روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 161
  • 969
  • 1,384,437
انسان‌هایی که به آسانی از بین می روند

اهدای عضو در واقع اهدای زندگی به یک یا چند هم نوع است که فرد پس از مرگ مغزی و یا مرگ قلبی (در شرایط خاص) زندگی چندین نفر را به طور همزمان نجات می‌دهد.
در صورت مرگ مغزی، مغز تمام کارکرد خود را از دست می‌دهد و دچار تخریب غیر قابل برگشت می‌شود. اگرچه پس از مرگ مغزی اعضای دیگر از جمله قلب، کبد و کلیه‌ها هنوز دارای عملکرد هستند هم به‌تدریج طی چند روز آینده از کار خواهند افتاد.
به‌نظر می‌رسد در این شرایط بهترین تصمیم، خدا پسندانه‌ترین و انسانی‌ترین کار اهدا عضو فرد مرگ مغزی شده باشد، تا به‌وسیله آن جان چند بیمار را نجات دهند ولی از یک طرف، در اکثر خانواده‌ها و به خصوص خانواده‌های سنتی مساله اهدای عضو را به سختی قبول می‌کنند و باورهای مذهبی، تغییر شکل بدن متوفی، نپذیرفتن مرگ فرد، تلقین نادرست اطرافیان در زنده ماندن احتمالی بیمار مرگ مغزی، بیم داشتن از حرف مردم ، همه و همه دست به دست هم می‌دهند تا خانواده‌ها به سختی رضایت به این کار بدهند.
و از طرفی دیگر، متاسفانه بسیاری از بیماران نیازمند اهدای عضو بر اثر نبود عضو اهدایی کافی، سختی‌های زیادی را تحمل می‌کنند و یا در خطر مرگ هستند.
با توجه به مسائل اشاره شده، عدم آگاهی کافی را می‌توان اصلی ترین عامل عدم رضایت خانواده‌ها دانست و به‌نظر می‌رسد فرهنگ سازی و آگاهی دهی به عموم مردم آنطور که باید در این زمینه صورت نگرفته است و جای خالی آن دیده می‌شود.
اگر فرهنگسازی اهدای عضو در جامعه، از طریق رسانه‌ها به خصوص در تلویزیون و سینما به صورت مستقیم در برنامه‌های علمی و یا تیزرهای کوتاه و غیرمستقیم در فیلم‌ها انجام شود در این صورت این امر در میان خانواده‌ها پررنگ‌تر از گذشته شده و اهمیت آن برای افراد تبیین م‌ شود و به قطع یقیین مردم نوع دوست کشورمان در بیشتر مواقع، به جای به خاک سپردن اندام‌های حیاتی و مهم بدن، آنها را در اختیار چشم‌انتظاران پیوند اعضا قرار می‌دهند و ادامه حیات هم نوعان خود را تضمین می کنند.
اهدای عضو در زمان مرگ مغزی بیمار اقدامی اخلاقی و انسانی محسوب می‌شود و معضل فروش اعضای بدن به خصوص فروش کلیه‌ها در جامعه کمرنگ تر می‌گردد و دست سودجویان از دلالی در این زمینه کوتاه می‌شود./ زهرا ناصران

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز