روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 452
  • 1,139
  • 1,383,759
امضای صورتجلسه مرمت به معنی مجوز احداث پارکینگ در ارگ علیشاه نیست

امضای صورتجلسه مرمت به معنی مجوز احداث پارکینگ در ارگ علیشاه نیست

اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی با صدور اطلاعیه ای در مورد انتشار صورتجلسه های مرمت بنای تاریخی فتح الله یف و تلقی از آن به عنوان مجوز احداث پارکینگ در این محدوده شفاف سازی کرد.
به گزارش شهریار، در این اطلاعیه که در اختیار رسانه ها قرار گرفته آمده است: با توجه به انتشار صورتجلسه های مربوط به مرمت بنای تاریخی ثبتی فتح الله یف در فضای مجازی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی به منظور تنویر افکار عمومی توضیحاتی در این زمینه به شرح ذیل ارائه می شود.
حضور کارشناسان معاونت میراث فرهنگی در جلسه بنیاد مصلی حضرت امام خمینی(ره) تبریز، صرفا به منظور بررسی مرمت بنای تاریخی ثبتی فتح اله یف بوده است و در ادامه جلسه درخواست بنیاد مصلی برای احداث پارکینگ زیرزمینی مطرح شده است. لذا امضای صورتجلسه یاد شده توسط احدی از کارشناسان به منزله صدور مجوز آغاز احداث پارکنیگ و انجام عملیات خاکبرداری در محوطه حیاط عمارت فتح اله یف و حریم ارک علیشاه تبریز نیست.
باید در اینجا یادآوری نمود که ضوابط مصوب عرصه و حریم بنای تاریخی ارک علیشاه مصوب سال ۱۳۵۷ که در زمان مقتضی نیز به شهرداری به انضمام نقشه اوزالید آن ابلاغ قانونی صورت گرفته، هرگونه ساخت و ساز و درخواست های قانونی در محدوده حریم مصوب می بایست در اداره کل حفاظت آثار باستانی وقت و در حال حاضر شورای فنی میراث فرهنگی مستنبط از بندهای ۱۰ و ۱۱ و ۱۲ از ماده قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی مصوب ۱۳۶۷ با ارائه طرح و نقشه های اجرایی مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد.
این در حالی است که در ساختار اقدامات اداری بنیاد مصلی درخواستی مبنی بر اخذ مجوزی که متضمن تایید نقشه های اجرایی باشد به اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ارائه نشده است و لذا صورتجلسه ارائه شده به هیچ عنوان دلیلی بر صدور مجوز تلقی نمی گردد و عملیات فیزیکی احداث پارکنیگ بدون اخذ مجوز قانونی و رعایت ضوابط اجرایی با خاکبرداری از محل آغاز شده است.
خاطر نشان می شود با توجه به اهمیت تاریخی و باستان شناختی محدوده ارک تبریز، پس از اطلاع از عملیات فیزیکی در حریم ارک و در راستای حفاظت و صیانت از آثار تاریخی و رعایت قوانین ناظر با انعکاس مراتب به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و متعاقب آن بازدید هئیت های عالی کارشناسی در حضور نمایندگان بنیاد مصلی حضرت امام خمینی (ره) و مقامات ارشد استانی و نیز انجام نقشه برداری های عمومی و ژئوفیزیکی، ادامه عملیات اجرایی، تا زمان اظهار نظر قطعی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور متوقف گردیده است.
با نظر داشت این مطلب که حفاظت و صیانت از مواریث ارزشمند تاریخی و فرهنگی همراهی و حضور نهادها، دستگاه ها، اصحاب رسانه و آحاد مردم را می طلبد، یادآور می شود هر اقدامی به منظور نتیجه بخش بودن، باید در بستری عاری از تنش و قضاوت های شتاب زده صورت پذیرد، از اینرو پرداخت غیر منصفانه و یکجانبه به مسئله ای که با تدبیر جمعی و همراهی و همدلی خادمان مردم در حال پیگیری است، می تواند پیامدهایی همچون سلب اعتماد افکار عمومی را در پی داشته باشد.
اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ضمن قدردانی از زحمات اصحاب متعهد رسانه و فعالان  شبکه های اجتماعی و در راستای احترام و پاسخ به حساسیت های اجتماعی در نزد افکار عمومی و اعتقاد به اصل مهم «دانستن حق مردم است»، با دعوت از عموم متخصصین و علاقمندان میراث فرهنگی به سعه صدر، تا زمان ارائه نظریات کارشناسان و خبرگان کشور که فصل الخطاب فعالیت های عمرانی و پژوهشی حوزه میراث فرهنگی است منتظر باشیم.

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز