعالیت می‌کردند، در قالب سپاه بدر به عراق برگشته و اهرم نظامی-امنیتی قوی برای جمهوری اسلامی شدند. از سال ۱۳۸۲ به بعد جمهوری اسلامی گام به گام در عراق نفوذش را گسترش داد.
افشاری گسترش قدرت حوثی‌ها در یمن را نیز فرصت دیگری در اختیار جمهوری اسلامی میداند که یمن را نیز به حوزه نفوذ ایران اضافه نموده است.
برجام نقطه قوت ایران
وی معتقد است در همین سال‌ها یعنی ۹۰ تا ۹۴ که برجام تصویب شد، قدرت منطقه‌ای جمهوری اسلامی در حدی افزایش یافت که توانست اسد را از سقوط در سوریه نجات داده و مخالفان را عقب براند. در یمن نیز حوثی‌ها صنعا را تصرف کرده و باعث فرار منصور عبدربه به عربستان و سقوط دولتش شدند.
وی با اشاره به صرف ۳ تا ۸ میلیارد دلار از سوی ایران برای نگهداشت اسد در راس حکومت سوریه مدعی است رهبری جمهوری اسلامی داشتن دست بالا در منطقه و بخصوص در نزدیکی اسرائیل را که از آن به عمق استراتژیک نام برده می‌شود، اهرم فشار مؤثر برای خنثی‌سازی تهاجم دولت آمریکا و در چشم‌اندازی بالاتر غرب می‌داند
وی در پایان بحث خود با اشاره تفصیلی به جای پای محکم استراتژیک ایران در محیط منطقه از سوریه تا افغانستان استنباط میکند رابطه الزام‌آور و همبستگی معنادار بین تحریم‌ها و نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی وجود ندارد. به این معنی که تحریم ها هرگز مانعی برای گسترش حوزه منافع و نفوذ ایران در منطقه نگریده است و نخواهد شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز