افزایش محسوس کیفیت هوای تبریز به دنبال تشدید اقدامات نظارتی

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از افزایش محسوس کیفیت هوای کلان شهر تبریز نسبت به سال های گذشته خبر داد.
حمید قاسمی در گفتگو با خبرنگاران به تشریح اقدامات شاخص انجام یافته در راستای کنترل وکاهش آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: با توجه به سهم غالب خودروها در ایجاد آلودگی هوای کلان شهر تبریز، پیگیری توزیع و کنترل کیفیت سوخت بنزین با استاندارهای یورو۴ در سطح تبریز و شهرهای همجوار که منجر به توزیع روزانه۱۶۰۰مترمکعب بنزین یورو۴ در شهرهای تبریز، اسکو، هریس وآذرشهردر ۵۵ جایگاه شهرهای مذکور شده است.
وی افزود: توزیع نفت-گاز در حد استاندارد های یورو ۴ نیز پیگیری شده است که منجر به توزیع روزانه۴۵۰ متر مکعب نفت گاز با استاندارد یورو۴ با گوگرد ۵۰ppm در ۱۵ جایگاه تبریز شده است.
قاسمی ادامه داد: دستور توقف توزیع سوخت نفت کوره به واحدهای صنعتی خصوصاً صنایع ریخته گری وآسفالت که در شعاع۳۰ کیلومتری تبریز واقع هستند صادر شده و الزام این واحدها به تغییر سوخت به گاز طبیعی و استفاده از کوره های القایی مورد تاکید قرار گرفته است.
وی افزود: نمونه برداری وکنترل کیفیت سوخت های توزیعی در جایگاه ها از نظر استاندارد های زیست محیطی و الزام و پیگیری تکمیل فضای سبز در واحد های صنعتی بر اساس قوانین زیست محیطی و نیز نمونه برداری های دوره ای و اخذ نتایج خود اظهاری از کلیه صنایع و منابع آلاینده هوا از دیگر اقدامات مهم صورت گرفته در راستای کنترل کیفیت هوای کلان شهر تبریز است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: پیگیری ساماندهی واحدهای آجر پزی مستقر در حاشیه شهر تبریز از نظر کنترل آلاینده ها، توسعه فضای سبز و بهسازی اراضی خاکبرداری شده و نیز پایش و بازدید سرزده مستمر از مراکز معاینه فنی به اتفاق کارگروه بازرسی استانی در راستای عملکرد بهینه این واحدها وکاهش سهم آلایندگی خودروها در کیفیت هوای شهر تبریز در دستور کار حفاظت محیط زیست استان قرار دارد.
قاسمی ادامه داد: پایش شبانه روزی در راستای کنترل منابع آلاینده هوا خصوصاً در ساعات غیر اداری در طول ایام هفته از شش ماهه دو سال۹۶ و برخورد قانونی با واحدهای آلاینده خصوصاً واحدهای جمع آوری ضایعات حاشیه شهر به تعداد۵۰ واحد انجام پذیرفته است.
وی خاطرنشان کرد: اقدامات انجام یافته منجر به کاهش بسیار محسوس در میزان آلودگی هوای تبریز نسبت به سالهای گذشته شده است، به طوری که تعداد روزهای پاک در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ هشت روز افزایش پیدا کرده است.
این مقام مسئول گفت: هوای ناسالم برای گروه های حساس در سال گذشته ۴۰ روز بود که نسبت به سال ۹۵ آن ۱۸ روز کمتر بوده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از