روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 661
  • 1,097
  • 1,389,826
انتشار کتاب «ناشنیده ها و ناگفته ها» در تبریز

کتاب «ناشنیده ها و ناگفته ها» با زیر تیتر « از مشروطه خواهی تا انقلاب اسلامی» به قلم سیدمسعود پیمان، مدیر روزنامه مهدی آزادی در تبریز منتشر شد.
این کتاب دربرگیرنده مجموعه ای از سخنرانی ها و مقالات پژوهشی، فرهنگی و تاریخی و اجتماعی سیدمسعود پیمان است که چاپ نخست آن در ۵۴۳ صفحه با شمارگان یک هزار جلد و همکاری موسسه تاریخ و فرهنگ «دیار کهن» روانه بازار شده است.
«آذربایجان،پیشگام جنبش آزادیخواهی در ایران»، «مبارزات مردم آذربایجان علیه دولت استعماری انگلیس در نهضت نفت»، «پیدایش و سقوط فرقه دموکرات؛ نقطه عطفی در بلوک بندی سیاسی جهان امروز» و «مشروطه خواهی در تیول شجاع الدوله مراغه ای» از جمله سرفصل های کتاب «ناشنیده ها و ناگفته ها» است.
در این کتاب همچنین مقالاتی با عناوین « لزوم مقابله جدی با تحریف آرمان های ستارخان سردار ملی»، «نقش مطبوعات آذربایجان در فرهنگ سازی انقلاب اسلامی»و «عید خونی که بر نشد» و «اسناد منتشر نشده از تاثیر افشاگری های مردم و نمایندگان حوزه های مرند و میاندوآب در نحلال مجلس بیستم شورای ملی» چاپ شده است.
در یادداشت رحیم نیکبخت، دبیر مجموعه بر مقدمه کتاب «ناشنیده ها و ناگفته ها» آمده است: آذربایجان در تاریخ، فرهنگ و هویت ایران جایگاه مهمی داشته و در تداوم آن هم نقشی سرنوشت ساز داشته است.
بدون تردید رسمیت یافتن تشیع در ایران که در مسجد جامع تبریز توسط شاه اسماعیل صفوی فرزند خلف شیخ صفی الدین اردبیلی اعلام گردید، نقطه عطف تاریخ ایران جدید بود.
یادداشت حاکی است: «از جمله مصادیق مهم نقش آفرینی مردم و رجال آذربایجان در نهضت اسلامی ملی کردن صنعت نفت در ایران بروز و ظهور یافت روزنامه مهدی آزادی هم در این نهضت ملی پا به عرصه فعالیت نهاد. جالب آن است که به امر حضرت آیت الله سیدابوالقاسم کاشانی روزنامه مهد آزادی توسط مرحوم سیداسماعیل پیمان فعالیت خود را آغاز کرد و در جریان نهضت ملی نفت به رسانه پرنفوذ نیروهای مذهبی تبدیل شد.»
در یادداشت اضافه شده است: «این مجموعه با استناد به مستندات منتشر شده در مهد آزادی و منابع دست اول دیگر تلاش دارد، برهه هایی از تاریخ معاصر آذربایجان را در بستر اتحاد ملی و همبستگی اسلامی مورد توجه و کنکاش قرار دهد که از دوره مبارزات اسلامی مردم آذربایجان در نهضت ملی مشروطه تا انقلاب اسلامی را دربر می گیرد».
سیدمسعود پیمان، مدیر موسسه مطبوعاتی و انتشاراتی «مهد آزادی» در سال ۱۳۲۱ شمسی در مراغه به دنیا آمد. وی از سال ۱۳۲۹ شمسی که مرحوم سیداسماعیل پیمان، روزنامه مهدی آزادی را تاسیس نمود، در کنار پدر به کار در روزنامه و چاپخانه مهد آزادی پرداخت.
او در سال ۱۳۳۹ وارد دانشگاه تهران شد و به تحصیل در رشته زمین شناسی پرداخت.
سیدمسعود پیمان در سال ۱۳۵۶ به درخواست اکبر اعتماد به سازمان انرژی اتمی ایران منتقل شد و در سال ۱۳۶۵ از خدمات دولتی بازنشسته شد.
وی در سال ۱۳۶۸ شمسی از تهران رخت بربست و به شهر «خود» آمد تا مهد آزادی را حیات دوباره بخشد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز