روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 164
  • 753
  • 1,437,066
افزایش تورم و هشدار به مدیران ارشد استان

اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به بررسی بالاترین میزان تورم ثبت‌شده در استان‌های ایران پرداخته است که بر این اساس استان آذربایجان شرقی در حوزه شاخص کل قیمت کالاها و خدمات مصرفی، بالاترین نرخ تورم ماهانه را در میان استان های کشور، به نام خود ثبت کرده است.
در حوزه شاخص کل قیمت کالاها و خدمات مصرفی استان آذربایجان شرقی، با ۲/۹ درصدبالاترین تورم ماهانه را به خود اختصاص داده و پس از آن استان‌های ایلام با ۲/۸ و کردستان و کرمان با ۲/۴ قرار گرفته اند.
براساس این گزارش، کم‌ترین تورم ماهانه نیز به استان سیستان و بلوچستان با تورم ۰/۰۶ درصد اختصاص یافته و پس از آن، استان‌های خراسان شمالی با یک و آذربایجان غربی با ۱/۱ درصد قرار دارند.
در این گزارش چند نکته مهم وجود دارد که با توجه به شرایط اقتصادی استان قابل تامل است. این روزها شاهد تصاویر صف بستن مردم در برابر مغازه های گوشت و مرغ فروشی هستیم . حال باید توجه نمود :
الف. شرایط اقتصادی کشور به گونه ای شده است که علیرغم سانترالیسم شدید حاکم، موضوعی مثل تورم، دیگر از روندی کلی پیروی نمی کند و میزان آن از استان به استان تا حدود زیادی فرق می کند. این موضوع علامت خوبی از وضعیت اقتصادی کشور نیست چرا که نشان می دهد اقتصاد از مرکزیت مدیریتی خود خارج شده و در هر استان ، بسته به مدیریت مدیران آن متنوع شده است اما نه در جهت مثبت آن بلکه در جهت منفی اش.
ب. فاصله زیاد بین استان ها نشان از آن دارد که الگوهای اقتصادی کشور به سمت بی نظمی هر چه تمام تر حرکت می کند و به نظر میرسد بی تدبیری مدیران استانی نقش مهمی در بالارفتن نرخ تورم داشته باشد.
ج. این گزارش ، این انگاره که استان ما بدلیل مرزی بودن و قاچاق کالا با تورم زیادتری مواجه است را با چالش جدی مواجه نموده است چرا که استان های مرزی ای چون آذربایجان غربی وسیستان وضعیت تورمی به مراتب بهتری نسبت به آذربایجان شرقی دارند.
د.آقای نریمان مدیرعامل منطقه آزاد ارس در نشست مطبوعاتی اخیر خود، اظهار نمود هیچ کالای اساسی ای از این منطقه به خارج قاچاق نشده و نمی شود، بنابراین در موضوع تورم هرچه هست مربوط میشود به مساله ای بنام مدیریت و تدبیر و نهایتا نظارت بر قیمت گذاری و فروش کالا .
دو ماه پیش نیز در روزنامه ساقی آذربایجان طی گزارش مفصلی هشدار داده بودیم که در مدیریت اقتصادی استان و تدبیر اوضاع مشکلاتی وجود دارد که موجب افزایش بی رویه قیمت ها شده است و اگر تدبیر ویژه ای اتخاذ نگردد ، در آینده با مخاطرات بیشتری مواجه خواهیم بود.
بنابراین لازم است مسئولین ارشد استانی شرایط امروز و علی القاعده هشدار اقتصادی امروز را بسیار جدی بگیرند چرا که تورم مانند فنری است که چون باز شد جمع شدنش بسیار هزینه بر و طاقت فرسا خواهد بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز