روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۶/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 93
  • 507
  • 1,125,950
امکان احیای دریاچه ارومیه با ایجاد اتاق فکری از مدیران بومی

احیای دریاچه ارومیه با ایجاد اتاق فکری از مدیران بومی امکانپذیر است نماینده مردم ارومیه در مجلس، احیای دریاچه ارومیه را در گروی ایجاد اتاق فکری متشکل از نمایندگان، استاندار و مسئولان استانی و امام جمعه این منطقه دانست.
روح الله حضرت پور طلاتپه؛ با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه در ارزیابی مثبت از ورود رئیس مجلس شورای اسلامی به این موضوع در سطح بین‌المللی، گفت: این اقدام درخوری بود که نشان داد وضعیت این دریاچه تنها مربوط به مردم بومی این منطقه نیست، بلکه موضوعی ملی است که همه باید برای احیای آن احساس مسئولیت کنند.
صرفه‌جویی در آب نباید به قطع رزق کشاورزان منتهی شود
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: متاسفانه ستاد احیا تنها مشکل را ناشی از اقدامات کشاورزان منطقه می‌داند و بر آنها فشار می آورد که باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنند، همچنین چاه‌های غیرمجازی که ایجاد شده را مسدود می کنند، اما کشاورزان به دلیل مشکلات مالی که دارند نمی‌توانند برابر با انتظاراتی که وجود دارد برای آبیاری قطره‌ای یا بارانی هزینه بپردازند.بی‌تردید وزارت جهادکشاورزی باید برای حمایت از کشاورزان این منطقه وارد عمل شود تا با استفاده از روش‌های نوین آبیاری بتوان از مشکلات ناشی از مصرف بی‌رویه آب در این منطقه ممانعت به عمل آورد.
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: احیای دریاچه ارومیه اقدامی نیست که بتوان در یک لحظه برای آن تصمیم‌گیری کرد و به نتیجه رسید، بلکه باید برای آن برنامه‌ریزی شود و مرحله به مرحله اجرا کرد تا در مدت زمانی که می‌توان برای آن تعریف کرد به نتیجه مطلوب برسد.هم‌اکنون سازمان آب این منطقه‌ باید از طریق لایه‌روبی رودخانه‌ها میزان آب ناشی از بارندگی که در سطح بالای منطقه جمع می‌شود را به گونه‌ای هدایت کند که صددرصد وارد دریاچه ارومیه شود، چرا که در شرایط کنونی در مناطق کوهستانی پمپ‌های ۸ تا ۱۲ اینچی گذاشته شده و توسط آنها میزان آبی که بعد از بارش جمع می‌شود را استفاده می کنند، اما مناطق پایین‌تر به آب دسترسی ندارند.
بادهای نمکی سلامت مردم ارومیه را تهدید می‌کند
وی با انتقاد از عدم تحقق وعده‌های مسئولان پیرامون احیای دریاچه ارومیه، بیان کرد: احیای این دریاچه از برگزاری نشست و کنفرانس گذشته است، چرا که بادهای نمکی که در این منطقه می‌وزد سلامت مردم را به خطر انداخته است، بنابراین از رئیس جمهور انتظار می‌رود بر اساس وعده‌ای که داده بود برای این بخش تدبیری بیندیشند.
حضرت پور عنوان کرد: احیای دریاچه ارومیه تنها به تخصیص اعتبارات نیاز ندارد، چرا که در پی نامه‌ای که محضر مقام معظم رهبری نوشتم و ایشان به ریاست جمهوری ارجاع دادند، قرار شد ردیفی از صندوق ذخیره ارزی بدان تخصیص داده شود، بنابراین نگرانی در مورد تامین منابع لازم برای تحقق این مهم وجود ندارد.
احیای دریاچه ارومیه باید توسط مدیران بومی صورت بگیرد
این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه در نحوه هزینه‌کردها تاکید کرد: مدیران این ستاد بی‌کفایت بوده و از توانایی لازم برای این اقدام برخوردار نیستند، بنابراین باید سازمانی قوی برای تحقق این امر ایجاد شود که مدیران آن نیز استانی باشند و با نمایندگان، استاندار و مسئولان استانی و امام جمعه این منطقه تعامل داشته باشد، نه اینکه کارشناسانی از تهران بدون اطلاع از وضعیت این منطقه بخشنامه‌ای برای تعیین تکلیف در این رابطه بفرستند.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: رفع مشکلات دریاچه ارومیه در گروی ایجاد اتاق فکری متشکل از مسئولان مربوطه از سازمان آب منطقه، وزارت جهادکشاورزی و متخصصان است که برای احیای آن برنامه‌ریزی کند، نه اینکه مسئولان تنها با ارائه برنامه‌های تئوری اکتفا کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز