روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۲۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 743
  • 746
  • 1,351,499
اقتصاد

مردم ۸۰۰ میلیارد تومان سکه خریدند
تازه‌ترین آماری که مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی اعلام کرد نشان داد که در جریان پیش فروش سکه، تاکنون حدود ۶۰۰ هزار قطعه فروخته شده است، این تعداد رقمی حدود ۸۰۰ میلیارد تومان را در بر می‌گیرد.
طرح پیش‌فروش سکه با قیمت قطعی از ۲۸ بهمن ماه و در قالب بسته سیاستی بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز به اجرا درآمد. بر این اساس متقاضیان می‌توانستند با مراجعه به شعب بانک ملی سکه تمام بهار آزادی را با سررسید یک ساله با نرخ قطعی یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سررسید شش ماهه با نرخ یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان خریداری کنند.
گزارشی که رحیمی-مدیر اداره نشر و ریالی بانک مرکزی- در حاشیه برگزاری مجمع بانک مرکزی ارائه کرد، حاکی از این بود که تا ۱۲ اسفندماه حدود ۶۰۰ هزار قطعه سکه پیش‌فروش شده است. با توجه به اینکه عمده پیش‌فروش‌ها برای سررسید یک ساله است اگر نرخ یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان را برای فروش در نظر بگیریم، حدود ۸۴۰ میلیارد تومان از محل فروش این ۶۰۰ هزار قطعه تاکنون به شبکه بانکی وارد شده است. از سوی دیگر اگر با سررسید شش ماهه و با قیمت یک میلیون و۳۰۰ هزار تومان محاسبه شود، رقمی نزدیک به ۷۸۰ میلیارد تومان نقدینگی جذب شده است.
در مجموع بر اساس توضیحات رحیمی برآورد می‌شود که با توقف انتشار اوراق گواهی سپرده ۲۰ درصد که همزمان با پیش‌فروش سکه انجام می‌شد، به مرور استقبال بیشتری از خرید سکه شود. وی آمار فروش در روزها را متفاوت اعلام کرد و گفت زمانی بود که در یک روز ۲۸ هزار فقره سکه پیش فروش شده و در روزی هم این تعداد به ۱۰۰ هزار قطعه رسیده است.همزمان با پیش‌فروش سکه حراج آن نیز در بانک کارگشایی سه روز در هفته انجام می‌شود.

واردات میوه ممنوع شد
مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک با ابلاغ بخشنامه ای به گمرکات سراسر کشور ورود انواع میوه ها به غیر از ۶ میوه نارگیل، آناناس، انبه، موز، منگوستین و پاپایا را ممنوع اعلام کرد.
علی معقولی مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک جمهوری اسلامی ایران با ابلاغ بخشنامه ای به گمرکات سراسر کشور ورود انواع میوه ها به غیر از ۶ میوه نارگیل، آناناس، انبه،
موز، منگوستین و پاپایا را ممنوع اعلام کرد.
در این بخشنامه آمده است: پیرو بخشنامه ردیف ۱۰۲ مورخ ۹۳/۳/۱۱ و بخشنامه ردیف ۴۰۵ مورخ ۹۴/۱۲/۱ به پیوست تصویر نامه شماره ۹۶۰۵۰۲۰۵۰۱۳ مورخ ۹۶/۱۱/۱ مدیرکل محترم دفتر مقررات و استانداردهای بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی ارسال و اعلام می دارد؛۱ -صرفا ورود شش میوه گرمسیری شامل نارگیل، آناناس، انبه، موز، منگوستین و پاپایا، با اخذ مجوز قرنطینه سازمان حفظ نباتات با رعایت سایر مفاد بخشنامه های فوق الذکر و دیگر مقررات بلامانع است.
واردات سایر میوه ها از جمله زیتون (حتی در آب نمک) به سرزمین اصلی و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ممنوع است.
۲ -ورود موقت انواع خشکبار به سرزمین اصلی و یا ترانزیت آن به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، صرفا جهت پردازش و سپس صادرات به خارج از کشور در صورت مجوز مربوطه صرفا توسط این مرکز (برای ترانزیت به مناطق) و یا دفتر صادرات (به عنوان ورود موقت برای پردازش برای واحدهای تولیدی موضوع ماده ۵۱ ق. ا.گ. با رعایت مقررات مربوطه و ارائه مصوبات و جداول کمیسیون ارزش افزوده در هر مورد) با رعایت ضوابط قرنطینه ای مربوطه امکانپذیر می باشد.
۳ -رعایت مفاد ماده ۱۱۹ آئین نامه اجرایی قانون امور گمرکی در صورت عبور محموله های موصوف از سرزمین اصلی و درج عبارت عدم امکان استفاده از تسهیلات صادراتی برای محصولات خارجی که صرفا در مناطق یاد شده عملیاتی، بسته بندی روی آنها صورت پذیرفته است بر روی پروانه های صادراتی (در سامانه جامع امور گمرکی) ضروری می باشد.

صدور نخستین کارت‌ ارزی خروج از ایران
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از صدور نخستین کارت‌ ارزی خروج از ایران برای اسحاق جهانگیری خبر داد و طرح مشترک با بانک مرکزی برای تقدیم کارت ریالی به گردشگران خارجی در قبال ارزهای آنان را تشریح کرد.
علی‌اصغر مونسان در بازدید از خبرگزاری تسنیم افزود: خوشبختانه با همکاری یکی از بانک‌ها کار صدور کارت ارزی صورت پذیرفت و نخستین کارت ارزی خروج از کشور به نام آقای اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری صادر شد که در جلسه هیات دولت به او اهدا می‌شود.
وی اضافه کرد: گردشگران خروجی نیز می‌توانند از این کارت استفاده کنند.
او در توضیح مشکل فعال نبودن کارت‌های ارزی بین المللی مانند ویزاکارت و مسترکارت در ایران اظهار کرد: متأسفانه کارت‌های(VISACard)و (Master Card) هر دو آمریکایی هستند و با ما همراهی نمی‌کنند و حتی بعد از برجام نیز این همکاری رخ نداد.

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز