روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
افتتاح خانه امن و سلامت در تبریز برای زنان

افتتاح خانه امن و سلامت در تبریز برای زنان فرصتی است تا پناهگاه زنان بی‌سرپرست و دختران فراری باشد و بتواند آنان را از آسیب‌های اجتماعی محفوظ نگه دارد.
خشونت علیه زنان در همه طبقات اجتماعی، اقتصادی، نژادی، سنی و جغرافیایی دیده می‌شود اما در برخی از گروه‌ها شایع‌تر است به نوعی که با افزایش آسیب‌هایی اجتماعی چون فقر و اعتیاد این‌خشونت‌ها نیز افزایش یافته و زندگی کودکان این زنان را نیز پرمخاطره کرده است.
با افزایش خشونت علیه زنان سازمان‌ها و کشورهای جهان تلاش بر ارائه برنامه‌های گوناگونی دارند که با این خشونت‌ها مبارزه شود، در کشور ما هم که با این معضل روبه‌رو است، دولت با تدوین لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت به دنبال حمایت از زنان و مبارزه با خشونت علیه این قشر است.
با همه اوصاف خشونت‌های رفتاری و کلامی علیه زنان سبب شده تا امنیت این گروه از جامعه متزلزل شود زیرا خشونت علیه زنان اشکال متعددی دارد که برخی بیشتر این خشونت را چشم کبود و بینی خونی و یا نتایج تائید پزشکی قانونی می‌دانند در حالیکه خشونت در اصل می‌تواند هر عمل یا کاری را شامل شود که آرامش جسمی و روانی یک فرد را از بین ببرد و در آن فرد احساس ترس، تهدید، ناامنی، بی‌احترامی و توهین کند.
متاسفانه در برخی موارد نیز کلماتی زن‌ستیزانه وارد دایره زبانی از جمله ترشیده، از زن کمترم، هرزه، پیردختر، منزل، ناموس و غیره شده که جزیی از خشونت‌های کلامی علیه زنان است.
بهرام صمدی‌راد، مدیرکل پزشک قانونی استان با اشاره به افزایش خشونت علیه زنان در آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: با توجه به اینکه سالانه ۹۰ هزار مراجعات برای معاینات داریم که ۳۸ درصد این معاینات مربوط به منازعات است.
وی با اشاره به اینکه منازعات به دو صورت عمومی و خانگی است، گفت: در این ۹ ماه سال‌جاری ۲۸ هزار و ۴۹۷ مورد مراجعه از منازعات داشتیم که ۷ هزار و ۶۸۹ مورد زنان بود و ۲۰ هزار و ۸۰۸ مورد مردان بودند که این آمار نسبت به سال گذشته در زنان افزایش ۶/۴ درصد و در مردان نیم درصد را داشته که زنگ هشدار خطرناکی برای استان است.
مدیرکل پزشک قانونی استان متذکر شد: در آمار کلی میزان مراجعات استان آذربایجان‌شرقی رتبه چهارم بعد از استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان را دارد ولی در آمار نسبت به ۱۰۰ هزار جمعیت بعد از اردبیل و کهگیلویه و بویراحمد رتبه سوم برای استان است و این رتبه در این شاخص ناپسند در شأن استان اولین‌ها نیست.
وی افزود: میانگین کشوری برای ۱۰۰ هزار جمعیت ۶۸۴ نفر است که متاسفانه در استان آذربایجان‌شرقی ۸۵۵ مورد برای هر یک‌هزار نفر جمعیت است.
صمدی‌راد خاطرنشان کرد: برای شهر اولین‌ها با سابقه فرهنگی رتبه داشتن در این شاخص ناپسند بسیار ناگوار بوده و باید کارشناسان و خبرنگاران نسبت به این موضوع مطالعه ریشه‌ای انجام دهند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز