روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 165
  • 702
  • 1,334,366
المان شمس تبریزی نماد هویت فرهنگی و ادبی تبریز

یکی از خدمات ارزنده و ماندگار شهرداری تبریز در طی چند سال اخیر در حوزه فرهنگ و هنر، نصب المان مفاخر آذربایجان در سطح شهر از جمله شمس تبریزی در محل یکی از تاریخی ترین پارک های شهرتبریز است.
به گزارش شهریار، نصب المان شمس تبریزی با هدف گرامیداشت نام و آوازه ادیب نامی قرن هفتم هجری شمس تبریزی است که با نصب آن در پارک گلستان باغی تبریز هویت فرهنگی دوباره به این پارک بخشیده است.
المان شمس تبریزی با ۳۵ متر ارتفاع و هزینه ای بالغ بر ۹ میلیارد ریال نمودی از عروج ملکوتی شمس تبریزی است.
احیای هویّت تاریخی و خاطره انگیزی باغ گلستان قدیم، هدف عمده ی نصب المان در این محل بوده است که با احداث المان شمس تبریزی در باغ گلستان، علاوه بر ایجاد چشم انداز زیبا در مرکز شهر، این پارک قدیمی را به مرکز فرهنگی و هنری تبدیل کرده است.
نصب المان ادبا و علما در سطح شهر باعث پیوند بین هویت تاریخی شهر با فرهنگ جامعه کنونی و آشنایی نسل امروز با مفاخر آذربایجان و یادآور جایگاه والا تبریز در عرصه فرهنگ و ادب گذشته و معاصر است.
حرکت پسندیده و زیبای شهرداری تبریز در نصب المان بزرگان، عرفا، شعرا و هنرمندان نامی در سطح شهر علاوه بر پاسداشت این بزرگان، باعث شناخت بیشتر هویت فرهنگی و ادبی تبریز برای گردشگرانی می شود که از شهرهای دیگر و حتی کشورهای خارجی وارد تبریز می شوند و هم باعث ماندگاری نام و آوازه و ارج نهادن به شخصیت این بزرگان است.
نصب تندیس افرادی نام آشنای آذربایجانی چون دکتر مبین، زینب پاشا، علامه جعفری، امینی و طباطبایی، استاد شهریار، پروین اعتصامی، ارفع الملک جلیلی، امیرنظام گروسی، ستارخان، باقرخان و بسیاری دیگر از مفاخر در سطح شهر توسط شهرداری هویت فرهنگی و ادبی تبریز را زنده کرده است.
محمد بن علی بن ملک‌داد تبریزی ملقب به شمس‌الدین یا شمس تبریزی (زاده ۵۸۲ – درگذشته ۷۱۰هجری قمری) متولد تبریز از صوفیانِ اسماعیلی مسلمان سده هفتم هجری است. سخنان وی را که در مجالس مختلف بر زبان آورده، مریدان گردآوری کرده‌اند که به نام «مقالات شمس تبریزی» معروف است.
شمس تبریزی عاشق سفر بود و عمر را به سیر و سیاحت می‌گذرانید و در یک جا قرار نمی‌گرفت، آنچنان که به روایت افلاکی «جماعت مسافران صاحبدل او را پرنده گفتندی جهت طی زمینی که داشته است.» شمس تبریزی در ۲۶ جمادی‌الثانی ۶۴۲ (معادل ۶ دسامبر ۱۲۴۴ میلادی و ۱۶ آذر ۶۲۳ هجری خورشیدی) به قونیه رسید. با مولوی ملاقات کرد و با شخصیت نیرومند و نفس گرمی که داشت مولانا را دگرگون کرد. تا پیش از دیدار شمس تبریزی، مولوی از عالمان و فقیهان و اهل مدرسه بود. در آن زمان به تدریس علوم دینی مشغول بود، و در چهار مدرسه معتبر تدریس می‌کرد و اکابر علما در رکابش پیاده می‌رفتند.
با دیدار شمس تبریزی، مولوی لباس عوض کرد، درس و وعظ را یکسو نهاد و اهل وجد و سماع و شاعری شد. برای مردم قونیه مخصوصاً پیروان مولانا تغییر احوال او و رابطه ی میان او و شمس تبریزی تحمل ناکردنی بود. عوام و خواص به خشم آمدند، مریدان شوریدند، و همگان کمر به کین او بستند. شمس تبریزی بعد از شانزده ماه در ۲۱ شوال ۶۴۳ بی‌خبر قونیه را ترک کرد. اندوه و ملال مولوی در آن ایام بی‌کرانه بود.
سرانجام نامه‌ای از شمس تبریزی رسید و معلوم گشت که او در شام است. مولوی فرزند خود سلطان ولد را با بیست تن از یاران برای بازآوردن او فرستاد. شمس تبریزی در ۶۴۴ با استقبال باشکوه به قونیه بازگشت. محفل مولوی غرق شور و شادی و وجد و سماع شد./ مهدیه فرج زاده

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز