روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۲/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 1,036
  • 882
  • 994,949
افق تاریک و اقتصاد

vqhنهادگرایان اقتصادی هرچند در دنیا نتوانسته اند به اندازه لیبرال های این حوزه وجاهت و اعتبار علمی کسب کنند اما حداقل در کشور ما حرف های شنیدنی زیادی دارند.
یکی از فاکتورهای مورد نظر این نحله فکری، موضوع انتظارات هنجاری جامعه و تاثیر آن در اقتصاد است.
برای روشن شدن موضوع، به یک آزمایش عملی و تجربی که در دهه ۶۰ میلادی در فرانسه انجام گرفته است استناد میکنم.
در یک مرکز اسکان شبانه روزی که تعدادی نوجوان ۹تا ۱۲ساله برای۲۰سال نگهداری می شدند، مدیران مرکز اعلام کردند بدلیل بروز برخی مشکلات مالی، از شش ماه بعد، غذای این افراد بصورت جیره بندی ارائه خواهد گردید.
محققین دریافتند در همان روزهای نخستین این اظهار نظر، مصرف غذا در بین نوجوانان از روزی ۸۰۰ گرم به ۱۲۰۰ گرم افزایش یافت.
محققان بعد از شش ماه، جیره بندی را شروع کردند اما دسترسی به غذا را عامدانه آزاد گذاشتند، نتیجه حیرت آور بود. میزان غذای مصرفی بازهم افرایش یافت و به بیش از ۱۵۰۰گرم برای هر فرد رسید. جالب تر اینکه، بعضیها روزانه تا ۵ کیلو نیز پنهانی غذا میخوردند.
نکته قابل تامل اینجا بود که در ایام عادی، افراد غذای خود را به همدیگر تعارف می‌کردند اما بعد از شرایط جیره بندی دیگر چنین چیزی مشاهده نمی گردید.
نتیجه این تحقیقات مشخص می کند درصورتیکه امید به آینده مخدوش شود رفتارهای انسان نیز به سمت ناهنجاری پیش خواهد رفت.
حال سری هم به جامعه اقتصادی میزنیم. به قول دکتر رنانی ، در دولت هاشمی، سئوال فعالین اقتصادی این بود که در سیستان یا اردبیل سرمایه گذاری کنم؟ در دولت خاتمی سئوال این بود در کجای تهران یا اصفهان مرکز تولیدی راه بیندازم .
یعنی اعتماد به آینده حاشیه ها از دست رفته بود.
در دولت احمدی نژاد که اعتماد به آینده بوضوح مخدوش شده بود و در واقع افق اقتصادی تاریک گشته بود، سئوال این شد که دلار بخرم یا طلا؟ و در دولت روحانی متاسفانه انتخاب سرمایه گذاران بین خرید ملک در استانبول یا سرمایه گذاری در گرجستان است.
این دو روایت دو روی یک سکه هستند .
نوجوانان و سرمایه داران هر دو چشم به آینده دارند . هرگاه و به هر میزان امید به آینده مخدوش شود فعالیت آنها نیز ناهنجارتر و بدور از انصاف خواهد بود.
و در چنین جامعه ای دیگر نمیتوان گوهر گرانبهای اخلاق را جستجو کرد.
تصویرهایی که از خالی شدن قفسه فروشگاه ها رسانه ای می شود بخش کوچکی از این داستان تلخ است که امیدواریم با همت مجموعه نظام دیگر شاهد رخ دادنش نباشیم.
غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز