روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۴/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 540
  • 0
  • 1,098,620
افتتاح کلینیک ترافیک در دانشگاه علوم پزشکی تبریز

کلینیک ترافیک دانشگاه علوم پزشکی تبریز به عنوان طرح پایلوت کشوری با حضور رییس پلیس راه کشور افتتاح شد.
سردار محمدحسین حمیدی در مراسم افتتاح پروژه‌های کشوری مشترک پلیس راهور ناجا با دانشگاه علوم پزشکی تبریز بیان کرد: مجموعه‌ی تحقیقات ترافیک با در اختیار گذاشتن اطلاعات به دست آمده از کارهای تحقیقاتی، کمک شایانی به انجام اقدامات بهینه در برنامه‌های دراز مدت و میان‌مدت و کاهش تلفات ترافیکی می‌کند، مجموعه‌های علمی برای بهبود وضعیت ایمنی کشور باید به کمک واحدهای اجرایی بیایند تا کارهای مطالعاتی، کاربردی شود.
وی در ادامه از کاهش تلفات جاده‌ای در یک دهه‌ی گذشته خبر داد و گفت: تعداد کشته‌های ترافیکی در طول یک دهه‌ی گذشته از ۲۶ هزار کشته به ۱۶ هزار کشته و ۳۰۰ هزار مجروح رسیده که با وجود کاهش چشمگیر تلفات، این میزان از تلفات ترافیکی هنوز هم رقم بالایی است.
محمد باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه‌ی این مراسم اظهار کرد: از حدود سه سال پیش تصمیم گرفته شد مرکز تحقیقات ترافیک به دانشگاه علوم پزشکی تبریز سپرده شود، چرا که این دانشگاه یکی از مصادیق پاسخگویی به حوزه‌ی پزشکی متناسب با نیاز کشور است.
وی در ادامه با بیان این که با آمار مرگ و میر ترافیکی بالا در کشور مواجه هستیم، گفت: این یک مشکل جهانی بوده و مرگ و میر تلفات ترافیکی در دنیا، سالانه یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر و روزانه سه هزار و ۵۰۰ نفر گزارش شده که این آمار نشان دهنده‌ی‌ جدیت مسئله است.
وی با بیان این که ما جزو کشورهایی هستیم که آمار بالایی در مرگ و میر ترافیکی داریم، اظهار کرد: نخستین علت مرگ و میر در سنین بین ۱۵ تا ۲۹ سال در کشور، حوادث ترافیکی هستند.
لاریجانی ادامه داد: متعهد شده‌ایم تا آمار مرگ و میر ترافیکی را در طول یک دهه‌ و تا سال ۲۰۲۰ کاهش دهیم تا بتوانیم از مرگ پنج تا شش میلیون و مصدومیت ۵۰ میلیون نفر بر اثر حوادث ترافیکی پیشگیری کنیم.
وی در پایان‌ اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین هدف‌گذاری‌ها در بحث بیماری‌های غیرواگیر، بحث حوادث ترافیکی بوده و اهداف‌ها در راستای کاهش ۲۵ درصدی حوادث ترافیکی تا ۱۵ سال آینده است. اکنون هشتمین کشور دنیا در حوادث ترافیکی هستیم.
حسن نوری، قائم مقام رئیس سازمان اورژانس کشور در پایان با تاکید بر این که باید تمرکز بیشتری در حوزه‌ی پیشگیری نسبت به حوزه‌ی درمان کرد، گفت: پیشگیری باید محور اول ما در حوادث ترافیکی باشد و کاهش آن نیز قابل دستیابی است.
وی با بیان این که بازنگری دقیق فرآیندها در تلفات ترافیکی تا حد زیادی می‌تواند موثر باشد، تاکید کرد: همه‌ی ما باید فعالیت‌های عملیاتی در دستگاه‌های اجرایی را بازنگری و نقاط ضعف را شناسایی و رفع کنیم تا تعداد مصدومین و کشته‌های ترافیکی، کاهش پیدا کند.
لازم به ذکر است؛ طرح کلینیک ترافیک و پروژه‌ی ثبت مصدومیت‌های ترافیکی اولین پروژه‌ی جامع ثبت مصدومیت‌های ترافیکی است که طی قراردادی از حمایت، مشاوره و نظارت سازمان بهداشت جهانی برخوردار شده است.
این پروژه با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نمایندگی سازمان اورژانس کشور، پلیس راهور جمهوری اسلامی ایران، سازمان پزشکی قانونی کشور، دادگستری آذربایجان شرقی و دانشگاه‌های علوم پزشکی شمال‌غرب کشور از سال ۹۴ آغاز شده و هم اکنون فاز پایلوت خود را در استان آذربایجان شرقی طی می‌کند. این طرح پس از طی فاز دوم پایلوت در استان‌های دیگر، به صورت برنامه‌ی کشوری ارائه و اجرا خواهد شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز