روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
افزایش جمعیت مهمترین برنامه ششم توسعه است

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به مبحث مهم افزایش جمعیت در برنامه ششم توسعه گفت: کاهش مرگ و میر و ارتقای امید به زندگی از جمله برنامه های وزارت بهداشت در این باره است.
محمد اسماعیل مطلق در حاشیه همایش مدیران سلامت در تبریز ، برنامه های تدوین شده وزارت بهداشت و درمان را کاهش مرگ و میر افراد و ارتقای امید به زندگی کیفی تا آخر برنامه ششم اعلام و اظهار کرد: در دفتر سلامت خانواده ارتقای امید به زندگی را ۷۶ سال برای خانم ها و ۷۴ سال برای آقایان مد نظر قرار دادیم که هم اکنون امید به زندگی در بین زنان ۷۴ و مردان ۷۲ سال است.
وی با اشاره به مرگ ۱۵ کودک زیر ۵ سال در هر هزار تولد زنده، افزود: تا پایان برنامه ششم باید این میزان را به ۱۲ نوزاد در هزار تولد زنده و مرگ کودکان زیر یک سال را نیز به ۱۰ در هزار تولد زنده برسانیم.
مطلق، مرگ نوزادان در حال حاضر را ۹٫۵ در هزار تولد زنده اعلام کرد و گفت: تا پایان برنامه ششم این میزان به زیر ۷ نوزاد در هزار تولد زنده می رسد.
وی با بیان اینکه همه این اقدامات منجر به کاهش مرگ و رفتارهای پرخطر و افزایش امید کمی و کیفی و در نتیجه منجر به فرزندآوری و افزایش جمعیت می شود، خاطر نشان کرد: کاهش نسبت مرگ مادران به کمتر از ۱۵ درصد در هزار تولد زنده، کاهش عوارض ناشی از بارداری، سقط و زایمان، کاهش عوامل مخاطره آمیز سلامت در نوجوانان و دانش آموزان به میزان حداقل ۵ درصد و افزایش پوشش مراقبت های نوجوانان از دیگر برنامه های سلامت خانواده است.
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت، پیشگیری از کم تحرکی و رفتارهای مخاطره آمیز در نوجوانان، توانمند سازی جوانان ۲۹- ۱۸ سال در ترویج ازدواج سالم، استقرار نظام مراقبت سلامت جوانان، ترویج ازدواج سالم و نهادینه سازی سبک زندگی سالم را از جمله برنامه های تدوین شده برشمرد.
مطلق، رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج‌ های جوان و توانمندسازی آنان در تأمین هزینه‌ های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد را از دیگر برنامه های محوری وزارت بهداشت بر اساس بازنگری سیاست های جمعیت و سلامت ذکر کرد.
وی خاطر نشان کرد: ارتقای بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی و اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه ‌هزینه ‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهادها و مؤسسه های حمایتی مربوط از دیگر برنامه ها در این ارتباط است.
نشست مدیران سلامت جمعیت و خانواده دانشگاه های علوم پزشکی کشور به منظور ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقای سلامت همه جانبه خانواده ها به ویژه سلامت باروری و افزایش فرزندآوری به مدت دو روز در تبریز برگزار شد .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز