روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
اقتصاد

امتناع دستــگاه ها از ارایه اطلاعات شبیه طنز است

رئیس مرکز آمار ایران نیز در این همایش با بیان اینکه دستگاهها مکلفند ریز داده های خود را در اختیار مرکز آمار ایران قرار دهند، گفت: اگر دستگاهی از زیر بار چنین مسئولیتی شانه خالی کند، شبیه طنز است.
«امید علی پارسا»در گفتگو با خبرنگاران افزود: تا چند سال پیش به شکل سنتی دستگاه ها تنها دو وظیفه برگزاری سرشماری و محاسبه حساب های ملی را برای مرکز آمار ایران متصور بودند اما اکنون رویکرد این مرکز تغییر کرده است و وظیفه رصد و ارزیابی برنامه های توسعه را بر عهده دارد.
پارسا گفت: دستگاهها مکلفند اطلاعات خود را در اختیار مرکز آمار قرار دهند؛ محرمانگی و کیفیت از ویژگی های مرکز آمار ایران است و جریان اطلاعات به این مرکز یک طرفه در سطح کد ملی و اطلاعات مکانی است.
رئیس مرکز آمار ایران بیان داشت: اطلاعات فردی (حقیقی و حقوقی) که بدست می آوریم، کدسازی و سپس تجمیع می کنیم و در نهایت به شاخص سازی می رسیم.پارسا معتقد است، جایگاه امروز مرکز آمار ایران تغییر کرده است و در تعامل با سایر دستگاه ها می تواند این جایگاه را افزایش دهد.
وی با بیان اینکه مرکز آمار ایران دارای نیروهای کارآمد و متخصص است، افزود: نیازهای سیاستگذاری جدید نیاز به منابع دارد که باید تامین شود.
وی اظهار داشت: آمارهای ثبتی مبنا، فوق تعامل همه دستگاههاست و باید با برنامه ریزی همه مردم را پای کار بیاوریم.
پارسا خواستار تعیین جایگاه حقوقی برای مرکز آمار ایران شد.

ثبت‌نام وام رونق برای واحـــدهای گردشگری

قائم‌مقام وزیر و معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد واحدهای گردشگری با ثبت‌نام در سامانه بهین‌یاب می‌توانند تسهیلات دریافت کنند.رضا رحمانی با بیان اینکه رفع مشکلات واحدهای گردشگری در چرخه اقتصادی و اشتغال تاثیر بسزایی دارد گفت: ثبت‌نام واحدهای گردشگری در سامانه بهین‌یاب آغاز شده است و این واحدها پس از ثبت‌نام می‌توانند تسهیلات دریافت کنند.
وی اظهار کرد: این واحدها می‌توانند در سه بخش تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام گردشگری (هتل‌ها و محل‌های اقامتی گردشگری) با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد، بازسازی و نوسازی و تجهیز تاسیسات گردشگری و توسعه کارگاه‌های تولیدی صنایع دستی به جمع دریافت‌کنندگان تسهیلات اضافه شوند. رحمانی با بیان اینکه طرح رونق تولید برای حل همه مشکلات صنعت نیست گفت: این طرح فقط یکی از طرح‌ها ‌محسوب می‌شود حتی در صنایع کوچک و متوسط حدود ۷ یا ۸ پروژه ملی داریم که این طرح فقط یکی از آنها محسوب می‌شود. وی با اشاره به هدف‌گذاری پرداخت تسهیلات به ۷ هزار و ۵۰۰ واحد با ۱۶ هزار میلیارد تومان اعتبار در سال گذشته گفت: در پایان سال گذشته بیش از ۲۴ هزار و ۵۰۰ واحد حدود ۱۷هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند. رحمانی با اشاره به ارائه تسهیلات به واحدها بیش از میزان پیش‌بینی شده بیان کرد: در پرداخت امسال چون گردشگری و کشاورزی نیز اضافه شده است پیش‌بینی می‌شود که بیش از سال قبل پرداخت صورت بگیرد.

روسیه ۱ میلیارد دلار اوراق به یوآن منتشر می‌کند

وزارت دارایی روسیه اعلام کرد که در حال برنامه ریزی برای انتشار یک میلیارد اوراق به یوآن در سال ۲۰۱۸ میلادی است.
آنتون سیلوانوف وزیر دارایی روسیه گفت: انتشار یک میلیارد دلار اوراق به یوآن و جای گرفتن آن در بازار داخلی این کشور توسط وزارت دارایی روسیه در دستور کار قرار گرفته و در حال برنامه ریزی است.
وزیر دارایی روسیه تصریح کرد: با شرکای چینی خود مذاکراتی را انجام داده ایم و به احتمال بسیار زیاد تست انتشار اوراق به یوآن در سال ۲۰۱۸ میلادی کلید خواهد خورد.برای انتشار این اوراق در سال ۲۰۱۷ میلادی برنامه ریزی نکرده بودیم.
همچنین ولادیمیر کولیچف معاون وزیر دارایی روسیه گفت: چینی ها نسبت به انتشار اوراق به یوآن علاقمندی خود را نشان داده اند و مشخص است که این ابزار بعنوان یک معیار نقدینگی خواهد بود.
پیش از این گفته می شد که وزارت دارایی روسیه برای انتشار این مقدار اوراق برای سرمایه گذاران چینی در بازار داخلی خود در سال ۲۰۱۷ میلادی برنامه ریزی کرده بود؛ اما به دلیل یکسری مسائل مرتبط با قوانین ارزی چین، انتشار آنها در سال ۲۰۱۷ میلادی انجام نگرفت. بر اساس اطلاعات اداره گمرک چین، گردش مالی دو کشور در حوزه تجارت در یازده ماه نخست سال جاری میلادی با رشدی قابل توجه، به ۷۶/۰۶ میلیارد دلار رسیده است.

کنترل قیمت مسکن از دست دولــــت خـــارج شد

بنا بر اعلام بانک مرکزی، قیمت مسکن فقط در آذرماه ۱۴/۹ درصد افزایش یافت که نشان می دهد، کنترل قیمت مسکن اندکی از دست دولت در رفته است.
بانک مرکزی در گزارش جدیدی اعلام کرد: تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران در آذر ماه سال ۱۳۹۶، به ۱۷/۸ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۰/۲ درصد افزایش نشان می دهد.
بنابراین گزارش، در ماه مورد اشاره، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۵۰/۹ میلیون ریال بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۴/۹ درصد افزایش را نشان می دهد.گزارش تحولات بازار مسکن شهر تهران در آذر ماه سال ۱۳۹۶ که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و منتشر شده است.
دولت روحانی که طی سالهای اخیر توانسه بود، قیمت مسکن را تاحدی کنترل کند، به نظر می رسد کنترل این بازار کمی از دستش در رفته و نظارتی نمی شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز