روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 74
  • 933
  • 1,362,006
انقلاب و اصلاح

انقلاب اسلامی همچون پدیده‌ای زنده و بااراده، همواره دارای انعطاف و آماده‌ی تصحیح خطاهای خویش است، امّا تجدیدنظرپذیر و اهل انفعال نیست. به نقدها حسّاسیّت مثبت نشان میدهد و آن را نعمت خدا و هشدار به صاحبان حرفهای بی‌عمل می شمارد، امّا به هیچ بهانه‌ای از ارزشهایش که بحمدالله با ایمان دینی مردم آمیخته است، فاصله نمی گیرد. انقلاب اسلامی پس از نظام‌سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمی شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی‌بیند، بلکه از نظریّه‌ی نظام انقلابی تا ابد دفاع می کند. جمهوری اسلامی، متحجّر و در برابر پدیده‌ها و موقعیّتهای نو به نو، فاقد احساس و ادراک نیست، امّا به اصول خود بشدّت پایبند است.
این جمله ها یقینا مهمترین بخش از بیانیه مهمی است که رهبر معظم انقلاب به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی ایران صادر نموده است. این جملات را میتوان مانیفست توام بودن اصلاح طلبی با انقلاب از منظر رهبری نیز دانست. در واقع سندی است بر حقانیت گفتمان اصلاح طلبی.
همچنانکه در اوایل دهه ۸۰ ، رهبر انقلاب تاکید کرده اند هر دو بال اصلاح طلبی و اصولگرایی برای پیشرفت کشور لازم است،لذا از این فرمایشات رهبری می توان استدلال نمود که هنوز هم نظر ایشان مانند بسیاری از موارد دیگر ثابت است و تغییری نکرده است. اصلاح طلبی در ذات خود بیش از آن چیزی که در این جملات نهفته است ندارد. اصلاح ساختارها ، رویکردها و روش ها با حفظ وفاداری به اصول اساسی نظام. یا آنجائیکه رهبری بر آمادگی نظام برای پذیرش اشتباهات و تلاش برای جبران آنها را برمی شمرد همین تعریف کلی از اصلاحات را مورد تائید قرار می دهد . یا جائیکه ادارک و حساس بودن نسبت به پدیده های نو و موقعیت های جدید را متذکر می گردد ، یکی از بنیان های اساسی اصلاح گرایی را مورد پذیرش قرار می دهند.
اینکه رهبری بارها و بارها بر پایبندی بر ارزش های اصیل انقلاب اسلامی تاکید می کنند، در واقع بازهم بر لزوم اصلاح گرایی تاکید می کنند. مگر نه اینکه اصول اساسی انقلاب ما استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود؟ بعد از گذشت ۴۰ سال ، راه رسیدن به همه این آرمان ها و ارزش ها از دل اصلاح گرایی می گذرد.
برخلاف تمام کسانی که در این سالها با پیش افتادن از رهبری تلاش می نمودند تا به نوعی رفتارهای انقلابی و چالشی را به عرصه مدیریتی کشور بکشانند و یا با تزریق تفکرات حذفی زمینه خالص سازی نیروهای داخل انقلاب را فراهم نمایند ، رهبری با این سخنان عملا ریل مسیر را به اصلاح گرایی و وحدت چرخاندند.
در خاتمه باید خاطرنشان ساخت، اصلاح گرایی نه به معنی یک گروه سیاسی بلکه بعنوان یک راهبردفکری مورد نظر است که در این بیانیه رهبری بارها به درستی به آن اشاره شده است.
حال از پیشروان جبهه اصلاحات انتظار می رود بعد از علنی شدن این مانیفست دهه ۵۰ انقلاب، با ارائه مانیفستی از خود، زمینه بهره مندی نظام از دینامیک بنیان های اصلاح گرایی را فراهم نمایند.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز