امضای قرارداد طرح توسعه حمل و نقل ریلی برای ۹ کلانشهر قطار شهری تبریز تقویت می‌شود

با امضای قرارداد طرح توسعه حمل‌ و نقل ریلی درونشهری مابین شهرداری کلانشهر تبریز و شرکت بهینه سازی سوخت، سیستم قطار شهری تبریز تقویت می شود.
به گزارش شهریار، قرارداد طرح توسعه حمل‌ و نقل ریلی درونشهری تبریز و هشت کلانشهر دیگر با حضور وزیر نفت بین شرکت بهینه سازی سوخت و شهرداری های این کلانشهرها امضا شد.
این طرح با اهداف بهبود و ارتقای سفرهای درون ‌شهری با مترو، دستیابی به اهداف قانون توسعه حمل‌ و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت و کاهش مصرف سوخت (بنزین، نفت گاز و سی.‌ان‌.جی) و کاهش انتشار آلاینده‌های زیست محیطی اجرا می شود.
بر پایه این طرح، تا سال ۱۴۰۰ دو هزار دستگاه واگن جدید در تهران و یک هزار دستگاه در کلانشهرها به سیستم حمل و نقل شهرهای کشور می پیوندد.
به گفته «محسن دلاویز» مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، با اجرای طرح توسعه حمل و نقل ریلی شهری تا پایان سال ۱۴۰۹ در تهران یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و در کلانشهرها تا پایان سال ۱۴۱۴ یک میلیارد و ۱۸۰ میلیون دلار در مصرف سوخت صرفه جویی می شود.
پیش از این، وزارت نفت به استناد ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب ۱۳۹۴ و آیین‌نامه اجرایی آن طرح «توسعه حمل‌ونقل مسافر با قطار شهری در تهران و هشت کلانشهر تبریز، اصفهان، شیراز، اهواز، کرمانشاه، مشهد، کرج و قم» را پیشنهاد کرد که پس از تصویب در شورای اقتصاد، به شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت تکلیف شد.
در همین پیوند، پارسال تفاهمنامه همکاری توسعه حمل و نقل ریلی شهری (مترو) میان شرکت بهینه سازی مصرف سوخت و شهرداری ها امضا شد که بر اساس آن تا سال ۱۴۰۰، ۲ هزار دستگاه واگن جدید شامل یک هزار واگن در تهران و یک هزار دستگاه در کلانشهرها به ناوگان ریلی می پیوندد.
این طرح با هدف بهبود وضعیت سفرهای درون شهری مترو و کاهش مصرف سوخت و آلاینده ها اجرا می شود.
آیین امضای قراردادهای طرح توسعه حمل و نقل قطار شهری در هشت کلانشهر و تهران با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، محسن هاشمی، ایرج شهین باهر، شهردار تبریز، رئیس شورای شهر تهران، سید محمدعلی افشانی، شهردار تهران و جمعی از مدیران ارشد وزارتخانه‎های نفت و کشور، شهرداران و اعضای شورای شهر کلانشهرها و تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از