روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 611
  • 906
  • 1,359,674
امیدها زنده می شود؟

Spv درفرمت جدیدی در حال راه اندازی است. این خبری است که شبکه خبری ان‌دی‌آر آلمان روز پنجشنبه رسانه ای کرده است . ماجرای Spv اما تنها مسر نجات مبادلاتی بانکی ایران و اروپا از شر تحریم های بانکی امریکاست. بعد از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت سال ۹۷ ، مشکلات ارزی و مالی زیاید برای کشورمان بوجود امده است که دلیل عمده آن ترس و واهمه اروپائینان از تراکنش مالی با بانک های ایرانی است. چرا که طبق قانون مالی امریکا ، اگر کشوری با ایران مرواده مالی داشته باشد، نمی تواند از خدمات انتقال دلار بهره مند شود و اگر این اقدام بصورت پنهان کاری صورت پذیر د دولت آمریکا می تواند کشور دور زننده تحریم را جریمه مالی کند. کاری که چند سال پیش بانک hsbc انگلستان مشمول آن شد و ۴ میلیارد دلار جریمه شد. اما اروپائی ها از ترس آمریکا دیگر نمی توانستند اقدامی انجام دهند تا ایران را راضی برای باقی ماندن در برجام کنند. با تهدید ایران برای خروج از برجام، اروپایی ها تلاش گسترده ای صورت دادند تا راه حلی برای انتفاع ایران از برجام پیدا کنند . سازوکاری بنام Spv متولد میشود اما هیچ کشور اروپایی نمی خواهد فشار واشنگتن را میزبانی کند. با این حال تروئیکای اروپا در آخرین نشست خود به ساز و کاری بنام INSTEX میرسند تا ایران را با اتکای به آن از خروج از برجام منصرف نمایند.
این رسانه آلمانی تشکیل رسمی کانال تبادل مالی با ایران را با عنوان INSTEX که در واقع مخفف Instrument in Support of Trade Exchanges که به معنای “ابزار پشتیبان مبادلات تجاری” است، معرفی می نماید.
طبق گزارش شبکه ان‌دی‌آر، پاریس میزبان این کانال مالی خواهد بود و یک بانکدار برجسته آلمانی نیز مسئولیت این کانال مالی را بر عهده می‌گیرد. انگلیس نیز در این بین رئیس هیئت نظارت خواهد بود و از این سه کشور یک دیپلمات از وزارت امور خارجه در این کانال مالی حضور خواهد داشت.
بر اساس گزارش‌ها، این کانال مالی میان اتحادیه اروپا و ایران، در مرحله نخست اقلام غذایی و دارویی و ابزار پزشکی را در بر می‌گیرد و می‌تواند دامنه فعالیت آن گسترش یابد.
از این روی اگر این سازوکار افتتاح و مورد اجرا قرار گیرد یقینا مسیر بزرگ فرار از فشارتحریمی امریکا برای ایران گشوده خواهد شد. به شرطی که در عمل این مسیر مورد استفاده قرار گیرد و نه اینکه در حد شعارهای دیپلماتیک باقی بماند. موضوعی که فقط گذر رمان می تواند آنرا اثبات یا رد کند .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز