روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 217
  • 863
  • 1,353,553
امسال از عیدی‌های پارسال خبری نیست

سال گذشته در کنار نقشه و اطلاعات ارائه شده به مسافران نوروزی، صنایع دستی ۱۵ استان نیز به عنوان هدایایی کوچک در ورودی شهرها عرضه می‌شد. اما این طرح امسال به دلیل نبود اعتبارات لازم اجرایی نمی‌شود.
فریدون میرزالو- مدیرکل حمایت از تولید صنایع دستی- بیان کرد: سال گذشته اعتباری که برای طرح هدایایی صنایع دستی نوروزی در نظر گرفتیم ۱۵ میلیون تومان بود اما امسال اعتبار لازم برای این کار تامین نشد.
او ادامه داد: قیمت هر کدام از صنایع دستی که سال گذشته به مسافران نوروزی ارائه شد ۲ تا ۵ هزار تومان بود که به هر حال امسال برای اجرایی شدن آن نیاز به اعتبار بود؛ زیرا باید نیاز مالی کارگاه‌هایی که آن را تولید می‌کنند نیز تامین شود.
مدیرکل حمایت از تولید صنایع دستی با بیان اینکه سال گذشته نیز همه‌ی استان‌ها درگیر این طرح نشدند، افزود: حدود ۱۵ استان از این طرح استقبال کردند که هر کدام نیاز به ۴ تا ۵ میلیون تومان اعتبار داشتند و قول تامین آن هم داده شد.
میرزالو اعلام کرد: امسال هم این طرح پیشنهاد شد اما وضعیت اعتباری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به شکلی است که امکان این کار وجود ندارد.
او با بیان اینکه سال گذشته اجرای این طرح در برخی استان‌ها برای گردشگران جذابیت بسیاری ایجاد کرد، توضیح داد: زمانی که مردم وارد یک شهر می‌شوند و هدیه‌ای دریافت می‌کنند که صنایع دستی همان استان است، با فرهنگ و هنر گوشه‌ای از کشورمان بیشتر آشنا می‌شوند و این خاطره با صنایع دستی همان استان در ذهنشان ماندگار می‌شود.
مدیرکل حمایت از تولید صنایع دستی بیان کرد: تاکید ما این بود که صنایع دستی منطقه‌ای را ارائه دهیم که قابلیت تولید در سایزهای کوچک با قیمت مناسب را داشته باشد، زیرا همه‌ی محصولات صنایع دستی این قابلیت را ندارند. برای مثال سفال کلپورگان در سیستان و بلوچستان نمونه‌ای از یک کار سمبلیک و ماندگار همان استان شد.
میرزالو در پاسخ به اینکه چرا بخش حمایت از تولید صنایع دستی این طرح را به صورت گسترده‌تر که قابلیت عرضه این محصولات در فروشگاه‌ها را به عنوان عیدی دارد، پیشنهاد نمی‌دهد، توضیح داد: وقتی پای بزرگ شدن یک طرح به میان می‌آید باید تابع برنامه خاصی هم باشد. وقتی به کارگاهی سفارش یک کار بزرگ را می‌دهیم باید بازار آن را هم تامین کنیم و من به عنوان مدیر تولید معاونت صنایع دستی نمی‌توانم قول تامین بازار آن را بدهم اما این قابلیت وجود دارد و بخش بازرگانی باید جنبه تجاری آن را تامین کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز