روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
امــن ترین جاده های دنیا در کدام کشورها است؟

امن ترین جاده های دنیا در کشورهای جهان اول وجود دارند،در این گزارش ۱۰ کشور ایمن برای رانندگی را بر پایه ی گزارش سازمان بهداشت جهانی معرفی کرده ایم.
در هر ۳۰ ثانیه یک نفر در جاده های سراسر جهان جان می بازد و در هر ۳۰ ثانیه علاوه بر جان باختن یک نفر حداقل ۲۰ نفر نیز زخمی می شوند. طبق آمارهای سازمان بهداشت جهانی، عابران پیاده و راننده ها در جاده های کشورهای فقیر بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند. حدود ۷۵۲ نفر عابر پیاده و ۷۸۶ راننده و سرنشین روزانه در تصادفات جاده ای سراسر جهان چشم از جهان فرومی بندند.امن ترین جاده های دنیا کشورهای کمتر توسعه یافته تلفات جاده ای بالاتری دارند که بخش اعظم این تلفات به خاطر زیرساخت های ضعیف، استانداردهای ایمنی پایین برای خودروها و قوانین رانندگی ناکافی می باشد. ارزان ترین خودروهای فروخته شده در کشورهای جهان اول نیز بسیار ایمن تر از خودروهایی هستند که در کشورهای درحال توسعه فروخته می شوند زیرا استانداردهای ایمنی کشورهای مترقی بسیار بالاست.در این لیست ۱۰ کشور ایمن برای رانندگی را بر پایه ی گزارش سازمان بهداشت جهانی معرفی کرده ایم.
۱۰ کشور ایمن برای رانندگی
نروژ
نروژ با نرخ ۳٫۸ مرگ به ازای ۱۰۰ هزار نفر در رتبه ی دهم این لیست قرار دارد. مطابق تخمین های سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۵ در کل ۱۹۲ نفر در راه های نروژ فوت کرده اند. WHO به قوانین ناکافی درباره ی کلاه ایمنی نیز اشاره کرده است.
اسپانیا
با آمار ۳٫۷ مرگ برای ۱۰۰ هزار نفر اسپانیا رتبه ی نهم را دارد. WHO تخمین می زند در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۷۳۰ نفر در سوانح جاده ای اسپانیا از بین رفته اند. مطابقه این نوشته قوانین مربوط به رانندگی در حالت مستی در اسپانیا کافی نیستند.
سنگاپور
نرخ مرگ برای ۱۰۰ هزار نفر در سنگاپور ۳/۶ بوده است. در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۹۷ نفر در جاده های این کشور جان باخته اند. WHO اظهار می دارد که قوانین مربوط به رانندگی در حالت مستی، سرعت و صندلی کودک کافی نیست.
مالدیو/دانمارک
در جایگاه هفتم ایمن ترین جاده های کشورها برای رانندگی، نام دو کشور مالدیو و دانمارک با نرخ ۳/۵ کشته به ازای هر ۱۰۰ هزار جمعیت قرار می گیرد. تلفات جاده ای دانمارک در سال ۲۰۱۵ تنها ۱۹۶نفر بوده است.
هلند
با میزان ۳/۴ مرگ برای ۱۰۰ هزار نفر هلند در رتبه ی پنجم قرار دارد. در سال ۲۰۱۵ تعداد ۵۷۴ نفر در تصادفات جاده ای این کشور چشم از جهان فروبسته اند.
سوئیس
نرخ مرگ برای ۱۰۰ هزار نفر در سوئیس ۳/۳ و تعداد کل کشته های جاده ای این کشور ۲۶۹ نفر بوده است.
سان مارینو
ایالت کوچک سان مارینو که در ایتالیا واقع شده تنها ۳/۲ مرگ به ازای ۱۰۰ هزار نفر را داشته است. تنها یک مورد فوت در سوانح جاده ای سال ۲۰۱۵ گزارش شده است.
انگلستان
رده ی سوم ایمن تر جاده های جهان به دو کشور می رسد. کشور قابل توجه تر انگلستان با نرخ مرگ ۲/۹ به ازای ۱۰۰ هزار نفر است. در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۸۲۷ فوتی در جاده های این کشور گزارش شده است؛ اما جزیره ی کریباتی نیز همان نرخ مرگ ۲/۹ را داشته اما تنها ۳ نفر کشته در جاده های این کشور ثبت شده است.
سوئد
سوئد دومین کشوری است که امن ترین جاده های دنیا را با نرخ مرگ ۲/۸ به ازای ۱۰۰ هزار نفر دارد. در سال گذشته تنها ۲۷۲ نفر در جاده های این کشور کشته شده اند. طبق گفته های سازمان جهانی بهداشت این میزان کشته به خاطر قوانین سخت گیرانه رانندگی در حالت مستی و استانداردهای بالای ایمنی خودروهاست.
میکرونزی
ایالات فدرال میکرونزی کشوری در اقیانوس آرام بوده و با نرخ کشته ی ۱/۹ نفر به ازای ۱۰۰ هزار نفر ایمن ترین جاده های جهان را دارد. در سال ۲۰۱۵ تنها ۲ نفر در جاده های این کشور کشته شده اند. البته نسبت تعداد خودرو به جمعیت نیز در این کشور بسیار پایین است.
برای درک بهتر تفاوت های استانداردهای ایمنی خودروها می توان تست های صورت گرفته در ایالات متحده و مکزیک را مثال زد. در مکزیک استانداردهای بالایی برای ایمنی خودروها وجود نداشته و اکثر خودروهایی که در آمریکا و اروپا باید با حداکثر تجهیزات ایمنی عرضه شوند در مکزیک فاقد این تجهیزات هستند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز