روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 251
  • بازدید دیروز: 1,264
  • کل بازدید ها: 842,463
امسال هیچ موردی از بیماری وبا در کشور نداشتیم

معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: بیماری وبا در کشور کتنرل شده است و امسال تقریبا هیچ موردی از این بیماری در کشور نداشته ایم.
محمود نبوی افزود: اگر چه بیماری وبا یک بیماری بومی در ایران است و در سال ها و دهه های اخیر نیز همواره موارد قابل توجهی از این بیماری را در کشور داشته ایم اما در چند سال اخیر با اقدامات بهداشتی انجام شده، این بیماری در ایران کنترل شده است.
وی ادامه داد: طی سال های ۹۴ و ۹۵ هیچ موردی از بیماری وبا در کشور نداشتیم و امسال نیز تاکنون هیچ مورد قابل توجهی از بیماری وبا در کشور نداشته ایم و اگر یکی دو مورد بیماری شبه وبا نیز وجود داشته، خفیف بوده و قابل توجه نبوده است و تقریبا می توان گفت هیچ موردی از بیماری وبا در کشور نداشته ایم.
معاون مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: با توجه به تعهدات بین المللی ایران اگر در یک نقطه از کشور اپیدمی یا موردی از بیماری وبا وجود داشته باشد باید آن را به سازمان بهداشت جهانی گزارش کنیم و خوشبختانه هیچ گزارشی از این بیماری در کشور نداشته ایم.
وی گفت: با توجه به شیوع بیماری وبا در یمن که در همسایگی عربستان است، این نگرانی وجود داشت که مواردی از این بیماری در بین حجاج دیده شود اما خوشبختانه با توجه به سیستم آب و فاضلاب بهداشتی و پیشرفته عربستان هیچ موردی از این بیماری بین حجاج نیز دیده نشد.
نبوی افزود: بیشترین احتمال بروز و شیوع بیماری وبا در فصل تابستان است که هوا گرم است و اکنون که به سمت سرد شدن هوا پیش می رویم به خصوص با توجه به اینکهشب ها سرد شده است و آب ها در شب ها سرد می شوند، چون میکروب ناقل بیماری وبا در سرما از بین می رود، بنابراین خطر جدی انتقال بیماری وبا در کشور نداریم.
بیماری وبا یک بیماری باکتریایی است که از طریق آب آلوده و دفع غیر بهداشتی فاضلاب منتقل می شود، این بیماری به خصوص از طریق سبزی هایی که با فاضلاب آبیاری می شوند، قابل انتقال است و در سال های گذشته سبزی آلوده یکی عوامل مهم انتقال این بیماری در ایران بوده است.
اسهال آبکی، استفراغ و حالت تهوع از جمله علایم بیماری وباست و در صورت ادامه اسهال و کاهش آب بدن، این بیماری می تواند بسیار خطرناک باشد، در سال های گذشته از جمله در سال های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۴ مواردی از اپیدمی بیماری وبا در کشور گزارش شد.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز