افزایش ۲۵ درصدی حوادث جاده‌ای در نوروز سال ۹۷

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان شرقی از افزایش ۲۵ درصدی حوادث جاده‌ای در سال جدید خبر داد.
رحیم شهرتی‌فر در سی و سومین کارگروه تخصصی سلامت و امنیت غذایی استان با بیان این مطلب اظهار کرد: از ۲۵ اسفند سال گذشته تا ۱۵ فروردین ماه سال جاری، ۴۴ نفر در حوادث جاده‌ای درون و برون شهری جان خود را از دست داده و یک هزار و ۱۱۳ هزار نفر نیز در تصادفات، مجروح شده‌اند که علل کیفیت جاده، راننده و خودرو در وقوع این حوادث نقش دارند، با وجود چنین آماری، افزایش کیفیت خودروهای تولیدی و فرهنگ سازی بیش از پیش ضرورت دارد.
وی با تاکید بر اینکه استفاده از دستگاه‌های تصفیه کننده در مصارف شهری، خانگی و روستایی باید به طور مستند و علمی از سوی سازمان‌های متولی مورد بررسی قرار گیرد، گفت: بسیاری از تولیدکنندگان دستگاه‌های تصفیه‌ آب بهره‌ی اقتصادی خوبی می‌برند و این در حالی است که مردم اطلاع چندانی از موارد استفاده‌ی آن ندارند، در بسیاری از موارد، استفاده از این دستگاه‌ها ضرورتی نداشته و علاوه بر تحمیل هزینه‌ی گزاف، املاح مفید آب را نیز از بین می‌برد.
وی در ادامه، بحران آب را جدی عنوان کرد و افزود: بحران کمبود آب به بحران نبود آب تبدیل شده است، سازمان‌های متولی می‌توانند با بهره‌مندی از ظرفیت‌ها و تجارب سازمان‌های مردم نهاد در راستای مدیریت منابع آب تلاش کنند.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آلایندگی پساب چرم‌شهر در اطراف تبریز گفت: در بیرون از چرم شهر نیز چرم سازی‌هایی وجود دارند که میزان آلایندگی آن‌ها بیش از سایر واحدها بوده و نظارت بر این واحدها نیز دشوارتر است، عملکرد تصفیه خانه‌های موجود در این مناطق نیز چندان رضایت بخش نبوده و همه می‎دانیم در بسیاری از موارد، مواد آلاینده‎ی چنین واحدهایی وارد زمین‎های کشاورزی و آب مورد استفاده در کشت محصولات می‎شود، موضوع آلایندگی چرم شهر باید تا تیر ماه سال آینده تعیین تکلیف شود.
شهرتی‎فر در پایان، با تقدیر از اقدامات انجام شده در زمینه پیشگیری از آنفلوانزای انسانی خاطرنشان کرد: تغذیه‎ی سالم، اقدامات انجام شده در این زمینه و راهکارها و محصولات ارگانیک از مباحث کارگروه سلامت بعدی هستند، باید در این زمینه مستندات و آمار درستی در دست باشد تا آمارهای نادرست، منجر به نتیجه‎گیری‎های نادرست نشود. به عنوان مثال وزن مرغ سالم و استاندارد برای مصرف باید از یک کیلو و ۸۰۰ گرم بیشتر نباشد و این در حالی است که مرغ با وزن کم‌تر از دو کیلوگرم در بازار موجود نیست!.
«محمد حسین صومی»، رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در این کارگروه با ارائه‎ی اطلس بیماری‎های استان بیان کرد: بیماری‎های قلبی-عروقی، سرطان‎ها و حوادث سه علت عمده‎ی مرگ و میر در استان هستند و تهیه‎ی این اطلس بر اساس مطالعات طولانی مدت انجام گرفته، اما ممکن است با گذشت زمان و با تغییر الگوی بار بیماری‎ها تغییر کند.
وی در پایان بر اجتماعی شدن سلامت، تشکیل کانون‎های سلامت محلات و ارائه‎ی گزارش درست و به موقع توسط ذستگاه‎های عضو کارگروه سلامت استان تاکید کرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از