روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 422
  • 863
  • 1,353,758
اقتصاد سوریه و انفعال ما

تجار، صعنتگران و مدیران استان علاقه و اراده ای برای حضور در صنعت پر سود بازسازی سوریه ندارند !

جنگ سوریه با همه بدی هایی که داشت اعم از آوارگی بیش از ۱۰ میلیون انسان، ۶۰۰ هزار کشته و فجایع انسانی که در آن کشور رخ داد ، یک نتجیه مشخص ژئوپلوتیکی داشت. آن نتیجه چیزی جر شکل گیری رسمی محور مقاومت یا ائتلافی به رهبری ایران در منطقه نبود. البته همین حسن ماجرا نیز بدون هزینه های گزاف از سوی ایران قابل استحصال نبود . امتیازی که با تقدیم بیش از ۱۰۰۰ شهید مدافع حرم و صرف میلیاردها دلار هزینه مالی و بالاتر از آن هزینه های سیاسی مانند فشارها و تحریم های آمریکا ، بدست آمده است.درهمان اوایل کار نیز افکار عمومی با سئوال بسیار مهمی مواجه بود مبنی بر اینکه خروجی حضور ما در سوریه چه خواهد بود . یعنی این همه هزینه چه نفعی برای ایران خواهد داشت؟
حال در موقفی قرار گرفته ایم که پاسخ آن سئوال مهم باید بصورت عملی ارائه شود .
بشار اسد در قدرت باقی ماند، مجامع جهانی هم تلویحا او را به رسمیت میشناسند و.. حالا اتفاقا اسد از ایران میخواهد در بازسازی سوریه مشارکت کند . این یعنی فرصتی برای برداشت هزینه های مادی.
در این اثنا شاهد سفر معاون اول رییس جمهور به سوریه بودیم که مهمترین محور این سفر موضوع بازسازی سوریه بود. بازسازی این کشور برای ایران ، فرصت بسیار مغتنمی است چرا که ایران در مراودات عادی خود با دنیا دچار اشکالی های اساسی است و سوریه برای دور زدن تحریم ها و اجرای عملیات بانکی اعتباری بهترین شرایط ممکن را برای کشورمان رقم زده است. بگذریم از این که سامانه اینستکس نیز هنوز امتحان پس نداده است و نمی تواند بعنوان راه نجاتی برای مراودات اقتصادی کشور عمل کند.
اما آنچه در عمل مشاهده می شود این است که نه بخش خصوصی و نه حتی خود دولت هم اراده ای برای تحقق حضور ایران در زمینه بیزنس سوریه ندارند.
همین چند هفته پیش بود ، سردار نوعی اقدم فرمانده میدانی قرارگاه نظامیان ایران در سوریه که امروز مسئول بازسای این کشور انتخاب شده است در شورای اداری استان حاضر شد و به شرح مبسوط و مفصل فرصت بیزنس در سوریه پرداخت . در آن جلسه دکتر پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی دستور داد میز همکاری ایران و سوریه در معاونت اقتصادی و همچنین میزی به همین نام در اتاق بازرگانی ایجاد شود تا زمینه حضور تجار و صنعتگران استان در سوریه فراهم گردد. البته نوعی اقدم، همه معادلات را بصورت ساده و کاملا عامیانه تشریح کرد و تلویحا گفت همه اختیارات آنجا دست ماست و از این بابت دست شما دولتی ها و خصوصی ها کاملا باز است و این تضمین ما به شماست و حالا این گوی و این میدان.
به نظر میرسد، نظام برای بهره برداری از فرصتی بنام بازسازی سوریه اتمام حجت نمود و بعد از این کفایت دولت و بخش خصوصی است که نشان خواهد داد چقدر از هزینه های ما در سوریه جبران خواهد گردید. البته این اتمام حجت، نهایت داستان سوریه نیست چرا که خود دولت راسا می تواند با تدبیر خود زمینه تاسیس خط لوله نفتی یا گازی ایران ، عراق، سوریه و لبنان را که میتوان خط صلح ۲ نامید، با حدود ۱۰ میلیارد یورو سرمایه گذاری و انقلابی در تنوع بخشی به مسیرهای انتقال انرژی خود به اروپا صورت دهد. حال باید رصد نمود که از فرصت ژئوپلوتیکی موجود ، دولت و بخش خصوصی ایران و آذربایجان چه بهره ای خواهند برد؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز