روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۳
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 1,528
  • 1,696
  • 1,392,389
افزایش ۱۵ درصدی تولید پسته در آذربایجان شرقی

http://media.jamejamonline.ir/Media/Image/1392/05/12/635111523472460473.jpgافزایش ۱۵ درصدی
تولید پسته در آذربایجان شرقی

 مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از افزایش ۱۵ درصدی تولید پسته در این استان در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد.
ابوالفضل شکوری میزان تولید پسته استان را در سال گذشته ۱۶۷ تن اعلام کرد و گفت: امسال ۱۹۶ تن پسته از باغ های استان برداشت شد.
وی وسعت باغ های پسته استان را ۶۸۰ هکتار اعلام کرد و افزود: درخت های ۱۶۰ هکتار به باردهی رسیده و ۵۲۰ هکتار نهال جدید است.
شکوری با اشاره به اینکه هفت سال زمان برای باردهی اقتصادی درخت پسته نیاز است، گفت: در سال های آینده و با بارور شدن باغ های جوان، تولید این محصول در استان به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به مساعد بودن شرایط اقلیمی استان آذربایجان شرقی برای تولید پسته، گفت: متوسط تولید این محصول در کشور ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلو در هکتار و در استان ۱/۲ تن در هکتار است.
شکوری با توجه به جوان بودن باغ های پسته در استان آذربایجان شرقی، تولید این محصول را مناسب دانست و گفت: امکان افزایش باردهی این محصول به ۱/۵ تن در هکتار وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه شهرستان مرند با ۲۶۳ هکتار، اسکو با ۲۰۹ هکتار و آذرشهر با ۱۵۸ هکتار از مهمترین مناطق تولید پسته در استان محسوب می شوند، یادآوری کرد: پسته به شوری زمین مقاوم است و شور بودن زمین الزامی برای تولید این محصول نیست.
وی احمدآقایی، اکبری، کله قوچی، قزوینی و اوحدی را از جمله ارقام تولید شده پسته در استان عنوان کرد و گفت: در راستای الگوی کشت، تولید پسته جایگزین سایر محصولات باغی در باغ های قدیمی و درجه ۳ حوزه دریاچه ارومیه می شود.
درخت پسته به سرمای شدید زمستان و گرمای زیاد تابستان مقاوم است و از این نظر شباهت زیادی به درخت انگور دارد، به طوریکه سرمای ۲۰ درجه زیر صفر و ۴۰ درجه بالای صفر را بدون هیچگونه خسارت و صدمه ای تحمل می کند.
درخت پسته با زمین مرطوب سازگاری ندارد و رطوبت زیاد در خاک باعث ایجاد بیماری و پوسیدگی یقه درخت و در نهایت موجب خشک شدن درخت می شود.
بهترین خاک ها برای کاشت درخت پسته، خاک لیمونی سبک یعنی  خاک های شنی -رسی است.
در اراضی سبک مصرف کود برای برداشت محصول مناسب از درخت پسته زیاد بوده ولی در اراضی رسی سنگین که رطوبت را به مقدار زیاد و برای مدتی طولانی در خود نگاه می دارد، کاشت این درخت نتیجه رضایت بخشی نمی دهد و مقدار محصول چندان قابل توجه نخواهد بود.
درخت پسته تا اندازه ای نسبت به شوری خاک بردبار است و این بردباری باعث شده که برخی از باغداران به غلط                         تصور کنند که نمک برای ادامه حیات و رشد و نمو این درخت لازم است تا جائیکه در بعضی از اراضی غیر شور اقدام به افزودن نمک به خاک و یا آب آبیاری به عنوان کود می کنند، در حالیکه ثابت شده است که پسته در اراضی بی نمک بخوبی روییده و محصول زیاد و رضایت بخشی می دهد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز