روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 490
  • 1,139
  • 1,383,797
افزایش مصرف مواد مخدر صنعتی نسبت به مواد مخدر سنتی نگران کننده است

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی گفت: میزان مصرف مواد مخدر صنعتی در جامعه و وابستگی به آن نسبت به مواد مخدر سنتی روبه افزایش و این روند نگران کننده است.
سعید شبستری خیابانی در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان افزود: اثرات زیانبار مصرف مواد مخدر صنعتی به نسبت مواد مخدر سنتی بالا بوده و موجب شیوع بیماری های واگیردار مثل ایدز و هپاتیت در جامعه می شود.کاهش میانگین سنی مصرف مواد مخدر به ۲۱ سال هشداری به مسئولان و اولیای جوانان بوده و آموزش و پرورش و دانشگاه ها باید به این گروه سنی توجه بیشتری کنند.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اقدام های نیروی انتظامی استان در برخورد با قاچاقچیان یادآوری کرد: در ۷ ماه گذشته نیروهای انتظامی بیش از ۱ تن مواد مخدر را کشف و ۱۲ هزار و ۹۰۰ معتاد را در قالب ۲۱ باند شناسائی و دستگیر کرده اند.
شبستری، با بیان اینکه سرانه مصرف مشروبات الکلی در کشور بالا بوده و در این ارتباط رتبه ۱۹ را در بین کشورهای جهان داریم، ادامه داد: مصرف مشروبات الکلی تبعات زیادی را به امنیت و سلامت جامعه وارد می کند و موجب بروز رفتارهای پرخطر مانند زورگیری و باج گیری می شود.مصرف تنباکوهای خارجی با برندهای خاص موجب افزایش شیوع بیمارهای تنفسی در جامعه و اعتیاد به مواد مخدر می شود.
شبستری با بیان اینکه ۲۸٫۵ درصد معادل یک سوم مردان استان سیگاری هستند، افزود: مصرف مواد دخانی دروازه ورود به اعتیاد است و باید در دو بعد انتظامی و پیشگیری با آن مقابله کرد.فعالیت های مرکز ماده ۱۶ استان بی نظیر و نمونه کشوری است و نشان از عزم بالای مردم، ورود خیران و همکاری بین بخشی بالای دستگاه ها برای کنترل و جلوگیری از افزایش مصرف مواد مخدر دارد.امسال بیش از چهار هزار نفر در این مرکز پذیرش و از خدمات آن برخوردار شده اند.
شبستری با بیان اینکه باز کردن مرکز ماده ۱۶ برای بازپروری معتادان انگشت نما یک مقوله و سرپا نگه داشتن آبرومندانه آن مقوله دیگری است که اتفاق افتاده است، اظهار کرد: امیدواریم که بسترهای قانونی برای برخورداری از مزیت های بیمه سلامت در این مرکز هر چه زودتر فراهم شود.
وی از دستگاه های فرهنگی و رسانه ها خواست مردم را از اثرات سوء مصرف مواد مخدر بیشتر آگاه کنند.
به گزارش ایرنا، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی نیز در این نشست گفت: براساس یافته های علمی بیش از ۸۵ درصد معتادان سابقه مصرف سیگار و قلیان دارند.
محمدعلی نصرتی، از سیگار و قلیان به عنوان دروازه ورود به اعتیاد نام برد و افزود: شیوع مصرف مواد مخدر صنعتی در جامعه نگران کننده بوده و در فضای مجازی نیز نوع تهیه و مصرف مواد مخدر آموزش داده می شود.
وی اظهار کرد: جمعیت قابل توجهی از جامعه که بدنبال افزایش انرژی، شادابی و قدرت جنسی و شب زنده داری هستند، از این مواد مخدر صنعتی استفاده می کنند.همه باید در این خصوص دغدغه داشته باشند و آرام و قرار نداشته باشند و احساس مسئولیت کنند.
نصرتی ادامه داد: مصرف این نوع مواد با سرعت و مانند سیل بنیان کن در حال گسترش بوده و باید از ظرفیت های جامعه برای مقابله با آن استفاده کنیم.
وی، آوردن مردم به صحنه با استفاده از ظرفیت های دستگاه ها و ادبیات قوی را ضروری دانست و یادآور کرد: مردم باید به مفهوم واقعی از اثرات این بلای ویرانگر آگاه شوند و وارد میدان شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز