روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 11
  • 969
  • 1,384,287
افزایش ۱۵ درصدی تولید پسته در آذربایجان‌شرقی

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی از افزایش ۱۵ درصدی تولید پسته در این استان در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داد.
ابوالفضل شکوری میزان تولید پسته استان را در سال گذشته ۱۶۷ تن اعلام کرد و گفت: امسال ۱۹۶ تن پسته از باغ های استان برداشت شد.
وی وسعت باغ های پسته استان را ۶۸۰ هکتار اعلام کرد و افزود: درخت های ۱۶۰ هکتار به باردهی رسیده و ۵۲۰ هکتار نهال جدید است.
شکوری با اشاره به اینکه هفت سال زمان برای باردهی اقتصادی درخت پسته نیاز است، گفت: در سال های آینده و با بارور شدن باغ های جوان، تولید این محصول در استان به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به مساعد بودن شرایط اقلیمی آذربایجان‌شرقی برای تولید پسته، گفت: متوسط تولید این محصول در کشور ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلو در هکتار و در استان ۱٫۲ تن در هکتار است.
شکوری با توجه به جوان بودن باغ های پسته در آذربایجان‌شرقی، تولید این محصول را مناسب دانست و گفت: امکان افزایش باردهی این محصول به ۱٫۵ تن در هکتار وجود دارد.وی با اشاره به اینکه شهرستان مرند با ۲۶۳ هکتار، اسکو با ۲۰۹ هکتار و آذرشهر با ۱۵۸ هکتار از مهمترین مناطق تولید پسته در استان محسوب می شوند، یادآوری کرد: پسته به شوری زمین مقاوم است و شور بودن زمین الزامی برای تولید این محصول نیست.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز