روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 497
  • 874
  • 1,352,127
اقتصاد

لزوم تعریف حقوق مصرف‌کنندگان در فضای مجازی
یک فعال حوزه تجارت الکترونیکی با اشاره به ضرورت قانون‌گذاری در حوزه فعالیت‌های مجازی، مشخص نبودن حقوق افراد را عامل ایجاد بی‌اعتمادی در فضای مجازی ارزیابی کرد.
محمد خانزادی – فعال حوزه تجارت الکترونیک – با اشاره به جنبه‌های مختلف پولی، بانکی و قانونی اقتصاد کشور، اظهار کرد: همان طور که ما در فضای پولی و بانکی به وجود قوانینی نیاز داریم تا بر پایه آن اعتماد عمومی را جلب کنیم، در فضای کسب و کار هم به همین شکل است آن هم مخصوصا در مورد پدیده‌هایی که مانند فضای مجازی نوظهور هستند و اعتماد سرمایه‌گذاران در صورت وجود قوانین و مقررات به این حوزه جذب خواهد شد.
وی با تاکید بر این‌که وجود قوانین و مقررات در حوزه فضای مجازی باعث جلوگیری از ایجاد سرخوردگی می‌شود، گفت: اساسا اگر حقوق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان در برخی از حوزه‌ها تعریف نشود، کسب و کاری هم شکل نمی‌گیرد. ما علاوه بر این‌که به کپی‌رایت جهانی پایبند نیستیم، در داخل هم قانون مدونی در این خصوص نداریم که این باعث می‌شود بسیاری از فعالیت‌ها و کسب‌وکارهای مجازی شکل نگیرد.
این فعال حوزه تجارت الکترونیکی با بیان این که مقررات و قوانین در حوزه فضای مجازی باید تخصصی و مخصوص به همین حوزه باشند، اظهار کرد: یک زمانی در آمریکا کسب‌وکارهای مجازی با انواع سنتی خود دچار تداخلاتی شدند که آنها به مرور زمان برای هر کدام از حوزه‌های مختلف کسب‌وکارهای مجازی قوانینی را تعریف کردند.
خانزادی با تاکید بر این‌که باید از افراد خبره برای تعریف حقوق افراد در فضای مجازی استفاده شود، گفت: در این مورد باید مرجع قانون‌گذاری به طور مشخص تعیین شود تا باعث ایجاد سردرگمی‌های بعدی نشود. برای مثال می‌توان به قوانین بسیار تخصصی مربوط به تاسیس استارت‌آپ‌ها، مالیات و مسائل مربوط به منابع انسانی آن‌ها اشاره کرد که در حال حاضر نبود این قوانین باعث شده تا مشکلاتی برای صاحبان کسب‌وکارهای نوپا به وجود بیاید.
وی در نهایت به لزوم تعریف حقوق مصرف‌کنندگان در فضای مجازی هم پرداخت و گفت: علاوه بر این برای رقابت در فضای مجازی نیز باید تدبیری اندیشیده شود تا شرکت‌ها بتوانند در یک بستر قانونی مطمئن به رقابت و تلاش بیشتر برای کسب سهم بیشتری از بازار خود تلاش کنند.

راه افتادن بازار غیــر رسمی برای خرید دلار و یورو
بررسی و رصد بازار ارز نشان ‌می‌دهد که در کنار قیمت‌های رسمی دلار و یورو بازار غیر رسمی هم برای این ارزهای پرتقاضا شکل گرفته است که دلار را حداقل ۳۰۰ تومان گران‌تر می فروشند.
این روزها محدودیت در عرضه برخی ارزها در بازار آزاد شرایط ویژه‌ای را رقم زده است. برخی از صرافی‌ها دلار و یورو نمی‌فروشند و یا حداقل به افرادی که می شناسند می فروشند. تعدادی دیگری از صرافی‌ها که صرافی‌های بانک‌ها هستند دلار را با نرخ پایین‌ترعرضه می‌کنند که طی یکی دو هفته اخیر در مقابل این صرافی‌ها صف‌های طولانی هم برای خرید ایجاد شده است.
پس از ورود دولت به بازار در اواخر بهمن ماه و پلمب کردن ۱۰ صرافی و دستگیری تعدادی دلال در بازار و همین طور اخطار دادن به تعدادی صرافی دیگر قیمت دلار با روند نزولی مواجه شد، اما به نظر می‌رسد که این کاهش قیمت صرفا بر روی تابلو اعلان قیمت‌ها اتفاق افتاد.
در این شرایط دلار و یورو که پر تقاضاترین ارزها در بازار هستند عملا با دو نرخ در بازار عرضه می‌شود و در کنار بازار رسمی یک بازار غیر رسمی هم برای دلار شکل گرفته است.
در بازار رسمی که البته عرضه ارز بسیار محدود است، دلار در رقمی حدود ۴۶۶۰ تومان و یورو ۵۵۰۰ تومان قیمت دارد اما در بازار غیر رسمی دلار تا ۴۸۰۰ تومان و یورو تا ۶۰۰۰ تومان هم به فروش می‌رسد.
به نظر می‌رسد که صرافی‌ها موظف شده‌اند قیمت روی تابلوی اعلان خود را بر اساس نرخ دلار بانکی یا همان نرخ رسمی اعلام کنند، اما وقتی داخل صرافی‌ها برای خرید وارد می شویم دلار را بر اساس نرخ غیر رسمی یعنی حدود ۴۸۰۰ تومان می فروشند.
در این زمینه محمد حسین برخوردار – عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران و رئیس سابق مجمع عالی واردات – اظهار می‌کند که اکنون مدتی است که به بیشتر صرافی‌ها ارز نمی‌دهند و در بازار غیر رسمی قیمت دلار ۴۷۷۰ تومان است، اما نرخی که در سایت‌های رسمی اعلام می شود حدود ۴۴۶۰ تومان است. این در حالی است که در بازار غیر رسمی شرایط متفاوت است.
دولت و بانک مرکزی طی چند سال گذشته همواره بر ضرورت تک نرخی شدن ارز تاکید کرده‌اند و تقریبا هر سال وعده عملی شدن آن را داده‌اند اتفاقی که هنوز نیفتاده و به نظر می‌رسد با شرایط فعلی بازار و وجود دو نرخ در بازار آزاد این امر فعلا دور از دسترس باشد و اگر این روند فعلی در سال آینده هم ادامه پیدا کند شاید این شعار باز هم بر روی کاغذ باقی بماند.
با این حال دولت بعد از رها شدن فنر ارز در بهمن ماه حداقل به صورت موقت سیاستی را برای کنترل بازار در نظر گرفته است، اما این رویکرد نمی‌تواند چندان برای کنترل بازار پایدار باشد و به اعتقاد کارشناسان ممکن است بار دیگر قیمت دلار جهش پیدا کند و بانک مرکزی هم نتواند آن را کنترل کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز